S příchodem dítěte do rodiny se pro většinu žen naprosto změní každodenní režim a díky náročnému programu se ani nedaří věnovat dostatek času sama sobě, a už vůbec ne přátelům. Z toho potom postupem času pramení pocit stereotypu, nepochopení a později také izolace.

V podstatě se to netýká jen žen na mateřské dovolené, ale všech těch, které zůstávají v domácnosti a jsou zavaleny množstvím povinností. Může vzniknout i pocit trvalého „časového skluzu“, prostě práce neubývá. Přitom ještě musí uvařit, vyprat, dojít nakoupit, trochu poklidit, nakrmit dítě, dojít na úřad, a tak stále dokola…

V takovém životním stylu určitě člověku brzy začnou docházet psychické i fyzické síly a řada dříve samozřejmých činností ve volném čase se náhle stává matnou vzpomínkou přetlučenou každodenní ubíjející rutinou. Ta může mít své neblahé vyústění v prvotní podrážděnosti a později i vytrvalé depresi. Tomu je v zájmu celé rodiny nutné za každou cenu předejít. V každém případě existuje několik způsobů, jak do svého denního programu vložit osvěžující prvky, které jsou časově nenáročné a spojují příjemné s užitečným.

Jak se odreagovat? Přenechejte práci manželovi!

Během dne je častokrát jedinou oázou klidu doba, kdy dítě spí. I tak je ale třeba udělat tolik věcí, že na odpočinek nelze ani pomyslet. Přitom pro duševní pohodu je nezbytné pravidelně zaměřit svou aktivní pozornost na nějakou vnitřní činnost. A není tím zrovna myšleno sledování filmu, i když ten může k odpočinku posloužit také, není-li zrovna plný kulometné palby. Ideální mohou být kupříkladu relaxační dechová cvičení spojená s poslechem oblíbené hudby, cvičení jógy nebo prostě i hodinka strávená četbou. Prostě jakákoliv činnost odlišná od těch většinou vykonávaných v rámci mateřských povinností.

Ale kde na to vzít čas? Prostě jakýmkoliv způsobem přesvědčíte svého muže, aby vám vyšel vstříc a pravidelně se zhostil některé z domácích činností, které pro něj nemusí být nijak náročné. A když se bude vymlouvat, tak se nedejte - je prostě jen v zajetí mylných názorů o úlohách žen a mužů a je třeba mu to vysvětlit. Myslím, že podobné myšlení je dnes již přežitek a nezřídka jím někteří muži zakrývají zpohodlnělé sobectví. Na chodu domácnosti a v péči o dítě by se zkrátka měli podílet oba rodiče.

Fyzická kondice souvisí také s jídelníčkem

Mnoho žen trápí i fyzická kondice, v které se ocitnou po porodu. Při pohledu na váhu se nechce věřit, že na ní stojí jedna a tatáž osoba, co před rokem. Záda i klouby bolí a taktéž se dostavují i bolesti hlavy. Co s tím? Rozhodně žádné prášky dlouhodobě nepomůžou a nejsou ani nejvhodnějším řešením. Tím je alespoň minimální snaha udržet se fit, což, jak známo, souvisí následně i s psychickou kondicí. Co se týká samotné nadváhy, tak tam také nepomohou jen diety, pokud nebudou podpořené kondičním cvičením.

Navíc mnoho diet je naprosto nevhodných pro kojící ženy. Na posilovnu pochopitelně nezbývá čas ani energie, ale co si říct manželovi pod stromeček o in-line brusle? Tak jako tak musíte s dítětem chodit na procházky, proč tedy nedat mrňouse do kočárku a nevyjet si na Letnou, do Stromovky nebo jiného blízkého parku? Uvidíte, jak si při takové krasojízdě komplexně protáhnete svalstvo a při pravidelném ježdění dojde i k rychlému zpevnění všech partií, především lýtek, stehen, hýždí, ale i zad.

V kombinaci s tím je třeba dbát i o kvalitu jídelníčku. Nemá smysl na jednu stranu sportovat a následně sníst krabičku čokoládových pralinek nebo smažený sýr s majonézou a hranolky. Nejlépe jíst dostatek zeleninových jídel, ovoce, cereálií a mléčných výrobků.

Kamarádky vám nerozumí? Tak je změňte!

Jistě, řada věcí se příchodem dítěte do rodiny změní, a s tím i některé společenské a sociální okolnosti  života. Například vás trápí, že si nemáte s kým o svých problémech promluvit a že se už nemůžete tak často stýkat se starými kamarádkami.

Pochopitelně, že ony mají svůj život, který se na rozdíl od vašeho nezměnil, a dál mohou chodit po večírcích, což pro vás vzhledem k režimu dítěte není možné tak často, jak jste byly zvyklé před jeho narozením. Přes den, kdybyste zase měly čas vy, tak jsou ony v zaměstnání. Tím dojde k nechtěnému odcizení s některými lidmi a nejednou se stane, že pokud to nejsou opravdoví přátelé, tak si s nimi nakonec ani nemáte co říct a mohou se vaše cesty i nadobro rozejít.

Kde ale najít nové známé? Je to nasnadě. Většinou si rozumíme s lidmi, se kterými máme podobné zkušenosti, a tak zrovna vašim problémům porozumí nejlépe jiné maminky. Seznámit se můžete třeba na pískovišti, ve školce, v čekárně u lékaře nebo i v baby klubech, které jsou už i u nás, zatím však spíše ve větších městech.

Podívejte se na internet, třeba některý zrovna bude v blízkém okolí. Když uvidíte, že si vaše ratolest na hřišti ráda hraje s jiným dítětem a cítíte k jeho mamince sympatii, nebojte se s ní dát do řeči, třeba najdete nějaká společná témata a na příště si domluvíte návštěvu nebo výlet.

Podléháte stereotypům? Jak to řešíte a jak odpočíváte? Pomáhá vám manžel v domácnosti?

Reklama