jahody

Velká úroda jahod na naší zahrádce padne každý rok na mlsání dětí. Jahody se smetanou, jahody jen tak do pusy, jahody v mléčném koktejlu. Nemám žádný jahodový záhon, jen keříčky jahod náhodně zasazené ve skalce. Zahradní jahody střídají souvislé porosty lesních jahod. Ty jsou nejlepší!

A když přichází vrchol jahodové sezony, tak si pravidelně dovezu ještě několik kilo jahod z trhu. Na zmrzlinu, na zamražení a hlavně na džemy. Letos jsem to vzala opravdu zodpovědně a vyzkoušela hodně různých příchutí jahodového džemu. Nebála jsem se zkoušet a riskovat, vyplatilo se!

Předem vás musím upozornit, že jsem si moc nehrála na nějaké vážení a všechno dělala od oka. Cukr jsem používala podle chuti, dělala jsem džemy ne příliš sladké. Nepoužívala jsem žádné želírovací cukry, ale sladila jsem třtinovým cukrem a džem vařila celý den. Dům voněl po jahodách a já jsem byla ve svém živlu. Komu se nechce trávit život v kuchyni, koupí si želírovací cukr a je hotový velice rychle.

rebarbora

Džem první - jahodový s rebarborou

500 g jahod
500 g rebarbory
třtinový cukr podle chuti

První z vyzkoušených džemů byl s rebarborou. Ta si našla své místečko v rohu zahrádky, ve vlhku a stínku. Milujeme její nakyslou chuť, a když má sezonu, tak nesmí chybět ve výborných dezertech. Třeba v cupcakes s jahodami a rebarborou. A když už mám rebarborovou sklizeň na stole, tak proč ji nezkombinovat s jahodami?

Rebarboru oloupeme a nakrájíme na kousky. Jahody očistíme a spolu s rebarborou vsypeme do hrnce a zasypeme cukrem. Začneme třeba na 500 g třtinového cukru. Dochucovat - doslazovat - můžete v průběhu vaření, když se vám směs bude zdát málo sladká.

A teď už jen pomalu vaříme, mícháme, vaříme. Můžeme pomačkat mačkátkem na brambory, ale nemusíme jen pomalu a trpělivě mícháme a vaříme pomalým varem. Džem houstne, voní a skvěle chutná.

Sklenice na marmeládu si připravuji tak, že je dám vymýt do myčky na intenzivní program. Ihned po doběhnutí programu je vyndám, ještě lehce otřu čistou utěrkou a ihned, do horkých sklenic, plním hotový džem. Na víčko kapnu trochu rumu a víčko zevnitř celé vytřu silikonovou mašlovačkou. Zavíčkuji a otočím dnem vzhůru. Takto nechám vychladnout.

Tento postup se opakuje u každého dalšího džemu.

Džem druhý - jahodový s mátou

500 g jahod
třtinový cukr dle chuti
asi 6 rostlinek máty

Postup stejný jako u předchozího džemu. Jen od počátku vaříme v hrnci s jahodami mátu. Vůně opět úžasná!

kakaové boby

Džem třetí - jahodový s kakaovými boby

500 g jahod
10 nepražených kakaových bobů
1 lžíce kvalitního kakaového prášku
třtinový cukr podle chuti

Kakaové boby oloupeme, rozdrtíme v hmoždíři a přidáme k připraveným jahodám s cukrem do hrnce. Vaříme dlouho, při mírné teplotě. Ke konci přidáme kakao.

jahody a černý bez

Džem čtvrtý - jahodový s květy černého bezu

500 g jahod
20 květenství černého bezu
třtinový cukr podle chuti
1 bio citron

Bio citron omyjeme a nakrájíme na kolečka. Omyjeme také květy černého bezu. Sezóny květů černého bezu už je bohužel za námi, takže doporučuji si recept schovat a vyzkoušet. Je opravdu výborný!

Připravené suroviny - jahody, květy a citron, vložíme spolu s cukrem do hrnce. Vaříme zvolna až do doby než má džem hustotu jaká se nám líbí. Plníme do sklenic.

Džem pátý - jahodový s levandulí

500 g jahod
20 stonků levandule
300 g medu

Džem poslední, s vůní a chutí milované Provence. Je velice aromatický, nemáte-li rádi silné vůně, uberte množství levandule. Jediný džem, který jsem sladila medem. Má velice jemnou chuť a dokonalou konzistenci.

jahodový s kakaovými boby

Všechny uvedené džemy jsem vyzkoušela a při samotné práci nevážila. Takže gramáž je odhadem. Cukru jsem dala na várku 500 g jahod většinou okolo 250 g. Džem je jen lehce sladký, ale stačí to. Vy si doslaďte podle chuti nebo použijte klidně želírovací cukr.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama