Čtyřletý Honza loni nastupoval poprvé do školky. Když prvního září přišel, jeho dosavadní odhodlání zmizelo. Nevypadalo to nicméně, že by měl strach, rozhodl se jít na to přes vztek. U dveří do oddělení, kam se původně tak těšil, se chytil futer, posléze si lehl na zem a předvedl vzorový záchvat vzteku. "Šíleně jsem se za něj styděla, nicméně učitelka mě podržela. Bylo vidět, že podobných scén viděla už mraky a tak zachovala chladnou hlavu," líčí Honzova maminka Daniela z Prahy. Takže učitelka dělala, že Honzův vztek prostě nevidí a jemně ho zvedla a odvedla do třídy, zařídila přitom, aby zamával mamince a začala se mu věnovat. Během týdne Honzovy výstupy slábly a po neděli už po nich nebylo ani vidu, ani slechu.

"Podobná metoda se samozřejmě moc nehodí u dětí, které jsou z nástupu do školky skutečně zoufalé, nechtěly tam a plakaly ještě předtím, než vůbec vyrazily z domova," upozorňuje psycholožka Markéta Veselková. Je proto na rodičích a učitelkách, aby posoudily, odkud nechuť dítěte pramení a podle toho se zařídili.

Pokud však jde spíše o dětský truc, je lépe se vyhnout postupu, který zvolila maminka malé Natálky, v době prvního pokusu o nástup do školky taktéž čtyřleté. "Když nám ji maminka poprvé přivedla, chválila ji, jaká je to šikovná a samostatná holčička, která se do školky těší, ale zároveň přiznala, že ona sama to nese těžce, že už s dítětem nebude celý den a bude se od něj muset kvůli práci odloučit," popisuje předehru Natálčina výstupu učitelka Andrea Musilová. Holčička vše samozřejmě bedlivě vnímala, včetně toho, že maminka začíná být tak dojatá, až skoro pláče. Do třídy odešla ještě v klidu, ale když se měla s maminkou rozloučit a zamávat jí přes skleněné okno do šatny, zjistila učitelka, že maminka i holčička obě pláčí. Podobná scéna se odehrávala i druhý a třetí den, čím dál dramatičtěji a ve čtvrtek ráno maminka rozhodla: "Odložím Natálčin nástup do školky, já do té práce ještě tolik nemusím a ona evidentně není na školku zralá..." Druhý pokus o nástup proběhl v lednu a také se nepovedl. Maminka zůstává s Natálkou doma a všude rozhlašuje, že její holčička ještě na školku není dostatečně zralá, a proto se jí raději bude věnovat sama. "Přitom v tomto případě byla nezralá spíše matka a v dceři onu nezralost pěstuje, asi nevědomky, ale rozhodně jí tím ubližuje," varuje psycholožka.

Na druhé straně existují děti, pro které je nástup do školky skutečně frustrující a mají z něj obavy, které by dospělí neměli brát na lehkou váhu. A nezáleží přitom na tom, zda jsou dítěti tři nebo pět, protože každé dozrává jinak, třeba podle toho, jak často se dostane mezi lidi. "Nicméně děti, které nastupují do školky jen na poslední rok před školou by už měly být natolik zralé, aby nástup zvládly bez potíží, protože i to svědčí o jejich školní zralosti," dodává Veselková.

Jaké je desatero zlatých rad pro rodiče dětí, které poprvé míří do školky?

1. Když už se rozhodnete, neustupujte

Pokud soudíte, že dítě na školku má, a chcete nebo potřebujete, aby do ní dítě chodilo, už neváhejte a rozhodně své pochyby neventilujte před potomkem. Jen by zjistilo, že si nejste jistí, a mohlo by zkusit vaše rozhodnutí zvrátit.

2. Běžte se na školku podívat

Možná už vaše dítě školku vidělo při zápise, nicméně konec prázdnin je vhodnou dobou k tomu, aby si šlo školku alespoň zvenčí prohlédnout, a vy můžete dítěti vyprávět, co ho tam čeká, a zodpovědět jeho dotazy.

3. Čekáte problémy se zvykáním?

Možná tušíte, že dítě potřebuje nějaký čas, aby se takzvaně "otrkalo" - zkuste se zeptat, jak mu to můžete usnadnit. Někde preferují, když dítě přijde poprvé třeba jen na hodinu či dvě, jinde s ním můžete chvíli zůstat. Pokud to školka dělá nerada, s ohledem na ostatní děti, nenuťte ji k tomu, ale domluvte se, že si dítě bude moci vzít svou oblíbenou hračku.

4. Zprvu jen na dopoledne

Pokud si nejste jistá tím, jak bude dítě školku zvládat, dejte ho tam nejdřív jen na dopoledne tak, aby domů chodilo nejpozději po obědě. Proto je dobré začít případně do práce chodit o pár dní později, než začne dítko se školkou, aby se daly vychytat mouchy.

5. Dodržujte své sliby ohledně vyzvedávání

Pro dítě je nejlepší, když ho vyzvedáváte vždy ve stejnou dobu, alespoň, než si na školku zvykne, ale v každém případě je důležité dodržovat své sliby - pokud mu například řeknete, že pro něj přijdete hned po spaní, dodržte to.

6. Nepřehánějte to s pochvalami

Možná vám to zní divně, ale skutečně není dobré dítěti neustále říkat, jak je úžasné, že školku zvládá a že jste na něj hrdí, protože by to v něm mohlo vyvolat dojem, že od něj očekáváte něco velkého, co nemůže dokázat.

7. Vyprávějte o svých letech ve školce

Děti většinou ocení, když jim vylíčíte, jak se líbilo ve školce vám - popište mu, že jste taky neradi vstávali, že vám taky nechutnala mléková polévka a že jste měli podobné hračky.

8. Nestrašte dítě školkou

Ani v legraci neříkejte nic jako "počkej, paní učitelka tě už srovná", protože dítě nedokáže pochopit nadsázku a zbytečně by se bálo školky i učitelek. Neříkejte mu ani, že vy mu doma leccos prominete třeba u jídla, ale ve školce se musí sníst všechno; beztak to není pravda.

9. S kroužky raději opatrně

Mnohé školky nabízejí zájmové kroužky, ale pokud vaše dítě na nějaké nechodilo už předtím, s přihlašováním raději počkejte, až si ve školce zvykne.

10. Trvají potíže?  Hledejte příčinu!

Pokud jste přesvědčená, že dítě má na to, aby školku zvládlo, a přesto si v ní vůbec nemůže zvyknout, případně se do ní bojí a ráno odmítá odejít z domova, nebo třeba dokonce zvrací, zpozorněte. Adaptační potíže trvající více než dva tři týdny svědčí o tom, že ve školce nebude nejspíše všechno v pořádku, byť jsou podobné situace dost vzácné. "Náš syn se do školky těšil, s nástupem nebyly žádné problémy, ale po dvou týdnech se začal počurávat a doma mluvil o zavírání do kumbálu. Ukázalo se, že učitelky si s ním nevěděly tak úplně rady, protože je živější, a proto ho trestaly třeba právě vyhrožováním, že ho zavřou do místnosti s úklidovými prostředky," vzpomíná Magdalena. Urychleně tehdy našli jinou školku a chlapečkovy potíže přestaly, jako když utne.

Jde vaše dítě poprvé do školky? Co myslíte, jak se mu tam povede? A co rodiče dětí, které už do školky nějaký čas chodí - jaké jsou vaše triky pro to, aby byl nástup do ní co nejhladší?

 

Reklama