Muži se dostávají do erotických klubů z několika důvodů. Nejčastějším z nich je, že jdou kámoši spolu, ponejvíce ve dvou, dobývat to, co jim dosud nebylo dopřáno – toto pronikání na nová území je spojeno i s tím, že muži, kteří jsou úspěšní v práci a zbohatli, si teď mohou najednou koupit vše, po čem zatouží: saunu, dům, drahé auto – i ženu. Podle názoru odborníka tito muži často „pohoří“ v roli dobyvatelů a sexuálních mlátiček, neboť proti nim stojí neznalost a cizota prostředí, psychický tlak z očekávání nějakého supervýkonu, jenž je samozřejmě podpořen i nemalou finanční částkou, kterou muži za sexuální služby profesionálek zaplatí. Takový muži již veřejný dům znovu nenavštíví, aby zase nezklamali, ale budou o své návštěvě dlouho, hlasitě a všem vyprávět, „jak to tam s těma štětkama roztočili!“

Další kategorií jsou skutečně zoufalí muži, kteří nemají třeba doma funkční sexuální vztah nebo nemají možnost přístupu k ženě jako k sexuálnímu objektu vůbec – tito muži napoprvé také nebývají příliš úspěšní, je tu také příliš mnoho očekáváno a stejně jako v prvním případě tu hraje nezanedbatelnou roli i nezvyklé prostředí. Takový muž však může v nevěstinci jako v eventuální náhradě partnerského sexuálního vztahu zakotvit nadlouho.

Třetí kategorií jsou muži, kteří podniknou tuhle sexuální expedici čistě ze zvědavosti – bývají ženatí a chtějí zkusit něco nového a vlastně tím jakoby ani nebudou manželce nevěrní… ale ouha! Když na něco takového manželka přijde, rozhodně to nepřijme klidněji než zprávu, že se manžel vyspal s její kamarádkou. I žena, která nerozumně hlásá ono hloupé: „Ať jde raději do bordelu, hlavně že mě po nocích neotravuje…“, bude manželovou návštěvou nevěstince do morku kostí uražena. Manželka si po takovém zjištění nepřipadá ohrožena – milenka s možností citové zainteresovanosti manžela je pochopitelně pro vztah daleko větším nebezpečím, manželka se cítí pošpiněná, uražená, poplivaná a svého muže se bude dozajista štítit a bude ho chtít vyslat na zdravotní prohlídku a na testy na pohlavně přenosné choroby.

To by ovšem byla velká chyba – co je nejvíce zakazováno a zapovídáno, bývá nejvíce žádoucí – rozumná žena, pakliže nejsou návštěvy v nevěstinci u jejího muže pravidlem, překousne svou nechuť a dělá jako by nic. Měla by si uvědomit, že veřejný dům není pro vztah vážným ohrožením, a pokud ví, že jejich manželský sexuální život má svoje mouchy, měla by se pokusit vztah po téhle stránce vylepšit – to je nejlepší obranou proti manželově „nevěře“.

O veřejných domech jsme si povídali s panem doktorem Danešem ze Sexuologického ústavu v Praze na Karlově náměstí.