V Jablonci padl rekord ve vyřezávání dýní

Dávné tradice, rituál střídání ročních období a vlády světla a stínů, uchvátily celé město.
Stovky dýní zaplavily náměstí u Domu Vína v Jablonci nad Nisou v rámci nově vzkříšené tradice Dýňobraní. Dávné legendy a hlavně rozsvícené dýně všech velikostí a tvarů  přilákaly tisíce návštěvníků, zejména dětí. S počtem 445 vyřezaných dýní a tykví byl vytvořen nový rekord v tzv. dýňořezbě. Zároveň byla slavnostně zahájena sbírka na záchranu Kittelovska – historického areálu v sousedství Jablonce nad Nisou, místa opředeného mnoha pověstmi a tajemstvími

Dýňobraní v Domě Vína znovu oživuje dávné tradice. Oslavuje konec října jako období stěhování světla a tepla zpátky do domovů a lidských příbytků. „Jsme rádi, že se touto akcí podařilo znovu probudit nejen staré mýty a legendy, ale i fantazii a    tvořivost dětských návštěvníků,“ vysvětluje ing. Jindřich Sobota ze společnosti Dům Vína, která oslavu v Jablonci za podpory městského úřadu uspořádala. Právě děti se také spolu s Domem Vína zasloužily o rekord, který padl v dýňořezbě. Na přípravě výstavy se totiž podílely jablonecké mateřské a základní školy, pod vedením mnoha nadšenců z řad dospělých.

V rámci Dýňobraní mohli také návštěvníci poprvé přispět do sbírky v akci „Zachraňme Kittelovsko". „Kittelovsko je místo plné mýtů v katastru obce Krásná – Pěnčín, rodiště legendárního lékaře Jana Josefa Kittela. Peníze pomohou rekonstruovat slavný Kittelův dům zvaný Burk. „Nechybělo mnoho a Kittelovsko by dnes již neexistovalo. Proto si velmi vážíme toho, že výtěžek z Dýňobraní jeho záchraně pomůže,“ říká ing. Jan Vokurka, znalec legendy Dr. Kittela. Kmotrem Dýňobraní byl výrobek roku 2007 Libereckého kraje KITL Šláftruňk.

Dýňobraní pomohlo také liberecké ZOO.
Po skončení oslav se z tykví a dýní radovali především velbloudi a sloni.

Součástí oslav byl také bohatý kulturní program s řadou soutěží a dárků pro děti.Výstava pokračovala v Domě Vína, kde byly vystaveny desítky druhů a odrůd tykví a dýní. Nechyběly ani  dýňové speciality.

       

 

 

 

 

 

 

Tisková zpráva