Foto: Shutterstock
Můžete si navařit mnoho skleniček a vyzkoušet různé chutě. Jahodový džem je tak výborný, že chutná skvěle jen tak, s trochou cukru. Ale zároveň taky výborně ladí třeba s mátou, vanilkou, bezovým květem, čokoládou, chilli nebo skořicí. Můžete kombinovat různé ovoce. Jahody s rebarborou nebo jahody a maliny jsou velice oblíbená kombinace.
Pektin nebo?
Foto: Alena Kolaříková
Existuje několik způsobů, jak připravit chutný jahodový džem. Kdo chce džem bez jakýchkoliv éček a přidaných látek, připraví ho pouze s cukrem a citronovou šťávou. Oblíbené jsou také nejrůznější želírovací cukry, které přidáte k ovoci a uvaříte. O více se nestaráte. Na sáčku s cukrem máte napsáno, na kolik ovoce je sáček určený a ostatní už se postará pečlivě namíchaná směs.
Parádní je, že seženete třeba želírovací cukr se stévií, který vám ušetří trochu kalorií. Vybrat si můžete želírovací přípravky s přírodními pektiny z citrusových plodů nebo použít třtinový želírovací cukr. Pokud použijete přírodní pektin z citrusových plodů, vystačí vám 10 g pektinu na 1 kg ovoce.
Zavařování patří mezi oblíbené koníčky, a tak se stačí rozhlédnout v obchodě a vybrat si kombinaci, která vám bude vyhovovat.
Přinášíme vám recept na základní džem, který můžete dochutit podle sebe.
Foto: Alena Kolaříková
Skvělý a obyčejný jahodový džem
Suroviny
- 1 kg jahod
- 500 cukru krupice nebo třtinového cukru
- 10 g přírodního pektinu
Postup
Jahody očistěte a vsypejte do hrnce. Zasypejte 250 g cukru. Dochucovat - doslazovat - můžete v průběhu vaření, když se vám směs bude zdát málo sladká.
A teď už jen pomalu vařte a míchejte. Jen tak dlouho, než se jahody částečně rozvaří, což netrvá dlouho, asi deset minut. Teď si pomozte tyčovým mixérem a směs rozmixujte. Můžete úplně dohladka, máte-li rádi džemy jemné a hladké. Kdo má rád v džemu kousky ovoce, tak při mixování nemusí být tak pečlivý.
Zbylých 250 g cukru smíchejte důkladně s pektinem. Ten musí být dobře rozmíchaný, protože ihned po vsypání do horkého ovoce začne tuhnout, tak ať nemáte v džemu hrudky. Promíchejte s jahodami a vařte asi 5 minut.
Sklenice na džem pořádně omyjte ve vřelé vodě a důkladně vysušte. Ideální je pro tento krok myčka na nádobí. Do sklenic naplňte džem, zavíčkujte čistým víčkem a dejte ještě na chvíli zavařit. Použít můžete zavařovací hrnec nebo troubu, podle toho jak jste zvyklí.
Já používám metodu bez zavařování. Víčka důkladně vytřu slivovicí, zavíčkuji a sklenici otočím dnem vzhůru. Po vychladnutí otočím zpět a uskladňuji ve spíži. Ještě nikdy se mi žádný džem nezkazil.
Dobrou chuť přeje Elly.
Náš TIP: Pektin Pektiny se přirozeně vyskytuji předevšim ve slupkach ovoce a v buněčnych stěnach rostlin. |
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: Alena Kolaříková
Nový komentář
Komentáře
Dělala jsem džem o víkendu jahody s rebarborou, skvělá chuť!
Jahody krásně zrají, ale žádný džem nebude, vnučky je stihnout sezobat čerstvé.
Když jsem kdysi měla zahradu, a cukr a energie stály ani ne třetinu toho, co teď, tak jsem dělala džem čistě jen proto, aby se nemuselo vyhodit, co se nesnědlo hned a čerstvé. Nikdy bych to nenazvala koníčkem. Naopak to bylo otravná práce. No a potom to nikdo nechtěl, ty džemy. Spíš se mi všichni snažili nacpat ty svoje, protože to taky nedokázali spotřebovat. A když pak má člověk doma milion sklenic z různých let a zas by mu měly přibývat další, tak už se na to vykašle a radši omezí rozlohu záhonů, aby se s tím nemusel patlat.
Jahody jestě nemáme.
Skleničky dávám nahřát do trouby, vysuší se a žádná při nalití horkého ovoce nepraskne. Naplním, zavíčkuju a obrátím na víčko. Už nezavařuju. Dělali jsme to tak doma a nic se nezkazí. Důležité je mít všechno nádobí na přípravu pořádně umyté a nad kastrolem nekousat třeba sušenky. U nás se říká džem, když má směs kousky ovoce, když je hladká, je to marmeláda.