Čerstvé jahody od českobrodského pěstitele se právě dostávají na pulty obchodů

Zákazníci Tesco se mohou v těchto dnech těšit na nabídku čerstvých českých jahod, jejichž sezóna i přes nepřízeň počasí právě začíná. Na sběr jahod navazují maliny a ostružiny. Oblíbenost jahod, malin a ostružin dokládají prodejní čísla. Za loňský rok se v obchodech Tesco prodaly desítky tun tohoto drobného ovoce. Většinu z těchto objemů dodává do Tesco společnost Berry servis z Břežan u Českého Brodu, jeden z největších pěstitelů jahod a drobného ovoce u nás.

Jahody

Nejen jahody, ale i ostatní drobné ovoce si získává rok od roku větší oblibu českých spotřebitelů. „V letošním roce očekáváme další nárůst popularity jahod i dalšího drobného ovoce u našich zákazníků. Předpokládáme, že prodeje v tomto segmentu vzrostou o desítky procent,“ předvídá Richard Sobotka, manažer nákupu kategorie ovoce a zelenina společnosti Tesco.

Pro kvalitu v sortimentu ovoce a zeleniny je velmi důležitá rychlost, s jakou se plody dostávají na prodejní pulty. Proto Tesco klade velký důraz na výběr dodavatelů, aby byli schopni zajistit dodávky v co nejkratším čase po sběru. „Se společností Berry servis spolupracujeme již sedmým rokem a je prověřeným dodavatelem, který nám vždy doručí čerstvé a kvalitní zboží. Cesta z jahodové plantáže k našim zákazníkům trvá maximálně dva dny,“ doplňuje Richard Sobotka.

Ovoce-zelenina klíčovou kategorií

JahodyŠirokou sezónní nabídku čerstvého ovoce a zeleniny považují zákazníci již za samozřejmost. V sortimentu ovoce-zelenina nabízí společnost Tesco svým zákazníkům více než 450 položek.  Přes čtyřicet procent tohoto zboží je dodáváno českými pěstiteli. „S ohledem na sezónní dostupnost plodin je to vysoké číslo. Mimo sezonu pak nabídku doplňujeme o produkty z jiných zeměpisných šířek. Například exotické ovoce nám dodávají partneři z Itálie nebo Španělska, ze stejných zemí doplňujeme sortiment ovoce a zeleniny mimo zemědělskou sezonu v Česku,“ dodává Richard Sobotka ze společnosti Tesco.

Sladké a voňavé jahody z Břežan od Českého Brodu

Společnost Berry servis, jeden z největších pěstitelů jahod a drobného ovoce u nás, funguje na českém trhu již 13 let. Dnes se tak mohou chlubit třicetihektarovou plantáží jahod, dvanáctihektarovou plochou malin a jedním hektarem plným ostružinových keřů. Berry servis ročně vypěstuje 350 až 450 tun jahod a 50 tun malin. Úspěšnost firmy mimo jiné dokládá i nyní již sedmiletá spolupráce se společností Tesco, do jejíchž obchodů Berry servis dodává bezmála čtyřicet procent své produkce. Tesco tak svým zákazníkům nabízí nejen jahody, ale i maliny a ostružiny tohoto středočeského pěstitele.

Podnikatelský start tří kamarádů

U založení Berry servisu stála trojice spolužáků z Vysoké školy zemědělské, postupem času zbyli ale jen dva: Martin Louda a Luboš Pokorný. Tito dva zůstali u pěstování drobného ovoce a třetí se v Břežanech II zabývá zemědělskou výrobou. Odvážné duo se vrhlo na pěstování vysoce kvalitní tzv. frigo sadby z Holandska, čímž si vydělalo na nákup polí a hospodářské půdy, kterou postupně rozšiřovali.

Získané mnohaleté zkušenosti vedly nejen k zefektivnění pěstování samotného, ale i k prodloužení doby sklizně jahod. Trefou do černého byl také nákup stáleplodících keřů, díky kterým může Berry servis dodávat čerstvé jahody od května až do října.  

Jahody

Stavba fóliovníků se vyplatila

Inspirací pro majitele byly především zkušenosti pěstitelů z Velké Británie a Holandska. První fází bylo vybudování fóliovníků, jejichž stavby probíhaly v letech 2006 - 2007. I přes počáteční velký finanční vklad se tento záměr vyplatil a Berry servis tak může již šest let garantovat dodávání čerstvých jahod za každého počasí. Fóliovníky v současné době pokrývají téměř patnáct procent jahodových plantáží, polovinu polí s ostružinami a bezmála jednu čtvrtinu plochy s malinami.

Cesta z jahodových polí k zákazníkovi

Sklizeň na plantážích Berry servisu se provádí ručně. Brzy ráno tak na pole den co den přichází více než 130 sběračů, jejich počet se samozřejmě odvíjí od počasí a úrody. Po dopoledním sběru putují jahody do tzv. chladícího tunelu, kde jsou prudce zchlazeny na 4oC, čímž si jahody udrží delší trvanlivost. Dalším krokem je kontrola kvality každého plodu a uskladnění v expedičním skladu, kde jsou jahody syceny ozónem zamezujícím šíření choroboplodných houbových zárodků. Cesta jahod z Berry servisu k zákazníkovi trvá maximálně dva dny. Rychlost je velmi důležitá. Na prodejnách tak jsou k dostání jen ty nejkvalitnější čerstvé jahody.

Tesco

Reklama