Odpovídá Milan Pokrivčák, aplikační / produktový specialista společnosti Knauf Insulation
Jaké jsou výhody zateplení domu?
Zateplený dům má několik výhod. Předně se sníží spotřeba energií na vytápění až o 80 % (v některých případech při kombinaci opatření), prodlouží se životnost stavby, dojde ke zlepšení vnitřního klimatu. Rovněž cena domu vzroste, navíc lze pomocí izolačních materiálů chránit nosné konstrukce před povětrnostními podmínkami.
Jaké typy domů jsou pro zateplení ideálními kandidáty?
Všechny nezateplené, protože základem zateplení je vnitřní pohoda a peníze v kapse. Zateplením dojde ke snížení potřeby tepla na vytápění. Nicméně každá stavba je jiná, vyrobená z jiných materiálů, proto se musí posuzovat samostatně. Např. někomu stačí 10 cm izolantu, na jiný dům je lepší použít 15 cm izolantu - to platí pro střechy, fasády, podlahy i okna a dveře. Z hlediska nákladů je levnější, když je dům řadový - má jenom 2 fasády. Podsklepený dům s nevytápěným suterénem můžeme zateplit ze strany suterénu aplikováním izolace přímo na strop. Každopádně je vhodné zateplit konstrukce s nejvyššími tepelnými ztrátami.
Proč zateplovat?
Průměrná česká domácnost spotřebuje asi 60 % z celkového množství energie na vytápění. Tato energie postupně uniká do vnějšího prostředí jednotlivými stavebními konstrukcemi (obvodovými stěnami, stropními a střešními konstrukcemi, okny či dveřmi).
Přibližné úniky tepla konstrukcemi
- Střechou 10 %
- Stěnami 32 %
- Podlahou 7 %
- Okny 16 %
Rozdělení tepelných ztrát
- Tepelné ztráty větráním 35 %
- Tepelné ztráty vedením 65 %
Je potřeba říci, že zcela vyloučit teplené ztráty je nemožné, ale dají se výrazně snížit. Dalším argumentem pro zateplování je ekonomická úspora. Díky zateplení ušetříte na vytápění 30–40%, u novostaveb jsou výhodou menší investice do vytápěcího systému. Donedávna stavěné domy bez zateplení spotřebují 15 –20 m3 plynu na 1 m2 celkové plochy obalového pláště za 1 rok. Domy zateplené podle nejnovějších platných evropských norem spotřebují 6–12 m3 plynu na 1 m2 celkové plochy obalového pláště za 1 rok. Z technického hlediska dojde díky zateplení k odstranění kondenzace vodních par na vnitřním povrchu obvodové konstrukce (zamezení vzniku plísní), celkovému zlepšení tepelné pohody v interiéru, zlepšení akustických vlastností (zvukoizolační působení tepelných izolací.) Z ekologického hlediska se díky nižší spotřebě energie na vytápění sníží emise škodlivých látek do ovzduší. V červenci navíc společnost Knauf Insulation na trh uvedla novou generaci přírodní skelné minerální izolace, která ekologický aspekt ještě posílí. Tato izolace se vyrábí pomocí unikátní technologie ECOSE® Technology – při její výrobě se namísto ropného pojiva používá patentované přírodní pojivo z rychle se obnovujících organických látek bez obsahu formaldehydu.
Jaké výhody má a kde je vhodné použít izolaci z minerální vlny?
Minerální vlna je skelná i kamenná. Skelná je měkká a nedá se zatížit – tj. nemůžete po ní chodit, lze ji aplikovat mezi trámy, krokve apod., kamennou lze použít do plochých střech, na fasády – kde aplikujete omítku přímo na izolaci nebo do plovoucích podlah, kde je na izolant položená další vrstva podlahy a zatížení provozu přenese izolace – kamenná. Kamenná izolace je lepší z hlediska požární odolnosti a akustiky. Skelná je lepší z hlediska montáže – instalace, je levnější, je komprimovaná – tj. méně nákladná na dopravu i skladování.
Vrátí se náklady na zateplení domu?
Návratnost nákladů na zateplení se pohybuje v závislosti na rozsahu rekonstrukce mezi 8–15 lety, ale když se započte roční nárůst cen energie, tak i méně.
Je reálné získat na zateplení dotaci?
Ano, stačí najít správného člověka, který má daný program nastudovaný a ví, co vše je potřeba pro dotaci zabezpečit, tj. projektant, který musí vypočítat stávající stav potřeby tepla na vytápění, navrhnout nový tak, aby se splnily požadavky dotačního programu, a je to.
Jak zjistím, co přesně bude vhodné na domě zateplit – zda postačí jen některá část, nebo celá fasáda?
Největším problém jsou úniky tepla přes fasádu u starších domů. Zdi, které byly postaveny dříve, nesplňují požadované tepelně-technické vlastnosti. Více než 30 procent tepelných ztrát uniká právě přes tyto obvodové zdi. Součástí naší služby zákazníkovi je i možnost nechat si změřit právě takové úniky tepelné energie za použití termokamery, která zjistí kritická místa v konstrukcích.
Mám se do zateplení pustit svépomocí, nebo přenechat firmě? Jak poznám, že je firma solidní? Dotace – musí být odborná firma uvedená v seznamu SOD. Je dobré vyžádat si reference. Kdy je nejvhodnější doba na zateplování domu či jeho částí, jak dlouho práce trvá a kolik si na to mám připravit přibližně peněz?
Na zateplení domu nebo jeho části je nejlepší období od jara do podzimu, ne v zimě. Určitě doporučuji dohodnout se s realizační firmou, která vám zateplení provede. Izolace fasády zabere cca dva až tři týdny, kompletní zateplení je možné provést do měsíce.
Více informací najdete na stránkách www.knaufinsultation.cz
Nový komentář
Komentáře
Při dělání zateplení je rozhodně potřeba myslet i na výměnu oken. Okna jsem si nechala vyměnit za nová plastová okna s kvalitním profilem a zasklením. Díky tomu teď dokážeme za topení opravdu hodně ušetřit. Vybrala jsem pro nová okna firmu https://www.pksokna.cz/ , která je dokáže udělat na míru a rychle namontovat. Líbí se mi, že dokáží i rychle poslat cenovou nabídku, stačilo, když jsem si okna sama poměřila a rychle jsem u sebe pak měla cenovou nabídku na všechna okna. Když jsem souhlasila, tak už si to potom přijel jejich technik zaměřit sám.
Dával jste si někdo na dům prosím kamenný obklad na fasádu? Jste s tím spokojení? Já o tom totiž docela dost uvažuji.
Zateplení domu je opravdu velice důležité. Stejně tak je ale důležité přemýšlet i o tom, z čeho se bude dům stavět. Já jsem si pro stavbu domu vybrala stavební firmu https://keramickedomy.com/ , která se specializuje na stavby keramických domů. Ty jsou dostatečně tepelně odolné a díky použití betonu i pevné. Stavba domu jim netrvala dlouho a navíc já jsem se nemusela o nic starat. Vše zařídí, a to i včetně stavebního povolení.
Dobrý den, prosím potřebovala bych poradit. Rozhodla jsem se s mužem pro zateplení našeho domu kvůli úspoře za vytápění. Snažíme se někde levně sehnat věci na zateplení. Poradíte mi kam se podívat prosím?
Zateplení domu je opravdu velmi důležité a hlavně dokáže dost ušetřit. Už teď vidím, že topíme daleko méně. Zateplení nás vyšlo na velmi pěkné peníze hlavně proto, že se to dělalo svépomocí. Podařilo se nám s manželem i velmi pěkně sehnat lešení. Sehnala jsem ho výhodně v Praze od firmy https://leseni.cz/
My zateplovali náš dům minulý rok a tuto zimu to opravdu bylo znát. Manžel se rozhodl, že si prakticky vše udělá sám a na pomoc si najme jen pár řemeslníků. Ty se mu tuším podařilo najít přes tento poptávkový portál: http://www.trhpoptavek.cz/ Práce jim šla od ruky, takže jsme to měli hotové velmi rychle.
Super článek.. já už bych si to bez zateplení nedokázala představit. Oproti loňské zimě jsme protopili podstatně méně a věřím, že v létě budeme mít doma naopak mnohem větší chládek. Nás přesvědčila foukaná izolace, právě s pomocí minerální vlny, hlavně proto, jak rychle probíhá její aplikace. Navíc se mi zdá, že je teď u nás mnohem méně hluku zvenčí, což je taky určitě plus.
Určitě se v dnešní době zatepluje vše. A svépomocí bych to určitě také nedoporučoval. V ideálním případě bych se obrátil na nějakou odbornou firmu, která vyhodnotí jak, proč a kde zatpelit. Já jsem se kupříkladu obrátil na pana Čechuru http://www.cechura-izolace.cz. Disponuje navíc moderními technologiemy zateplování, jako je foukaná izolace a stříkaná izolace.
Zateplovat? Určitě ano!!Máme zateplený panelákový byt a je to paráda!
Jsem pro, AŤ se šetří energie,škoda,že to vše nedělá komplet celý svět, na světě jsou šetrné technologie...ale všichni vykřikují,že na ně není dostatek financí...Jsou to nesmysly,když lítáme do vesmíru,ničíme si atmosféru nesmymslnými lety letadly...likvidujeme zemi rubeme z ní co se dá...-dá se vše využít jinak,mnohem decentněji-slunce,vítr,voda...i např-horko ze Saharské pouště...
Zateplovat teprve budeme...ale dotace nehrozí..okna loni, střecha letos.....takže na zaeplení teď tolik penízků nezbývá..zase budem muset chvíli počkat....a určitě necháme dům zateplit firmu...přece jen v případě, že bude něco špatně, je zde aspoň nějaká možnost reklamace...
Rozpočet na polystyrenové zateplení našeho domku se blíží 700.000 korun. Životnost kolem 20 let. Riziko vnitřní vlhkosti/plísně vysoké. Na dotaci nemáme nárok ani náhodou (výměnu oken, novou střechu a její zateplení jsme již udělali). Návratnost? Zřejmě žádná. Co čeká společnost - co dělat s tím polystyrénem,až bude nefunkční? Spalovat..?
P.S. rozpočet na kamennou izolaci byl pomalu 900.000.... prostě šílený!!
Máme dům zateplený kvalitně, polystyrénem a speciální omítkou. Teď v létě je uvnitř velmi příjemně a v zimě je velký rozdíl mezi tím, co bylo a co máme teď. Zvláště mne těší, když manžel, sledující spotřebu plynu, hlásí - zase jsme ušetřili, spotřeba klesla.
My jsme měli mít zateplení od května tohoto roku a družstvo se pořád na něco vymlouvá,tak snad někdy bude.
my máme porotherm
Nám už nechali panelák zateplit asi před třemi lety /čím, to nevím /, ale musím konstatovat, že rohový pokoj je stále stejně studený, jako býval.
zateplený barák máme a je to znát,žádné smrady tu nejsou
I když si celý dům zateplíme, utvoříme super klima pro plísně. Nevětrání mokrých zdí, oboustranné zateplení -vydutí a prorůstání zdí plísněmi.
Měli jsme zatepleno a bylo to k ničemu, po bytě bylo nevábné vůně po zatuchlosti.
Děkuji víckrát neeeee.......
Až budeme dělat novou střechu tak zateplíme stropy a bude to vyřešeno provždy.