Mode code

„Code mode ignorujte konfekci“, tak zněl podtitul módní akce, která proběhla tento víkend. To jsem si nemohla nechat ujít, tím spíš, že se měla konat v alternativním prostoru bývalé karlínské továrny. A já jako stará „karlíňačka“ mám k této části Prahy nostalgický vztah.

Mode code

Bláhově jsem zamířila do nově zrekonstruovaných budov, ale bylo mi divné, že nikde nevisí žádný plakát, který by na událost poutal. Tady jsou samé kanceláře, kroutily nevěřícně tázané hlavy, to bude asi támhle za rohem.

Mode code

Zamířila jsem tedy hlouběji do karlínských ulic a za vlnitým plechem plotu konečně spatřila obrovský poutač s nápisem Mode code, nebo Code mode? Hurá, jsem na místě. Podle lidí, kteří se trousili tam a zpátky, mi bylo jasné, že se to nemohlo konat nikde jinde než tady. V syrové „vykuchané“ tovární hale s očouzenými zdmi, opadanou omítkou a špinavou betonovou podlahou. Nádhera. Nebýt Code mode, nikdy bych tento úchvatný prostor nespatřila!

Mode code

Ale v obrovské hale plné techno hudby, stánků, barev, mládeže a občasného závanu mariánky jsem si připadala trochu nepatřičně. Kdybych tušila, kam lezu, vzala bych si alespoň šaškovskou čepici. Takhle celá v béžovém jsem se cítila jako exot, který navíc zvyšuje věkový průměr o třicet let.

Mode code

Mode code

Vmísila jsem se do davu a proplouvala kolem stánků. Některé mě zaujaly spíš nápaditostí instalace než vystavovanými produkty. Většina mi připomínala má studentská léta plná recese, bizarností a ztřeštěných nápadů.  Ale mezi tou změtí podivností a šokujících předmětů se našla i spousta originálních výrobků, které měly nápad i skvělé řemeslné zpracování.

Mode code

Zvláště šperky a oděvní doplňky. Zaujaly mě třeba náušnice z vinylových desek. Trička s potiskem inspirovaným komiksy, pásky a kabelky z barvené surové kůže. A na co nesmím zapomenout: háčkované síťovky, které se možná brzy stanou módním hitem.

Mode code

Co říci závěrem?

Mode code

Byla jsem ráda, že jsem Mode code viděla, mladým výtvarníkům, šperkařům a návrhářům fandím a přeju jim, aby se jejich výrobky nosily, ale já už asi zůstanu u té konfekce.

Reklama