Jablko je u nás nejoblíbenějším a zároveň nejčastěji pěstovaným ovocem. Je v něm obsaženo mnoho účinných, pro naše zdraví prospěšných látek. Ovocné kyseliny, draslík a vlákniny podporují dobré trávení a pozitivně působí na hodnoty krevních tuků. Nejzdravější z jablka se nachází ve slupce a těsně pod ní. Proto je lepší konzumovat jablka neloupaná.
Jablka jsou také výborným zdrojem vitaminu C, což je pro nás užitečné právě v této době, kdy začínají řádit různá „zimní“ onemocnění.

V Olšovci, obci, která je od té naší vzdálená jen několik kilometrů, probíhala nedávno soutěž o Nejlepší Jabkáč, neboli jablkový koláč. A já, jako vášnivá kuchařka, jsem si tu podívanou nemohla nechat ujít.

Podmínkou účasti v soutěži bylo vlastnoruční upečení jablkového koláče a jeho doručení (samozřejmě spolu s receptem) na olšovecký obecní úřad. Tam se sešlo celkem jednatřicet druhů koláčů, z nichž dvě poroty (VIP a odborná)  vybraly devět nejchutnějších koláčů, a jejich tvůrkyně odměnily drobnými cenami (dózy, kosmetické balíčky a samozřejmě medaile).
Vybíralo se nejen podle chuti a vůně, ale důležitý byl i vzhled koláčů a také náročnost jablkových dobrůtek.

A protože období jablíček je právě teď, nabízím vám některé soutěžní recepty k vyzkoušení. Tyto recepty se podělily o první tři místa u VIP poroty. 

Koláč, který zvítězil u VIP poroty a odbornou porotou byl zvolen za nejlepší tažený závin.
Jablkový závin maminky a Adélky
Těsto: 25 dkg hladké mouky, 2 dkg sádla, špetka soli, trochu horké vody.
Náplň: jablka, skořice, cukr, strouhanka, sádlo, popřípadě ořechy, rozinky.
Postup: Z mouky, sádla, soli a horké vody připravíme těsto. Těsto má být vláčné. Rozdělíme na tři díly. Každý díl tence rozválíme, pokapeme sádlem, posypeme strouhankou, nastrouhanými jablky, skořicí, cukrem, můžeme posypat i ořechy a rozinkami a znovu zaprášíme strouhankou. Svineme a dáme na plech. Pomažeme sádlem a pečeme v troubě na 230 °C.
Anna Staňková z Olšovce

Druhý nejchutnější koláč podle VIP poroty
Jablkové koláčky jak na svatbu
Suroviny: 1 balíček listového těsta (500 g), oloupaná jablka nakrájená na kostky, cukr
Postup: Těsto po částech vyválíme cca na 3 mm, rádlem nakrájíme čtverečky, do každého položíme kostku jablka, zabalíme do tvaru větrníku a střed dobře přitiskneme. Pečeme na vodou vypláchnutém plechu v troubě rozpálené na 230 °C. Upečené koláčky obalíme v mletém cukru.
Miluše Staňková z Lhotky

Třetí místo u VIP poroty a nejlepší z kynutých koláčů podle odborné poroty
Kynutý jablkový závin
Suroviny:
1 kg polohrubé mouky, 50 dkg rozpuštěného vlažného tuku, 3 žloutky, 1/2 lžičky soli a kvásek ze 3/4 až 1 litru vlažného mléka, 7 dkg cukru krupice a 1 kostky droždí (cca 42 g).
Jablková směs: 2 kg jablek, trocha másla, skořice a cukr podle chuti (může být i vanilkový cukr).
Postup: Ze surovin dobře vymícháme těsto a necháme kynout. Pak těsto rozdělíme na díly, rozválíme, potřeme připravenou jablkovou směsí a svineme. Závin potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme na vymazaném plechu na 200 °C.
Jablková směs: nastrouhané jablíčka  podusíme s trochou másla pod pokličkou za občasného promíchání. Přidáme skořici a cukr podle chuti, můžeme přidat i vanilkový cukr. Marie Schiftnerová ze Stříteže nad Ludinou  

Další recepty z jablkových hodů v Olšovci najdete v rubrice Vaření . Stačí napsat do fulltextového vyhledávání "jablka" a můžete se pustit do vybírání, vaření i pečení.

Máte nějaký osvědčený recept na jablíčkové pochoutky? Podělte se s námi o něj a vložte ho do vaření.

Dobrou chuť přeje

 

       
Reklama