Už jste nechtěně obarvily prádlo v pračce? Mně se to podařilo minulý týden. Samozřejmě že ne poprvé, ale o to bolestněji. Zničila jsem kromě několika zánovních pánských košil ručně háčkovaný sexy topík, který jsem dovezla z dovolené svojí dceři. Pikantní na tom bylo, že ho ještě nestihla mít ani jednou na sobě.

Pozor na růžovou

wasZ původní smetanově bílé barvy vznikla růžová batika, ale jen na jedné straně trika. A asi byste nevěřily, co bylo zdrojem téhle katastrofy. Světlounce růžová noční košile. Koupila jsem ji ve stejném obchodě jako onen topík, tvářila se luxusně, ale opak byl pravdou. Zřejmě nějací karibští Vietnamci. Pravda, vyšla asi na 100 korun českých, takže mě to mělo napadnout. Ale byla tak světlounká! Jak může taková barva zničit celou várku prádla?

Zase lživá reklama

Po setření několika vzteklých slz jsem se vypravila do drogerie zjistit, co s tím. Štrachala jsem v regálech, ptát se mi nikoho nechtělo, až jsem našla poličku s lahvičkami a pytlíčky s nápisem Odbarvovač na omylem obarvené prádlo. Vzala jsem jeden, který hlásal, že se ředí 20 litry vody a do půl hodiny je prádlo jako nové.

Doma jsem svařila v konvici vodu, nalila do kbelíku a přesně podle návodu nasypala odbarvovač. V ten moment mě k zemi srazil šílený zápach čpavku či nějaké jeho sloučeniny, který se rozlil rychlostí světla po celém bytě. To odpařování bylo vidět! Drobné kapičky se valily z kýble jako z čarodějného lektvaru. A tak jsem do něj hned, dokud kouzlil, hodila ten obarvený topík a otevřela všude dokořán okna.

Nic nezabralo

Míchala jsem dřevěnou vařečkou přesně podle návodu a lapala po čerstvém vzduchu dobrých deset minut. Pak jsem nechala roztok pracovat a asi po hodině ho přišla zkontrolovat. Fleky byly na triku v úplně stejné intenzitě jako na začátku. Hadřík se tedy nemáčel půl hodiny, ale až do večera. Když jsem ho vytahovala, vypadal pořád stejně a já se smířila s tím, že ho holt vyhodím.

Kouzla a čáry

Pak jsem triko z důvodu nesnesitelného zápachu hodila pod horkou vodu a vydrbala ho ručně v pracím prášku. A co se nestalo? Růžová stigmata jako by trochu zbledla. Hurá! Dřela jsem hadřík jako pominutá a musím přiznat, že když jsem ho věšela, aby uschnul, skvrny o dobrých 40 % zesvětlaly. (To háčkování už nebylo smetanové, ale sněhově bílé).

A po uschnutí na mě čekalo další milé překvapení, růžová už skoro vidět nebyla. Triko sice není zcela zachráněno, ale věřím, že ještě jedna ozdravná koupel ve čpavku, a bude v pořádku. Ale toho smradu!!

A tak jsem ještě raději zavolala do rychločistírny Daja, kde mi vysvětlili, jak se to s tím obarveným prádlem vlastně dělá.

„Důležité je koupit si odbarvovač přesně podle složení materiálu obarveného prádla. Nejjednodušší je odbarvit bílé věci, u barevných odchází všechny barvy, nejen ty nechtěné. Špatně barvy pouštějí z čisté bavlny, vlnu odbarvit ani nezkoušejte,“ řekla mi paní vedoucí a poradila mi pár preventivních opatření:

  • Vyplatí se koupit si prací prostředek, který dobře funguje při nízkých teplotách, při těch totiž barvy nepouštějí.
  • Důležité je nemít v prádle výrobek z vietnamského tržiště, na který se používají levné nestabilní barvy, které pouštějí i ve vlažné vodě.
  • Kdybyste si nevěděli rady s nějakým omylem obarveným kouskem, doneste ho do své čistírny, kde mají k dispozici chemii, která běžně v drogeriích k dostání není.

Co se nejlépe osvědčilo při odbarvování prádla vám?

Reklama