Sovětské impérium dávno padlo, a zbyla po něm spousta vlajek. Co s nimi? Vyhodit? Ale kdepak. Recyklovat. Třeba přešít na zástěry. Přijde mi to jako skvělý nápad, který se náramně osvědčil i prakticky

Vlajka byla ušita z poctivé bavlněné praporoviny, takže něco vydrží, je pevná, skvěle saje a neméně dobře se udržuje. Tu zástěru ušil vlastnoručně můj manžel a půjčuje mi ji, když vařím na chalupě. Patřičně si toho považuji, a beru si ji jen při výjimečných příležitostech, abych ji zase tak moc neopotřebovala. Třeba když smažím řízky, nebo vařím něco náročnějšího. Mám totiž zlozvyk utírat si ruce o kalhoty, a to můj pořádkumilovný muž nerad vidí. Takže mi tahle netradiční a vtipná zástěra  přišla docela vhod. A červená mi celkem sluší.

zástěra

Pokud vás ale naše zástěra pobuřuje a berete to jako hanobení státního symbolu, tak vás mohu ubezpečit, že ani jako symbol nepřijde vniveč. Na výročí osvobození ji spolu s americkou vlajkou vyvěšujeme ven.

A ještě něco. Motiv britské i americké vlajky se už léta běžně používá v módním průmyslu a nikoho to nepohoršuje. Britskou či americkou vlaju najdete snad na všech součástech oblečení.

Ale zpět k zástěrám.

Mám ji spojenou hlavně s dětstvím. V neděli mi ji maminka oblékala přes sváteční šatičky. Bylo to krásně staromilské. Sama zástěru nosila jen výjimečně, když si nechtěla umazat sváteční šaty. Třeba na Štědrý den. Ale když se řekne zástěra, zaručeně se mi vybaví moje babička. Zástěra byla jejím každodenním oblečením. Často je střídala. Měla jinou na vaření, jinou, když krmila zvířectvo, a další, svátečnější, když šla nakoupit. To si oblékala vždycky čistou a nažehlenou, aby ji sousedky nepomluvily.

Zástěr měla nepřeberné množství. Od obyčejných plátěných pracovních přes jemně kytičkované na vaření až po pestřejší, „hodobóžové“.

Čtěte také:

V čem vaříte vy, milé ženy-in?

  • Používáte zástěru? Kolik jich máte? Jsou s tradičním vzorkem, nebo vás baví zástěry výstřední a vtipné?
  • Jaké výhody v zástěře spatřujete? 
  • Pošlete nám fotku své nejmilejší zástěry.
  • Máte nějaké vzpomínky na zástěry svých maminek, nebo babiček?
  • Že zástěru nepoužíváte a máte ji spíš za přežitek? Vaříte bez ní?
  • I vy nám můžete napsat, v čem se nejlépe cítíte v kuchyni.
  • Vaří váš partner? Používá zástěru? Jakou?

Na vaše příspěvky a fotky se těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy?

Jedna z vás získá dohromady tři dárky:

Zástěru pro vás, vašeho partnera a kuchařskou knihu „Hovory s řezníkem“

cena