typ.gif
Foto: Shutterstock

Každá jsme jiná, přesto nás často trápí podobné problémy. Jedním z mnoha je tělesná váha (a s ní spojená případná nespokojenost s postavou). A také otázky typu jak se zdravě stravovat a jak správně cvičit. Jídelníček, podobně jako fyzická aktivita, by měly být alespoň zčásti připravené „na míru“, přizpůsobené životnímu stylu, práci a řadě dalších aspektů. Přesto lze některé věci zobecnit; například to, jaký jste tělesný typ. A na základě toho zjištění následně efektivně cvičit a tvarovat tělo tak, jak je třeba.

Když jste typ HRUŠKA

Ženy s tímto typem postavy se alespoň zčásti podobají ideálu ženské krásy z dob Věstonické venuše. Disponují širokými boky, výrazným pozadím a silnějšími stehny. Naopak horní část těla je útlejší, pas a ramena v porovnání se zadečkem a nohama nepoměrně užší.

61fa743f6bf95obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

 • Úskalí postavy

Tuk se ukládá především ve spodní části těla, což samo o sobě nepředstavuje výrazné zdravotní riziko. Z estetického hlediska však tyto ženy obvykle trápí celulitida, ke které mívají sklony víc než ostatní typy ženské postavy.

 • Cíl cvičení

Cílem cvičení by mělo být zmírnění rozdílu v šíři boků a ramen a celková optimalizace postavy směrem k „ideálu“ (tvar přesýpacích hodin).

 • Doporučené aktivity

Vašemu typu postavy udělá dobře dynamická chůze (venku nebo v tělocvičně na pásu), skvělá jsou skupinová cvičení typu H.E.A.T. Program nebo alpinning. Vhodné je i posilování a cílené zpevňování především spodní části těla (dřepy, squaty, zanožování u stěny s posilovací gumou nebo bez, výpady klasické i stacionární). Nezapomínejte však ani na mírné posilování horní části těla pomocí malých činek (například předpažování a další cviky především na posílení ramen a zad). 

Když jste typ JABLKO

Přestože je tato postava častěji spojována s muži, existuje i řada žen, které lze označit za typ jablko. Typickým ukazatelem bývá kulaté bříško, nezřetelný pas, úzké boky, nevýrazné pozadí a štíhlé až hubené nohy.

61fa7448c7383obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

 • Úskalí postavy

Tuk se ukládá zejména v oblasti břicha, což je ze zdravotního hlediska rizikovější než u předchozího typu. Vnitřní (viscerální) tuk v oblasti dutiny břišní představuje nebezpečí ve formě utlačování vnitřních orgánů, vyšší náchylnosti k některým onemocněním, zvýšená zánětlivost a podobně.

 • Cíl cvičení

Základním cílem tréninku by měla být redukce v oblasti pasu, jeho zvýraznění a v rámci možností tvarování ženských křivek.

 • Doporučené aktivity

Zaměřte se zejména na oblast břicha a středu těla; tvarování vašeho typu postavy není snadné, přesto se správně zacíleným cvičením lze dosáhnout viditelných výsledků. Neopomíjejte ani posilování zbytku těla. Skvělé jsou úklony stranou s využitím lehkých činek, zkracovačky (tělo tvoří s nataženýma nohama pravý úhel, cílem je co nejvíc se přiblížit rukama ke špičkám), sedy-lehy s důrazem na správnost provedení cviku (pozor na bederní oblast). Procvičujte také variantu se zapojením šikmých břišních svalů. Cíleně posilujte také hýždě pomocí nejrůznějších variací dřepu, výpadů, zanožování s gumou i bez. Pomůže také běh na kratší vzdálenosti v terénu, případně úsekový sprint a intervalový trénink. 

Když jste typ OBDÉLNÍK

Ženy s postavou obdélník bývají obvykle štíhlé až velmi štíhlé, bez výrazných ženských tvarů. Mívají útlá ramena i boky, pas ani zadeček nijak zvlášť nevynikají. Jejich tělo je poměrně dobře tvarovatelné.

61fa74518f055obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

 • Úskalí postavy

Pokud žena s tímto typem postavy přibere, tuk se nejčastěji usazuje v oblasti břicha a zad. Následně hrozí rizika spojená s vysokým množstvím viscerálního tuku (podobně jako u typu jablko).

 • Cíl cvičení

Zaměřte se na celkové posílení těla, nabrání svalové hmoty a cílené tvarování ženských tvarů (prostřednictvím cvičení se snažte opticky rozšířit hrudník, zvýraznit pas a zadeček).

 • Doporučené aktivity

Efektivní budou všechny správně provedené cviky na posílení břišních svalů; je třeba zaměřit se především na šikmé břišní, aby se co nejvíce zdůraznil pas. Dobré jsou také předklony a úklony s pomocí činek i bez nich. Velmi vhodné je také cvičení pilates nebo antigravity (aero) jóga.

Když jste typ PŘESÝPACÍCH HODIN

Ženy s tímto typem postavy patří mezi ty šťastnější. Nenosí-li zbytečné kilogramy navíc, mohou se pyšnit ideální postavou, alespoň z hlediska proporcí a vyváženosti ženských tvarů. Ramena jsou podobně široká jako boky, pas výrazný, štíhlý, zadeček kulatý.

61fa746f771d3obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

 • Úskalí postavy

Nic není zadarmo, a také od přírody ideální tvary je třeba udržovat v kondici. Ženy s tímto typem postavy mají navíc obvykle spíše pomalejší metabolismus, sklon k přibírání na váze a k tvorbě celulitidy.

 • Cíl cvičení

Cílem tréninku by měla být snaha udržet si pevné tělo a vyvážené proporce a zdůraznit přirozeně hezké tvary.

 • Doporučené aktivity

Postavu je třeba udržovat ve formě a rovnoměrně zatěžovat všechny svalové skupiny. Kromě klasického posilování (ideálně bez činek, s využitím váhy vlastního těla) je pro vás vhodné plavání, tanec nebo dynamická jóga.

Zdroje: scarysymptoms.comgmanetwork.comstylecraze.com