Osobní trenér Oliver Poór odpovídá na dotazy ohledně nedostatku energie...

Oliver PoórZ nedávného průzkumu* víme, že Češi mají po ránu málo energie a vstávají unavení. Existuje nějaká univerzální rada, jak to změnit? Pomůže třeba krátká ranní rozcvička?
Odpověď je jednoduchá. Kvalitní spánek a dostatek pohybu. Češi chodí spát poměrně pozdě a potom se jim ráno těžko vstává. Jsou negativně naladěni, bez chuti, a to se pak také těžko motivujete k pohybu. Ranní cvičení a zlepšení denního cyklu určitě dokáže udělat zázraky.

Jak si můžeme dobít energii? Co doporučujete jako trenér?
Podle mě, je nejlepší pohyb nebo cvičení na čerstvém vzduchu. Osobně nejraději střídám cvičení a kolektivní sporty. Udržuji se tak ve formě, vyhnu se stereotypu a dávám svému tělu pokaždé jiný tréninkový stimul.

Která část dne je pro nás energeticky nejnáročnější? Existují nějaká pravidla, jak hospodařit s energií během dne?
Nemyslím si, že by byla některá část dne náročnější než jiná. Je všeobecně známé, že s blížícím se večerem se zpomaluje metabolismus, protože klesá naše aktivita, a tím i výdej energie. Energii bychom měli tělu dodávat rovnoměrně během celého dne, ale někdy neuškodí si k večeru trochu utáhnout opasek :-).

Mnozí lidé se vymlouvají, že nemohou cvičit, protože jsou příliš unavení. Co si o tom jako zkušený trenér myslíte? Jsou to jen výmluvy a dá se s tím něco dělat? Jak si s takovou únavou poradit?
Jsou to jednoznačně výmluvy :-). Lidé bývají unavení většinou pouze psychicky. Je to proto, že jim chybí motivace. Každý, kdo chce skutečně udělat něco pro svoje zdraví, ví, že nejtěžší jsou první kroky. Je to stejné jako na kole – nasednete, párkrát se těžce opřete do pedálů a potom už se jenom vezete a vychutnáváte si to.

Všichni víme, že se máme starat o svojí kondici a zdraví, ale času máme stále méně. Poradíte nám, jak se dá skloubit cvičení a nedostatek času? Jak se starat o kondici když nestíháme (třeba v běžný pracovní den)?
Neschopnost efektivně využívat volný čas nás vede k tomu, že ho potřebujeme stále více. Pro mě je ideálním řešením odpustit si některý z večerních seriálů, nebo jiný z vysílaných programů a jít spát o hodinku dříve. Ráno se pak vzbudím i bez budíku, pozitivně naladěný a s časem navíc, který pak mohu věnovat rannímu cvičení nebo proběhnutí se na čerstvém vzduchu. Poznám velké množství lidí, kteří to dělají stejně a cítí se neporovnatelněji lépe než před tím.

Co si myslíte o kardio cvičení? Jaké jsou jeho hlavní výhody?
Na prvním místě je asi posílení srdečně-cévního aparátu. Ti, kteří se mu věnují přiměřeně a pravidelně, zvyšují jeho zdatnost, výkon srdce, podpoří to imunitu, vyplavují se endorfiny a navíc díky tomuto cvičení vytvarujete postavu.

Na to abychom pravidelně cvičili, je potřebná disciplína.  Málokdo má však dostatek sebekázně, aby se přemohl a cvičil pravidelně. Jak si dokážeme vypěstovat cvičební rituál, jak dostaneme cvičení „do krve“ a namotivujeme se?
Je třeba si stanovit přesný plán. Ten by měl být přiměřený, aby nás neodradil. Raději začít pomaleji a postupně přidávat. Lépe tak uvidíte pokrok a každý splněný dílčí cíl vám dodá další chuť. Největší chyba je naložit si toho na začátek příliš. Nebude vás to bavit a vaše tělo nebude mít dostatek času adaptovat se na zátěž. Začněte například s cvičením pondělí, středu a pátek. Pokud to půjde, další týden zkuste přidat jeden den z víkendu. Na každého platí něco jiného, ale je třeba myslet na to, že zejména na začátku méně může znamenat více.

Ráno a cvičení – je to dobrá kombinace? A proč?
Určitě ano. Tělo je odpočinuté, a pokud vstanete o něco dříve než obvykle, máte času dost. Nemusíte pak vymýšlet, ve které části dne budete cvičit. Cvičení vás probudí, nastartuje metabolismus a endorfiny vás nabudí lépe než balení energetických nápojů.

Stačí nám 7 dní na to, abychom změnili své návyky?
Sedm dní rozhodně nestačí! Ty vám pouze pomohou pochopit princip, ale právě první týden je kritický. Pokud to tehdy lidé přeženou, často ztratí motivaci. Abyste na sobě cokoli změnili, viděli výsledky nebo vypěstovali návyk, potřebujete minimálně 4 týdny. Nejde o to cvičit každý den, ale cvičit pravidelně a bez delších přestávek. Cvičení se stane vaší součástí, pokud budete cvičit s chutí, budete poslouchat své tělo a v případě že trénink vynecháte, bude vám chybět. Ale každému to trvá jinak. Musí se to vyzkoušet :-).

Když si konečně zvykneme na nějaký cvičící režim (rituál), máme pocit, že si zasloužíme pauzičku. Odměňujeme se zvolněním režimu. Je to správné, nebo právě tehdy máme přidat?
I vrcholoví sportovci mají období, kdy v tréninku zvolní. Je to proto, aby se nepřetrénovali, aby je trénink bavil a přinášel neustále výsledky. Vynechání třeba jednoho tréninku vás může při pravidelném cvičení lépe namotivovat na ten další. Bude vám vysloveně chybět a odcvičíte ho lépe než kdykoliv předtím. Nemělo by se to ale stávat pravidlem, trénink nesmíte vynechat, protože se vám nechce, ale můžete cítit, že by to skutečně nebylo ono. Tehdy se vyplatí trochu přibrzdit.

K pravidelnému pohybu patří i relaxace. Je to opravdu tak? A proč je odpočinek při cvičení tak důležitý?
Tělo při cvičení dostává stimulaci, aby si zvykalo na zátěž (adaptovalo se). Při tom však vyčerpává energetické zdroje a unaví se. Ty se ale během regenerace obnoví a tělo si zvykne na zátěž a posune se o kousek dál než předtím. Proto musí být další trénink o něco těžší než ten první, aby to přineslo efekt. Tento proces je ale pomalý a proto ho třeba podpořit relaxací. Není to však pasivní odpočinek na gauči, lepší je například volná procházka v přírodě nebo snadná práce na zahradě.

Mnozí lidé mají pocit, že jim něco utíká a každou minutu chtějí využít na maximum. Co jim poradíte jako zkušený trenér, jak se naučit relaxovat? Jsou nějaká pravidla i na odpočinek?
Každý si musí uvědomit jedno. I když dosáhneme každého cíle, který si v práci vytyčíme, když budeme pracovat pro jiné a nebudeme mít prostor na sebe a zužitkování dosažených prostředků, nikdy nebudeme šťastní. Budeme mít pocit, že nám něco chybí. Najděme si věci, které nám budou přinášet radost. Všechno najednou půjde snadněji, budete se cítit lépe a lidé z vás pocítí novou energii. A to je to, co vám dokáže dát pouze pohyb, který vás bude skutečně bavit.

Pokud byste chtěli vyzkoušet, jaký je Oliver trenér, a vidět ho, jak cvičí, máte příležitost se zapojit do programu BeBe Výzva (www.bebevyzva.cz).

Kdo je Oliver Poór

Renomovaný a zkušený trenér, odborník na pohyb. Má bohaté zkušenosti jako profesionální instruktor, osobní a kondiční trenér. Oliver je diplomovaný fyzioterapeut, vystudoval FTVŠ UK v Bratislavě obor Trenér sport a zdraví. Jako trenér se specializuje na oblast Fitness a Fyzioterapie. Absolvoval nejrůznější kurzy a je držitelem mnoha licencí jako například: Medical Pilates, BOSU, SM-systém, TRX suspension trainer, Catlebell, Personální trénink v těhotenství a po porodu, Testování a trénink dynamické stabilizace, Rehabilitační trénink a funkční sportovní terapie, Syndrom bolestivého ramena v rehabilitaci a sportu.

*Průzkum s názvem Snídaňové rituály Čechů provedla značka BeBe Dobré ráno v červnu 2012.

Reklama