To první, co vás na člověku upoutá, je obličej. Naše nová redakční spolupracovnice Zuzana „Anai“ Hainallová vám ukáže, jak zapůsobit co nejlépe hned napoprvé. Začíná nový seriál: Tajemství vizážistiky.

vizážistka

Téměř vždy, když z mého studia odchází klientka, vznáším se spolu s ní v oblacích: ona proto, že se očividně cítí nejkrásnější na světě, a já proto, že je to moje práce. Jenže pak si uvědomím, že se tato žena večer odlíčí a druhý den už se nenamaluje vůbec, nebo jen tak, jak je zvyklá, a pocit výjimečnosti bude ten tam. Pořádám sice pro své klientky minikurzy líčení, ale ačkoliv je praxe důležitá, studium ničím nenahradíš.

Pracuju jako vizážistka už tři roky a líčení je mým velkým koníčkem. Nelze se proto divit, že jsem propadla „profideformaci“ a ráda se bavím (a často trpím) pozorováním obličejů žen na ulicích či stanicích MHD. Taková obdoba „módní policie“. Plný počet bodů by ode mě dostalo tak max. 5 % žen: většina je špatně, nedostatečně, nebo nevkusně nalíčená. Samozřejmě existují typy dokonale krásných nebo extrémně výrazných žen s přírodně oduševnělým výrazem tváře, na kterých není téměř co zkazit, nebo vylepšit, ale těch je opravdu minimum.

proměna

Na ukázkách proměn žen nejrůznějšího věku (25–55 let), vzdělání (ZŠ–VŠ) i profese vidíme, co všechno dokáže jen pár minut práce s barvičkami. Výsledek může ovlivnit naši budoucnost nejen při hledání životního partnera, ale i při budování kariéry třeba jen proto, že nám výrazně posune sebevědomí. Mé fotografie „před“ a „po“ jsou amatérské: bez záměrného nasvícení, retuše, bez instruktáže modelky, jak se tvářit. Myslím, že nepotřebují komentář. Jelikož ženu-in čte široká škála žen od studentek po důchodkyně, rozhodla jsem se v dalších dílech detailního postupu líčení nafotit ženy středního věku.

Některé ženy se líčí jen výjimečně nebo vůbec a málokterá z přesvědčení – ty ostatní zřejmě nezačaly v tom správném pubertálním věku a později už mají oprávněný strach, že by si make-upem spíše ublížily. Dalším důvodem je pohodlnost či nedostatek času. Proto se každý týden krůček po krůčku budeme spolu učit líčit maximálně efektivně a rychle.

proměna

Každá z nás je individualita a osobnost s různým vkusem a stylem, každé z nás se líbí něco jiného a sluší jiné barvy. Některá by nevyrazila mezi lidi bez silně nalíčených očí, jiná dá přednost nenápadnosti a další se cítí skvěle pouze s výraznými rty – nic není špatně a všechno je pouze o tom namalovat se různým stylem správně. Vždy respektuji přání své klientky a i zde se budu snažit ukázat různé způsoby líčení pro různé příležitosti.

Rady vizážistů v médiích

Lze se setkat s nejrůznějšími radami od profesionálů, které si zdánlivě odporují. Každý vizážista vyznává své vlastní postupy a důležitý je pouze výsledek.

Kvalita kosmetiky

Čím je žena starší, tím by měla používat dekorativní kosmetiku kvalitnější, tedy dražší. Doporučuji příliš nešetřit, značková kosmetika totiž mnohem déle vydrží (je to stejné jako s parfémy nebo s botami).

A nakonec „technická“

Zvláště začátečnicím doporučuji líčit se vsedě za stolem a se zrcátkem v ruce. Ráda bych totiž, aby vás bavila nejen teoretická, ale i ta praktická část, kterou budete provádět samy doma. Uvařte si k tomu kávu nebo čaj a užijte si to. Jen to, co děláme rády a co nás baví, děláme dobře, a to, co děláme pravidelně, nás stojí minimum času a námahy.

Čtěte také

Reklama