Typická slovanská ženská postava? Úzká ramena, vcelku štíhlý pas, ovšem široké boky a mohutná stehna. Lékaři takový typ postavy nazývají gynoidní, lidové řečeno jde o hrušku.

Ženy, které s ním mají tu pochybnou čest, si na tuhle svoji postavu většinou stěžují, nicméně je tu přinejmenším jedna dobrá zpráva. "Ženy s podobným typem postavy jsou méně ohroženy třeba chorobami srdce a cév než muži s typem postavy zvaným jablko," vysvětlil Petr Sucharda, obezitolog a internista z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Jinými slovy, muži mají daleko častěji tvar postavy, který lékaři nazývají androidním a při němž se tuk ukládá v oblasti břicha -  právě tento typ obezity je ovšem největším rizikem co do zdravotních potíží.    

Aby bylo jasno, mužskou postavu typu jablko mohou mít i některé ženy, byť u nich je podobný typ postavy spíše výjimkou. Ale zase ne tak vzácnou, aby nebylo možné si jich všimnout - jde o ženy, které mají štíhlé nohy včetně stehen, a při pohledu zezadu to leckdy vypadá, že jsou štíhlé celé. Avšak mají často podobný obvod v pase i přes prsa, protože se jim tuk ukládá v oblasti břicha a kolem hrudníku. To je jinak typické pro muže a pro mužskou obezitu.

To, co se hovorově nazývá pivním břichem, či ještě trefněji pivním mozolem, s pivem zase až tolik nesouvisí. Jde zkrátka o jeden (s) typ obezity - spojitost vznikla nejspíše proto, že jde o obezitu mužskou a jsou to právě muži, kteří vypijí více piva. Na druhou stranu, pivo skutečně je hodně kalorické a jeden půllitr má zhruba 750 kilojoulů, takže tři piva už si nijak nezadají s vydatným obědem.

Ale zpět k tuku uloženému v oblasti břicha. "Tuk se v tomto případě vlastně ukládá přímo mezi orgány a to je mnohem nebezpečnější, než když je v oblasti stehen a hýždí," vysvětluje profesorka Hana Rosolová, kardioložka z plzeňské fakultní nemocnice. Zjednodušeně se celá věc dá vysvětlit tak, že tento způsob ukládání tuků mimo jiné zhoršuje hospodaření těla s hormonem inzulinem, odkud už je přímá cesta třeba k cukrovce a nejen k ní, rovněž stoupá riziko ukládání tuků v cévách, což bývá předstupněm aterosklerózy, lidově kornatění tepen, infarktu a mozkové mrtvice. Ženy navíc zhruba do období klimakteria chrání ženské pohlavní hormony, proto se u nich choroby srdce a cév začínají častěji objevovat až po padesátce, kdežto u mužů někdy i podstatně dříve.

Způsob ukládání tuku, respektive typ postavy, se většinou dědí a je samozřejmě možné, že zrovna vaše postava není jednoznačně vyhraněná.

Jak jste na tom vy?

Reklama