jahoda

Jahody patří bezesporu mezi neoblíbenější a nejrozšířenější plody našich zahrádek. Pro svou nezaměnitelnou chuť, vůni i vzhled zastupují v kuchyni důležité místo. Neméně důležité jsou i pro naše zdraví, protože jsou cenným zdrojem vitaminů a minerálních látek. Pojďme se na tyto červené symboly léta podívat podrobněji.

Věděli jste, že…

Původ jahod sahá daleko do historie? Jahody se táhnou napříč světovými dějinami. Podle archeologických nálezů již člověk z doby kamenné jedl planě rostoucí jahody. První dochované zprávy o jahodách a hlavně o jejich léčebných účincích pocházejí od řeckého lékaře Hippokrata a ve starém Římě byly jahody považovány za lahůdku. Ve středověku pěstovali jahody mnichové ve svých klášterních zahradách a tyto červené plody nesměly chybět ani na zámeckých hostinách.

První odrůdy jahodníku se podobaly asi nejvíce dnešním lesním jahodám, ale u zrodu prvních velkoplodých odrůd byly až jahodníky dovezené z Ameriky, které pěstoval mj. zahradník francouzského krále Ludvíka XV.

Jahody jsou velkým přínosem pro naše zdraví. Obsahují z 87 % vodu. Jsou bohatým zdrojem vitamíinů A, B, C, E a minerálních látek, zejména bóru, draslíku, fluoru, fosforu, hořčíku, kobaltu, síry a vápníku. Obsah vitaminu C v jahodách je téměř srovnatelný s citrusovými plody. Jako jedno z mála ovocí obsahují jahody kyselinu ellagovou, proto působí jako antioxidant. Jeden kilogram jahod denně by měl být dostatečnou ochranu proti nádorovým onemocněním. Dalším pomocníkem s vnitřní očistou jsou v jahodách obsažené třísloviny, které na sebe při průchodu naším trávicím traktem váží toxické látky, zejména těžké kovy, a odvádějí je z těla ven.

Beta-karoten, základní kámen pro syntézu vitaminu A, je dalším příkladem antioxidantu obsaženého v jahodách. Chrání náš zrak, dodává zdravé zbarvení naší pleti a podporuje regeneraci sliznic. V jahodách obsažený mangan je potřebný pro krvetvorbu, zdravé tkáně, výživu mozku a nervů, ale také pro krásu a zdraví naší kůže a vlasů. Draslík podporuje odvodňování těla, čímž působí proti nadměrnému zadržování tekutin v těle (otoky), stimuluje detoxikaci organismu a také upravuje krevní tlak.

Jahody jsou bohaté na vlákninu a naopak obsahují velice málo cukru, proto mohou tak být doporučovány při nejrůznějších dietách. Vhodné jsou i při nachlazení a respiračních onemocněních, protože doplňují potřebné tekutiny. Dodávají nám vitaminy a minerály pro zvýšení imunity, pomáhají nám v boji s původcem infekce a celkovou detoxikací ulehčují našemu tělu boj s nemocí.

V lidovém léčitelství se jahody tradičně využívaly k pročištění zažívacího traktu, zlepšení látkové výměny, při dně, chorobách jater, artróze a revmatismu. Působí pozitivně také při srdečních nemocích, vysokém krevním tlaku, žaludečních vředech a chudokrevnosti. Jahody výrazně zvyšují sexuální výkonnost obojího pohlaví, což je to dáno podle odborníků vysokým obsahem zinku v semínkách tohoto ovoce.

Snídejte zdravě, nové BeBe s příchutí jahod...

bebe jahoda

Charakteristická chuť a osvěžující vůně sladkých jahod k prázdninám neodmyslitelně patří. A jahody si teď můžete užít v novém a bez obav, že se ve vysokých teplotách rychle zkazí. Ochutnejte nové BeBe Dobré ráno Jogurt s jahodami, které si vás zcela jistě získají svou jedinečnou a bohatou chutí tohoto oblíbeného letního ovoce.bebe To vše bez jakýchkoli konzervantů nebo barviv. Jedno balení  BeBe Dobré ráno Jogurt s jahodami obsahuje dvě cereální sušenky s lahodnou jogurtovou náplní a výtečnou jahodovou chutí. BeBe Dobré ráno s jahodovým jogurtem jsou k dostání v běžné prodejní síti v ceně 9.90 Kč za balení.

Se sušenkami BeBe Dobré ráno je příprava nutričně vyvážené opravdu snadná. Stačí jen doplnit přísun tekutin (ideální je mléko nebo ředěný nepřislazovaný džus) a přidat kousek čerstvého ovoce (třeba jablko). Kdo nezvolí jako nápoj mléko, je vhodné přidat pro zajištění dostatečného příjmu bílkovin ještě kelímek jogurtu nebo tvaroh. Čím více času ušetříte při přípravě snídaně, tím déle budete moci snídat, což je prospěšné nejen pro zdraví, ale i pro dobrou náladu.

 

Čtěte také...

Jogurt a jahody