Kůže lidského těla „odděluje“ a chrání organismus od působení zevních, nepříznivých vlivů. Varuje před možností vážnějšího poškození. Svou plochou zaujímá 1.5–2 m2 a patří mezi největší orgány lidského těla. Je rozdělena na tři části: pokožku, škáru a podkožní tukovou tkáň.

Citlivá kůže, označována také jako hypersenzitivní, vzniká na podkladě abnormální reakce kůže na působení zevních podnětů a látek, které jsou jinak dobře tolerovány. Nejčastější lokalizací zvýšené citlivosti je především kůže v obličeji, na krku, na hlavě, ve dlaních a na chodidlech. V dnešní době se zvyšuje počet lidí s citlivou kůží. Příčiny přecitlivělosti mohou být různé např. vrozená, genetická dispozice, kdy kůže je suchá, bledá, pihatá, se zvýšenou citlivostí na UV záření a jiné dráždivé látky. Důležitou roli hraje také psychický stav, stres, strava, kouření. V oblasti pokožky vznikají změny ve složení ochranných mechanismů - lipidových struktur a umožňují přímé působení zevních látek na volná nervová zakončení s následným uvolněním látek, které jsou zodpovědné za vývoj zánětlivých projevů. Kůže je za normálních okolností schopna tvořit vlastní ochranný film z mazu, potu a odlučujících buněk. Udržuje správnou hydrataci pokožky. U citlivé kůže je tato funkce velmi omezena. Správnou volbou a používáním kosmetických přípravků lze ochrannou bariéru obnovit a předcházet kožním změnám (pálení, zarudnutí, suchost kůže).

Igora Senea

Zevní vlivy zvyšující citlivost kůže

UV záření a citlivost kůže
V posledních letech roste počet lidí se zvýšenou citlivostí kůže na UV záření. Četnost se odhaduje na 1020% populace, ženy bývají postiženy častěji, ve věku 2040 let, především u světlejší typy kůže. Obecně mluvíme o „sluneční alergii“ nebo „slunečním ekzému“. Vzniká v místech nekrytých oděvem, nejčastěji v dekoltu, na jaře. Během léta citlivost klesá.

Strava
Strava může výrazně ovlivnit typ kůže. Od 19. století se začaly používat chemické látky pro udržení delší trvanlivosti potravin, lepší vzhled i chuť potravin. Některé látky mohou způsobit vyšší citlivost kůže nebo alergickou reakci. Potravinové alergie jsou známy již velmi dlouho. Intenzita reakcí může být různá od zarudnutí kůže, pálení, suchost kůže a svědění po závažné stavy, které mohou ohrozit člověka na životě.

Kouření
Tabákový kouř obsahuje velké množství látek, které podporují vznik nádorového onemocnění. Kůže v obličeji je výrazně exponována kouři, její obranyschopnost je snížena, stává se citlivější a náchylnější ke vzniku kožních onemocnění.

Kůže kštice je odlišná od kůže na jiných částech těla. Prokrvení, hormonální vlivy, přítomnost mazových a potních žláz, vlasových váčků umožňují rychlé vstřebávání všech látek působící na pokožku hlavy. Bariérová funkce je velmi omezena. Povrch pokožky hlavy je pokryt emulzí, která vzniká z odlučujících se buněk (označovány jako lupy), tvorby mazu a potu. „Lupy“ jsou odstraňovány při mytí, česání nebo kartáčování vlasů. Odpařování vody a potu z povrchu kůže hlavy je dáno podle hustoty vlasů. Tvoří prostředí s omezeným odpařováním vody. Zvýšená nebo nedostatečná hydratace podporuje vznik zánětlivých změn na kůži a snižuje její obranyschopnost, zvyšuje citlivost pokožky.

Poškození vlasů a pokožky hlavy je nejčastěji způsobeno účinkem zevního prostředí. Mezi mechanické vlivy se řadí např. česání, tupírování, používání natáček, Fyzikální vlivy, které působí na vlas, jsou časté, např. teplo láme vlas a může způsobit poškození pokožky hlavy. Chemické vlivy (např. barvení, trvalá) působí na vlasy pronikáním látek dovnitř vlasu. Kvalitu a vhled vlasů také ovlivňuje životní styl a celkový stav organismu. Péče o vlasy a kůži hlavy je velmi důležitá. K snadnému čištění kůže hlavy a vlasů jsou k dispozici šampony obsahující neagresivní přísady, ochranné látky, které upravují přirozené poměry. To umožňuje i denní mytí vlasů a hlavy bez rizika vzniku nežádoucích projevů. Produkty s obsahem rostlinných, syntetických nebo silikonových olejů zanechávají na vlasech tenký film. Opravují povrchové struktury a to vede k vyhlazení povrchu vlasu a dodání lesku.

Pro barvení vlasů s dlouhotrvajícím efektem se používají permanentní barvy. Mají dlouhotrvající efekt a patentované barvící látky umožňují vysokou trvanlivost a rovnoměrný barvící efekt. Barva Igora Senea obsahuje zklidňující složky, tím je šetrná k vlasové pokožce a mohou jí používat i lidé s citlivou pokožkou. Je první permanentní barvou testovanou dermatology a schválena Institutem pro aplikovaný dermatologický výzkum proDERM.

Po barvení vlasů je nezbytná následná péče. Důkladné umytí nejen vlasů, ale i pokožky. Po smytí barvy a nanesení šamponu následuje jemné masírování vlasové pokožky. Nesmí být vynecháno žádné místo, kde by mohla barva přetrvávat. Není doporučeno škrábání a drhnutí kůže, které by vedlo k poškození kožního povrchu. Doba oplachování má být dostatečně dlouhá. Je-li třeba, šampon se aplikuje opakovaně. Po umytí šamponem je vhodné nanést kondicionér, který zklidní kůži i vlas.

Igora SeneaUpozornění - výrobek mohou používat lidé s citlivou pokožkou nikoliv lidé, kteří mají prokázanou kontaktní alergii na konzervační nebo jiné látky uvedeny ve složení barvy. Kontaktní alergické reakce - v akutní fázi vznikají silně svědivá, zarudlá ložiska s otokem, puchýře a strupy v závislosti na síle imunitní reakce.

Pro zachování zdravé pokožky a vlasů je důležité dodržovat dostatečný pitný režim, pravidelnou životosprávu s obsahem minerálních látek a vitamínů. Nezbytné je také používání kvalitních barev na vlasy, šamponů a jemné mytí vlasové pokožky.

MUDr. Lucie Růžičková Jarešová
Dermatovenerologické oddělení FN Motol, Praha


IGORA SENEA - první permanentní barva na vlasy doporučovaná dermatology*

Více najdete na: www.facebook.com/SchwarzkopfprofessionalVasenprovlasy

Náš tip:

Staňte se fanouškem facebookové stránky (viz odkaz výše), kde naleznete poslední novinky nejen v trendech týkajících se vlasů, ale celkově módy a stylingu. Také zajímavé akce, jako jsou soutěže a rozhovory s odborníky.

Reklama