Mezi nejběžnější onemocnění nohou patří plísňové infekce (odborně onychomykóza). Počet lidí s tímto problémem stále stoupá. Existuje však několik zásad, které vás před tímto nepříjemných onemocněním můžou ochránit, či vám pomoci s jeho úspěšným vyléčením.

„Plísňová onemocnění nohou, zejména plosky, meziprstí a nehtu, patří mezi nejčastější onemocnění v ordinaci dermatologa. Rozvoj onemocnění podporuje pocení, nevhodná obuv, nesprávná hygiena a celkové oslabení organismu. Není pravdou, že plíseň nehtu je „neškodná“. Postižení nehtové ploténky může být vstupní branou pro sekundární infekci. Může tak docházet k rozvoji růže (erysipelu), zánětu lymfatických cév (lymfangoitidě) a dalším komplikacím,“ upozorňuje na nebezpečí Doc. MUDr. Josef Karásek CSc, dermatolog.

mikóza

Jaké jsou příčiny plísně nohou a jak se s nimi dá bojovat

„Příčinou plísní nohou jsou vláknité houby, tzv. dermatofyty. Náchylnější k plísňovým onemocněním nohou jsou diabetici, lidé s oslabenou imunitou, atopickým ekzémem a ti, kteří pracují ve vlhkých provozech v pevné a neprodyšné obuvi,“ vyjmenovává Doc. MUDr. Karásek.

V případě nehtové mykózy je velmi důležitá prevence, zvláště pokud se pohybujete ve veřejných šatnách a bazénech. Důsledná hygiena je základ, dále pak opatrnost při manikúře a pedikúře.

Jak léčit nehet postižený mykózou

„Při léčbě je třeba začít u hygieny, která působí i jako prevence. Doporučuji používat preparáty s desinfekčním účinkem, pravidelně nohy mýt a dobře osušovat, zejména pak opomínané prostory mezi prsty. Také bychom měli častěji měnit ponožky a používat ty kvalitnější, které dobře větrají a mají antibakteriální vlastnosti. Stejná zásada platí i pro obouvání. Kvalitní boty, v teplejších měsících větratelné, jsou podmínkou. To nejzásadnější ovšem je používat vhodná antimykotika (např. Mycoexpert), kterými dlouhodobě poškozené nehty plísně zbavíme,“ doporučuje Jaroslav Fešar, diplomovaný podiatr. Domácí léčba by měla trvat minimálně měsíc, ačkoli již po několika dnech vidíme výsledky. Při léčbě antimykotickými preparáty je kromě pravidelné aplikace důležité každý týden nehty opilovat jednorázovým pilníčkem.

Kdy domácí léčba již nestačí?

Doktor Karásek upozorňuje, že pokud ani po dvou měsících domácí léčby nevidíme zlepšení, nebo pokud i v kratším časovém intervalu vidíme šíření mykózy, dostaví se bolest, rozpad nehtu, nebo hnisání pod nehtovým lůžkem, měli bychom zajít k lékaři co nejdříve.

Léčbu mykózy nehtů bychom neměli zanedbávat

mikózaAčkoli nám může připadat, že nehtová mykóza není závažný problém a že nám vlastně ani nijak nepřekáží, doktor Karásek upozorňuje na nemalá rizika: „Neléčená plíseň nehtu postupně zachvátí celé nehtové lůžko, může dojít k rozpadu nehtové ploténky, obnažené lůžko se tak stává velmi zranitelné a může být vstupní branou pro infekci. Nejčastěji tak dochází k vniknutí streptokokové infekce do organismu, které se potom na dolních končetinách projeví akutním zánětlivým onemocněním- tzv. růží neboli erysipelem. Onemocnění se pak rádo vrací a je třeba jej léčit celkovými antibiotiky, nezřídka za hospitalizace.“

Další komplikací může být zarůstání a následné hnisání nehtového valu, komplikované hojení u diabetiků, bolest při chůzi, svědění a problematická chůze. Onemocnění je také často nevzhledné, což snižuje pacientům sebevědomí a může tak mít vliv i na jejich společenský život.

Reklama