12 zemí, 20 škol, 25 sklářských výtvarníků-pedagogů, 89 značek – to je Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2017. Tvoří jej celkem pět výstav a řada doprovodných aktivit, které se budou konat na čtyřech místech v Jablonci nad Nisou od 24. června do 28. října.

fota

Cílem akce, kterou pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, je představit nejen aktuální podoby designu skla a bižuterie na českém trhu, ale přiblížit i další aspekty těchto oborů včetně uměleckého skla, průmyslového skla a studentských prací. Jablonecké muzeum je státní institucí s největší sbírkou bižuterie na světě a souborem skla evropského významu. Před třemi lety se rozhodlo rozšířit koncept pravidelných přehlídek současné bižuterie, pořádaných od roku 1998, na mezinárodní nekomerční přehlídku skla a bižuterie. „Také letos se Jablonec nad Nisou na několik měsíců změní v místo zaslíbené sklu, bižuterii a šperku. Stálé expozice muzea doplní aktuální výstavy po celém městě věnované užitkovému a dekorativnímu sklu, designu, uměleckému sklu, studentským vizím či high-tech produktům,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

foto

Výstava TRENDY.DESIGN.PRODUKCE – nápojový set MEDIUM – DIA DEKOR, design, Patrik Illo – Aleksandra Stencel, RONA Lednické Rovné, Slovensko, foto RONA

foto

Výstava A.TO.MY! – MICRO /MACRO, autorka Vladimíra Labudová, magisterské studium, 1. ročník, Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK, VŠVU Bratislava, Slovensko, foto Jakub Gulyáš

V hlavní budově jabloneckého muzea bude k vidění výstava TRENDY.DESIGN.PRODUKCE zaměřená na prezentaci aktuální nabídky domácích i zahraničních sklářských podniků, bižuterních firem, designových studií a šperkařů působících na českém trhu. Letošního ročníku se účastní 80 značek z 8 zemí světa (Česko, Finsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Turecko, USA, Velká Británie). „Jde tak o skutečně reprezentativní a unikátní sondu do trendových tendencí v oboru a aktuálního vkusu zákazníků“, uvedl hlavní kurátor projektu Petr Nový. Ve stálých expozicích muzea budou navíc nainstalovány studentské práce vzniklé ve spolupráci muzea a ateliéru Design skla Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Projekt REDESIGN byl již úspěšně představen na letošním veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem a Prague Design Weeku v Tančícím domě.

foto

Výstava TRENDY.DESIGN.PRODUKCE – náhrdelník PRECIOSA CORNELIAN STAR, design Karolína Emingrová, Preciosa Ornela, Zásada, foto Markéta Fotrová

foto

Výstava TRENDY.DESIGN.PRODUKCE – náhrdelník ODŘÍN, design Hanuš Lamr, foto Eva Neužilová

foto

Ostatní výstavy muzeum připravilo v dalších prostorách v centru města. Areál Eurocentra nabídne expozici MATERIÁL : SKLO, kde se návštěvníci seznámí s řadou technologicky i technicky specifických a inovativních sklářských výrobků, často v praxi úspěšně aplikovaných výsledků vědy a výzkumu, jež jsou běžnou součástí světa kolem nás, i když ne vždy na první pohled viditelnou. Představí se zde 10 firem působících v České republice, čtyři z nich patří do rodiny velkých zahraničních koncernů. V areálu Eurocentra najde své místo i „dětský koutek“ HRÁTKY (NEJEN) SE SKLEM. Kostel sv. Anny bude hostit výstavu NO LIMITS věnovanou výběru z tvorby 25 českých sklářských výtvarníků-pedagogů, která již byla ve spolupráci s Českými centry vystavena v Bulharsku a Španělsku. Univerzitní Galerie N pak pod názvem A.TO.MY! představí práce studentů 20 středních a vysokých škol z České republiky, Slovenska, Německa, Polska a Bulharska.

foto

foto

Výstava MATERIÁL : SKLO, skaná skleněná příze, výrobce SAINT-GOBAIN ADFORS CZ, Litomyšl, foto SAINT-GOBAIN ADFORS CZ

Všechny výstavy Trienále bude možné navštívit jen s jednou vstupenkou, platnou navíc i pro expozici muzea na Kristiánově v Jizerských horách, otevřenou letos v květnu po náročné stavební rekonstrukci.

foto

Výstava A.TO.MY! – SET NA PŘÍPRAVU KOMBUCHY / KOMBUCHA SET, autorka Barbora Štefánková, magisterské studium, 2. ročník, Ateliér sklo, UMPRUM Praha, foto Anna Pleslová

Partnery Mezinárodního trienále skla a bižuterie jablonec 2017 jsou:

Ministerstvo kultury České republiky, Liberecký kraj, statutární město Jablonec nad Nisou, Nadace Preciosa, Messe Frankfurt a Eurocentrum Jablonec nad Nisou.

Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

KONTAKT

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, www.msb-jablonec.cz

www.facebook.com/msbjablonec