Přichází podzim a s ním i jeho nevítaní společníci – nachlazení a rýma. Ženy ji vnímají jako nepříjemnost, kterou je nutno prostě přečkat, u mužů jí říkáme „rýmička“ a obvykle náš protějšek vyřadí z běžného provozu alespoň na týden. U miminek je to ale s rýmou ještě tak trochu jinak.

Nachlazení, rýma a kašel jsou v tomto sychravém období celkem běžným jevem, díky kterému se zaplňují ordinace praktických lékařů a děti nechávají ze školy doma. Vyřadit dítě z kolektivu ostatních je jedině rozumné. Toto virové onemocnění se totiž šíří kapénkovou infekcí, a je proto vysoce nakažlivé. Pokud rýmu dostaneme, rozhodně bychom se měli snažit vyhýbat prostorům, kde se současně nachází větší množství lidí. Návštěvy kin, divadel a koncertů bychom tedy měli určitě zrušit nebo odložit a děti pokud možno vzít ze školy či školky domů.

rýma

Jak si poradit s našimi nejmenšími?

U dětí, které jsou mladší než rok, je velký problém v tom, že nám ještě neumí říct, co je bolí, ani popsat co se v jejich malém organismu děje. Vše musíme tedy vypozorovat z jejich chování a projevů, které se v období nachlazení od normálního většinou dost liší.

U novorozenců a dětí do 3 měsíců věku je největším problémem to, že ještě neumí dýchat pusou, takže pokud jsou nachlazené, mají rýmu a ucpaný nos, hrozí vážné riziko zadušení. Zejména v tuto dobu tedy nepodceňujme použití speciálních monitorů dýchání (prevence SIDS, více zde) a v případě, že se nám takto malé dítě nachladí, nečekejme na nic a navštivme dětského lékaře, který dítě prohlédne, poslechne a minimálně nám doporučí, jakým způsobem o něj v tuto dobu pečovat.

Pokud se nám pak nachladí dítě starší 3 měsíců, měli bychom postupovat uvážlivě. Rozhodně nepanikařit a zvážit, jestli je dítě ve stavu, že bychom s ním měli zajít k lékaři. Když je dítě bez teplot a dalších komplikací, doporučuje se totiž pokusit se vše zvládnout v rámci domácího léčení. Pokud se totiž s rýmou vydáme k lékaři, nesmíme očekávat žádné zázraky – léčba rýmy je v podstatě převážně preventivní a symptomatická, takže ji nakonec těch pár dní stejně musíme přečkat a v čekárně u lékaře, kde je plno nemocných se nám paradoxně může stát, že se dítě stihne nakazit ještě něčím horším. Na druhou stranu bychom ovšem také neměli nic zanedbat.

rýma

Kdy tedy vyrazit k lékaři?

  • S dítětem mladším než 3 měsíce (pokusme se u lékaře objednat na určitou hodinu, abychom nemuseli dlouho čekat v čekárně plné nemocných)
  • Pokud se přidá teplota vyšší než 38°C (u dětí starých 3 - 6 měsíců)
  • Pokud se přidá teplota vyšší než 39°C (u dětí starších než 6 měsíců)
  • Přidá se kašel, který se nezlepšuje a trvá déle než týden
  • Máme pocit, že má dítě potíže s dýcháním a dusí se
  • Pokud rýma trvá déle než 10 dní
  • Pokud je dítě apatické, nemá chuť k jídlu, nezajímá se o hračky a hry
  • Pokud si dítě často sahá na uši, mne si je a vypadá, že ho bolí (hrozí zánět středního ucha)
  • Pokud se stav dítěte po počátečním zlepšení opět zhoršil (hrozí bakteriální infekce)

Léčba

Léčba rýmy spočívá pouze v tlumení jejích příznaků, každý organismus si s ní musí poradit sám a to většinou alespoň ten týden trvá. Nejdůležitější je samozřejmě prevence, kterou bychom ani u těch nejmenších dětí neměli podceňovat. Otužování, pobyt na čerstvém vzduchu a dostatek vitamínů v podobě ovoce a zeleniny dělají obzvlášť teď na podzim divy.

Pokud naše dítko přesto rýmu a nachlazení chytí, je vhodné zkusit nejdříve šetrnější přístup a nesahat hned po prášcích. Zkuste dítě pravidelně odsávat, zprůchodní se mu sliznice a bude se mu tak i lépe dýchat. Kromě manuálních odsávaček hlenů jsou dnes k dostání také velmi oblíbené odsávačky připojitelné na vysavač, které dětem pomohou šetrně, rychle a efektivně. Velmi osvědčené je také zvlhčování vzduchu v místnosti, kde dítě spí.

Tip: Pokud nevlastníte některý z řady speciálních zvlhčovačů vzduchu, pověste v místnosti mokré prádlo, zalijte květiny, nebo alespoň dejte mokrý ručník na topení.  

Pokud se dítěti v noci špatně dýchá, dejte ho do polohy, kdy bude ležet hlavou výš. Vzhledem k tomu, že se u takto malých dětí nedoporučuje použití polštářů, je nejlepší zvýšit na jedné straně celou postýlku, nebo vypodložit prostor pod matrací.

rýma

Při rýmě je u malých dětí vhodné použít nosní kapky se solným roztokem. Na trhu jsou k dostání od různých firem a jejich výhodou je čistě přírodní složení z mořské vody, které pomůže zvlhčit sliznici. Pokud rýmu doprovází zvýšená teplota, můžeme se nejprve pokusit snížit ji zábaly a omýváním vlažnou vodou, teprve pokud to nepomůže, použijeme antipyretika, např. paralenové čípky, které jsou vhodné pro děti již od narození. 

O vhodnosti podání jiných analgetik a léků proti kašli dítěti do 1 roku věku se vždy poraďte s dětským lékařem. Pozor zejména na sirupy a kapky na kašel, včetně těch volně prodejných. Podle posledních výzkumů nejsou pro děti do 6 let vůbec prospěšné, naopak některé z nich mohou mít pro kojence i zdraví ohrožující vedlejší účinky.

Jak léčíte rýmu a běžné nachlazení u dětí vy? Používáte spíš šetrnější metody, nebo saháte rovnou po prášcích z lékárny? Máte nějaký osvědčený recept, který na rýmu a nachlazení (nejen u dětí) zaručeně zabírá? Doporučte nám ho v diskuzi pod článkem.

Čtěte také:


Reklama