Jahoda – ovoce, které by se dalo nazvat nejvíce smyslným ovocem vůbec. Ve mnoha filmech můžete vidět pár svádějící se navzájem právě touto červenou dobrotou, nebo romantickou večeři, kdy nesmí ve skleničce šampaňského chybět. Jenže nabízí mnohem více…

První, co bychom si o nich měly říct, že jahoda není plod, jak si spousta z nás může myslet. Sladká pochutina, kterou tak milujeme, je pouze zdužnatělé květní lůžko. Ani já donedávna nevěděla, že plodem jsou ta nepříjemná semínka, která se nám tak ráda dostávají mezi zuby.

1

Tento červený poklad má blahodárné účinky snad po všech stranách, především pak pro naše zdraví. Obsahuje vysoké procento vitaminu C, E, některé vitaminy skupiny B, kyselinu salicylovou, kyselinu listovou, beta-karoten, atd. Kyselina salicylová má protizánětlivé účinky, proto jsou jahody vhodné jako desinfekční prostředek na všelijaké ekzémy a hnisající rány. Mimo jiné v nich najdete i chemické sloučeniny, které chrání naše srdce před různými kardiovaskulárními nemocemi, pomáhá vyživovat naše kosti za pomoci vitaminu K a hořčíku. Díky rostlinné vláknině velmi efektivně podporují zažívací ústrojí, snižují překrvení žil v portálním systému, což má za následek menší výskyt hemoroidů, a blahodárně působí i na játra. Také zvyšují produkci moči a podporují vylučování kyseliny močové, proto se doporučují těm, které trápí dna a komplikace s ní spojené. Léčí úspěšně nachlazení a různé respiračních onemocnění, jako je zánět dutin, průdušek apod. Jsou i skvělým stabilizátorem pro LDL cholesterol, pomáhají v prevenci nádorových chorob a zvyšují obranyschopnost celého našeho organismu.

„Plody“ lásky mají i hojné využití v kosmetickém odvětví

Přidávají se do peelingových masek, krémů, sprchových gelů, šamponů, prostě téměř do všech produktů kosmetického průmyslu, a to hned z několika důvodů. Prvním bodem je to, že se jedná o výrazný zdroj tekutin, ještě aby ne, když taková jahoda obsahuje něco kolem 87 % vody. Produkty obsahující výtažky z jahod tak proto bývají velmi hydratační a naše pokožka je pak krásné vypnutá. Čerstvá šťáva má zesvětlující účinky, často se proto využívá jako depigmentační prostředek pro ty, které trápí pihy, „stařecké“ skvrny nebo flíčky způsobené UV zářením. Takovou zjasňující masku si můžete udělat i sama, vymačkejte jednu až dvě jahody a potřete si jí místa, která váš trápí, nechte působit alespoň deset minut a pleť omyjte. Obsahují také velké množství manganu, ten je prospěšný pro pevnost pokožky a růst vlasů, dodávají jim vláhu a viditelně zvyšují jejich lesk. Pokud toužíte po zářivém chrupu, jako mají světové star, jahoda je to pravé, odstraňuje plak a skvrny na zubech. Takovou bělicí pastu si vyrobíte z tří rozmačkaných jahod, do kterých přidáte lžičku jedlé soli. Směs pořádně promíchejte, vyčistěte s ní klasickým způsobem zuby a nechte chvilku působit, poté vypláchněte. Tato kúra se doporučuje maximálně jednou za dva týdny. Ke krásně bílým zubům se hodí červené rty, které působí velmi sexy. K tomu vám postačí pouze jedna jahoda, kterou nakousněte a přetřete si rtíky, ty budou rázem k zulíbání.

2

Pro noc plnou vášní

Semínka jahod obsahují vysoký podíl zinku, což je minerál, který se postará o zvýšení sexuální výkonnosti. Zinek navíc ovládá vylučování mužského pohlavního hormonu testosteronu, a ten je pro nás ženy něco jako červená barva pro býky. Rychleji se vzrušíme, snadněji dosáhneme orgasmu a spermie vašeho drahého budou jako splašené. Takže pokud si chcete s partnerem dopřát takovou tu domácí „divočinku“, místo steaku si zobněte jahody.

Čtěte také:

Reklama