V úterý se nám nechtělo podnikat žádný velký výlet, a tak jsme jen vyjeli autobusem do Jablonce nad Nisou. Tam jsme vlastně jen procházeli městem a dali jsme si výborný oběd v moc hezkém prostředí pizzerie Franko. Manžel kuřecí grilované maso a já jsem si pochutnala na těstovinách se sýrovou omáčkou. Ale nejvíce nám stejně chutnala „pozornost podniku“. Pár krajíčků pizza chleba a k tomu v mističce máslo ochucené česnekem, solí a kousíčky papriky.
Kolem třetí hodiny jsme dorazili zpátky do chaty a prospali jsme skoro celý zbytek dne.

Na středu jsme si naplánovali dlouhý výlet na kolech na Trosky. Ráno jsme se připravili, posnídali a vyrazili směr Turnov, po hlavní cestě od Malé Skály. Už v polovině cesty na Turnov jsme byli úplně zničení (asi jsme vyšli ze cviku).

Jako první zastávku jsme si vybrali hned začátek Turnova. Zámek Hrubý Rohozec má kolem sebe velký, pečlivě udržovaný park a samotný zámek je opravený a moc hezký. Prošli jsme se po parku, po nádvoří zámku, ale na prohlídku se nám nechtělo.

Od zámku jsme dojeli až do centra města. Po krátké poradě jsme se rozhodli, že Trosky odložíme, protože se nám tak daleko nechtělo šlapat. Ale chtěli jsme se projet alespoň „někam“. Proto jsme se u Muzea Českého ráje napojili na modrou cyklotrasu. Ta vedla městským parkem, z kopce dolů (to se nám líbilo) a potom kolem Dlaskova statku v Dolánkách. Projeli jsme kolem a museli jsme zdolat hodně strmou cestu, která se nedala vyjet na kole, ale jen vyšlapat pěšky.

Navázali jsme na mokrou lesní cestu, která vedla po rovince a potom z kopce. Pořád jsme jeli po modré cyklotrase, která vedla dál přes hlavní cestu, po které jsme jeli ráno, Turnov – Malá Skála. Proto jsme se odpojili z modré a po hlavní jsme sjeli až do Malé Skály.

Takový krátký výlet by nás ale vůbec netěšil, a proto jsme v Malé Skále odbočili na Frýdštejn. Cesta byla pořád do kopce, ale popoháněl nás hlad, protože jsme věděli, že nás za chvíli čeká restaurace a penzion Teta Marta, na který jsme se těšili snad od začátku dovolené. Tuhle Tetu Martu jsem si našla na internetu a lákalo mě hlavně prostředí restaurace a okolí. Mimo to také francouzská a italská kuchyně.

Při cestě k Tetě Martě jsme měli před sebou Suché skály, Vranovský hřeben s Panteonem a okolní lesy.

A konečně Teta Marta. Penzion byl ještě krásnější než na obrázcích na internetu. Na dvorku byl bazén a venkovní posezení, všude kolem květinová výzdoba. Sedli jsme si do restaurace, která je zařízená starým nábytkem a dobovýma fotkama. Za chvíli u nás byl číšník, hezký jako všechno kolem :-) , a mohli jsme si objednat. Já jsem si pochutnávala na kuřecím steaku s estragonovou omáčkou a manžel si objednal vepřový steak se směsí z rajčat a oliv, kořeněný italským kořením a estragonem.
Dorazili jsme se zmrzlinou se šlehačkou, tiramisu a vynikající kávou. Mňam!!! To byla dobrůtka. Jediný problém byl, že po tak výborném obědě jsme byli zralí akorát tak do postele a ne na další výšlap na kolech.

Zase nás čekalo dlouhé stoupání a ještě lepší výhled do okolí. Konečně jsme dojeli do osady Frýdštejn. Modrá turistická značka nás dovedla pod zříceninu stejnojmenného hradu. Po zakoupení lístku jsme si prošli celý hrad. Hrad je maličký, moc tam toho k vidění nebylo, ale zase nás čekala krásná vyhlídka, třeba až na Trosky a Bezděz.

Vrátili jsme se zpátky na cestu vedoucí z osady dál na rozhlednu Kopanina. No to jsme si zase dali! Pořád do kopce. Nahoře na Kopaninách jsme si odpočinuli v myslivecké chatě a vyšplhali jsme ještě na rozhlednu. Ten den konečně poslední výhled do široké krajiny, který zase stál za tu námahu.

Cesta z Kopanin do chaty vedla konečně z kopce :-)

A spali a spali a spali…

Pokračování příště…

TIPY NA VÝLET
Hrubý Rohozec
Patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky na Turnovsku. Je přístupný veřejnosti. Vedle dochovaných původních interiérů se zde můžete seznámit s vývojem bytového interiéru a módy v posledních čtyřech stoletích. U zámku je velice zajímavý park s kamennými výtvory.
Otevřeno: 
     duben, říjen – pouze soboty, neděle, svátky 9 – 15 hod. 
     květen, červen, září – úterý až neděle, svátky 9 – 16 hod. 
     červenec, srpen – úterý až neděle 9 – 17 hod.

Dlaskův statek v Dolánkách
Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Můžete si zde prohlédnou staré vesnické obydlí, chlévy a konírnu, zemědělské a řemeslnické nářadí, expozici historie mlýnů a mlynářství v regionu.
Otevřeno:
     duben, září, říjen – denně mimo pondělí 9 – 16 hod.
     červen, srpen – denně mimo pondělí 9 – 17 hod.

Frýdštejn
Zřícenina středověkého hradu ze 14. století, z něhož se zachovala velká věž o průměru 9 metrů. Je dominantou Vranovského hřebene. Z vnitřního hradu se dále zachovaly zbytky zdí a místností tesaných ve skále. Za husitských válek byl marně obléhán a o sto let později zpustl.
Otevřeno: 
     květen – září – úterý až neděle, svátky 9 – 15.30 hod. 
     říjen – soboty, neděle, svátky 9 – 15.30 hod.

Kopanina
Nejsevernější rozhledna Českého ráje, vystavěná v roce 1894 na kopci Kopanina. Z rozhledny se otevírají nádherné výhledy jak na Český ráj (především Maloskalsko), tak do Jizerských hor. Možnost občerstvení v blízké restauraci Myslivecká chata.