Už jste si pořídily nějakou vestu?
Ne? Chyba! Vesty jsou poslední dobou hitem i v dámském šatníku.


Ano, zase jeden kousek, který jsme nenápadně uloupily v pánském šatníku.
Pojďme trochu zapátrat do historie. Kde se vesta vlastně vzala?

 
Vesta jako samostatná horní součást mužského oděvu, bez rukávů, vpředu na zapínání, vznikla v období baroka.

Byla dlouhá až ke kolenům, ušitá z hedvábí, brokátů, jemné kůže, často bohatě vyšívaná nebo zdobená krajkami.

Muži si tenkrát v parádění v ničem nezadali se ženami.

Bez větších změn si to vesta proplula rokokem až do Francouzské revoluce, která zamávala s módou stejně razantně jako se starým režimem.

 

Dámy odhodily krinolíny a korzety, pánové zženštilost. Zavál nový, svěží větřík z Anglie a ovlivnil svým extravagantním dandy stylem celou Evropu. A vesta?

Výrazně se zkrátila a dostala obrovské klopy, které vystrčila přes vrchní kabát, a stala se tak dobovou výstřednůstkou, kterou si oblíbili zejména umělci a hejskové.

 

Každá výstřednost a rozmar však jednou omrzí, a tak i vesta se časem uskromnila, zmenšila a dostala se do podoby, kterou známe dnes.

Do dámského šatníku se sporadicky vloudila s jezdeckými a cestovními kostýmy, pánským stylem 20. a 30. let, ale nikdy tam tak úplně nezdomácněla. Škoda.

 

Tak pojďme využít jejího chvilkového návratu, který je opravdu ve velkém stylu. Nosí se s košilí, tričkem nebo jen tak na „holé" tělo. Dají se vzít k sukni, klasickým kalhotám, ale skvěle vypadají i k džínám. Fantazii se meze nekladou, záleží na příležitosti a odvaze.

Na našich ukázkách vidíte historii (na barevném obrázku - pánská hedvábná vesta s bohatou výšivkou z konce 18. století, na černobílém - dandy styl) i současnost, ze které jsem vybrala ty méně obvyklé kousky. 

A co vy, milé ženy-in, nosíte vestičky?
Jak, s čím a kam?
Klasické, nebo třeba džínové?
Napište nám.

 

 

 

 

Reklama