Dne 2. února 2017 vstupuje do českých kin film Jackie, jenž zachycuje pár nejtěžších a zároveň asi nejzásadnější dní ikonické první dámy Ameriky. Hlavní role se s noblesou jí vlastní ujala Natalie Portman. A právem si vysloužila oscarovou nominaci za „Ženský herecký výkon v hlavní roli“.

Jackie Kennedyová. Pro její vřelost, eleganci a vybraný vkus ji prý obdivovaly miliony lidí po celém světě. Snímek Jackie se ovšem zaměřuje na okamžik, který této ženě změnil dramaticky celý život.

Jackie, foto: Aerofilms

Ona - půvabná a na pohled křehká květinka, o které její muž říkal, že je marnivá, neboť utrácela hodně peněz na zabydlování Bílého domu, však ukázala svou neuvěřitelnou vnitřní sílu. V několika málo vypjatých dnech se prakticky postarala o manželovu „nesmrtelnost“. A nebylo to snadné...

Z Johna Kennedyho se však díky ní stala legenda, na kterou si v dlouhé řadě amerických prezidentů - navzdory jeho krátkému působení v úřadě - vzpomene snad každý. A z Jackie, jež dotáhla jeho odkaz do pompézní podoby, skutečná první dáma na svém místě, kterou už navždy celý svět bude znát jen pod jejím křestním jménem.

Přesně to je na tom filmu tak skvělé - že Jackie ukazuje z její lidské stránky, ne jen jako ikonu,“ vyjádřila se o své roli Natalie Portman, která opět neponechala nic náhodě a hodiny strávila sledováním videí, na který vystupuje skutečná Jackie.

Jackie, foto: Aerofilms

Jak bych co nejvýstižněji popsala obsah filmu? Je to příběh o silné ženě, která navzdory ochromujícímu smutku dokázala „pohnout světem“. A zcela spontánně mě při jeho sledování napadlo ono okřídlené, že za každým úspěšným mužem stojí SILNÁ žena.

Ale nic není samozřejmě tak snadné. Snímek mistrovsky zachycuje ty nejniternější obavy, které zákonitě musely první dámu po atentátu na jejího manžela provázet. Zemřel jí v náručí.

  • Má strach, že násilí bude pokračovat. Přesto uspořádá ten nejvelkolepější pohřeb, aby se její manžel zapsal do dějin a neupadl v zapomnění, jako se to stalo mnohým jeho předchůdcům. A nemyslete si, že si stačilo přát a všichni se snažili jejím požadavkům vyhovět. V té době už nebyla první dámou!

Vyklízí svůj domov novému prezidentskému páru, stará se o malé děti a zařizuje poslední cestu svého muže. Neumím si představit, kolik z nás by dokázalo unést její úděl...

Jackie, foto: Aerofilms

Všechna foto AEROFILMS

Ve filmu zazní jen tak mimochodem řada moudrých myšlenek a postřehů - od Jackie, od faráře, s kterým slavná vdova probírá svou situaci. Objevují se a dokreslují a v podstatě zásadně i vysvětlují nastalou náročnou situaci.

Kvůli nim možná stojí za to film vidět i dvakrát. Napoprvé vás strhne děj a herecké výkony, napodruhé bych si já osobně chtěla ještě víc všímat detailů, ať už k vidění (jak se v tváři půvabné ženy odrážejí veškeré emoce, ale jen přesně tolik, kolik ona sama chce), či právě k uvědomění si určitých věcí, které v sobě skrývají hlubokou pravdu:

  • Postavy, o nichž čteme, se stávají skutečnějšími než lidé vedle nás.
  • Lidé potřebují dějiny, potřebují vědět, že tu žili skuteční lidé.
  • Ztratila jsem přehled o tom, co je skutečné, a co je představení.

A tady takový bonbónek:

Pokud máte chuť, podívejte se, jak skutečná Jackie provádí po svém domě novináře. Byla první první dámou USA, která dala lidu nahlédnout do Bílého domu a poukázala na jeho jedinečnost. A vlastně i vysvětlila svou výše zmíněnou „marnivost“.

A takto vypadají přetočené záběry s Natalie Portman.

A ano, všichni lidé mají problémy – první dámy i prodavačky, ale záleží, jak jim dokáží vzdorovat.

možná víte, že....

  • John Fitzgerald byl jistě nejslavnějším, zdaleka ne však prvním Kennedym na politické scéně.
  • Prvním v pořadí byl Johnův starší bratr, prvorozený Joseph Patrick Kennedy mladší, který však nešťastně zahynul na konci druhé světové války. Jednalo se o první z celé dlouhé řady tragédií, která rodinu provází prakticky dodnes.
  • Na řadu tedy přišel druhorozený John, který se v roce 1953 oženil s Jacqueline Lee Bouvierovou. Navenek dokonalý pár však neměl zdaleka tak šťastný život, jak by se mohlo na první pohled zdát. John se stal obětí atentátu, a byl tak po starším bratrovi a sestře Kathleen, která zahynula v roce 1948 při leteckém neštěstí, třetím předčasně zemřelým členem Kennedyova klanu.
  • Údajné prokletí, které rodinu provází, pokračovalo násilnou smrtí Johnova mladšího bratra Roberta (Bobbyho).
  • Neštěstí se nevyhnulo ani dětem Johna a Jackie - jejich první dcera Arabella se narodila mrtvá, nejmladší Patrick se dožil jen dvou týdnů. Syn John Fitzgerald mladší v devětatřiceti letech zahynul při nehodě letadla. Jeho starší sestra se tak stala jediným potomkem Johna Fitzgeralda a Jackie Kennedyových, který žije dodnes.

Přečtěte si také:

Reklama