644cdc1497582-jahody-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Pokud máte na zahradě jahody, měli byste je mít v tomto okamžiku nejlépe již sestříhané – zbavené starých listů a také mladých výhonků. Tento krok je nejlépe provádět do poloviny října, protože rostlina potřebuje čas na to, aby do prvních mrazů znovu obrostla. Šlahouny, kterým na koncích rostou nové sazenice, jste mohli zasadit do květináčů a nechat do jara ve skleníku, abyste pomocí nich pak rozšířili jahodiště. Do konce října je také nutné jahody hnojit – nejlépe podzimním hnojivem, které je bohaté na draslík, fosfor a vápník.

Co ale s jahodami v listopadu? Jak je připravit na zimu? Důležité jsou zejména dva faktory a těmi je zálivka a zajištění tepla.

Zálivka

I když se počasí ochlazuje, je důležité jahody pravidelně zalévat, zejména pokud je podzim suchý. V opačném případě by totiž hrozilo, že vám jahody uschnou. Konev ani hadici proto ještě neodkládejte a jahody pravidelně zalévejte až do prvních mrazů. V případě, že je suchá a teplá zima, jahody můžete zalít i v zimních měsících.

Odstranění plevele

Pokud jste tak ještě neučinili, máte v listopadu ještě prostor pro to, abyste zbavili záhon s jahodami veškerého plevele. Jahody totiž mají rády prostor a prokypřené půda jim jen prospěje.

dff9f48b02721-pleti.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Ochrana před mrazem

Jahody jsou rostlinami, které mají kromě dostatku prostoru rády také teplo. Proto je nutné jim ho před zimou zajistit. V případě, že máte jahody vysazené na černé fólii, to nemusíte tolik řešit, ale jinak je potřeba krčky rostlin zahrnout zeminou či kompostem. Dále je obklopte slámou nebo jutovými pytli a v případě, že jsou hlášené velké mrazy, je překryjte chvojím či bílou netkanou textilií, kterou proniká světlo.

Zdroj info: zahradkaruvrok, nkz, dumazahrada