Poměrně slibně vyhlížející sci-fi konečně dorazilo i do českých kin. Komorní příběh, jehož dějovou linii táhne jeden herec a který je postaven na možné blížící se hrozbě byl pro mnohé tak trochu zklamáním. Abych byla upřímná, sama jsem čekala trochu více. Rozhodně si ale z kina odnesete kromě zbytku popcornu taky nepříjemně vtíravý pocit a otázku, zda se nejedná spíše o futuristicko-reálný snímek než o sci-fi.

 

Celý příběh začíná vysíláním zpráv, ve kterých zazní skvělá” novina, a to že pomocí geneticky zmutovaného viru spalniček byl vynalezen lék na rakovinu. Spousta lidí se zachrání, spousta lidí se nakazí a drtivá většina populace nakonec vymře. Tak nějak by se dal ve zkratce shrnout průběh vražedné infekce, jež se šíří vzduchem a své oběti usmrcuje či mění v krvežíznivé, agresivní stvůry, které díky ztrátě pigmentu přežívají pouze ve tmě. Že vám to něco říká? Ano, jisté prvky má Já legenda společné se snímky Resident evil či 28 dní poté. Hlavní postavou apokalyptické podívané je Will Smith coby dr. Neville. Ten nějakým zázrakem tuto vražednou mašinérii přežil a navíc zůstal vůči viru imunní. Přežívá tak zcela sám ve vylidněném New Yorku se svým věrným druhem, vlčákem Samem. Již tři roky bloudí ulicemi New Yorku, loví zvěř, sklízí kukuřici a vysílá na všech rádiových frekvencích zprávu, že přežil. Jeho poněkud stereotypní život se ale změní, když se dostane do křížku s nakaženými lidmi - tedy tím, co z nich po mutaci zbylo. Ti se přes den skrývají v temných opuštěných zákoutích města a jako ve správném hororu vylézají za setmění a hledají potravu. Doktor Neville tyto mutanty postupně odchytává a zkouší na nich pomocí vlastní imunní krve vynalézt protilék. Tři roky v něm přežívá naděje na spasení světa, věci se ale dají do pohybu a čas se pomalu, ale jistě krátí...

 

Jestli se Nevillovi podaří vynalézt protilék, či najde někoho, kdo pandemii přežil, vám neřeknu, ale odpověď najdete v nejbližším kině. :-)Jak jsem se již zmínila, určité věci pro mne ve filmu byly zklamáním. To, jak si vizuální tvorba pohrála, lépe řečeno nepohrála se zmutovanými nakaženými přeživšími, mne poněkud zaskočilo. Pokud byl film myšlen stejně realisticky, jak na začátku na diváky zaútočí, tak tuto část rozhodně tvůrci neměli tak odfláknout”. Postavy přebrané z Mumie a počítačově upravené ve stylu Hulka vám spíš celý dojem zkazí. Je to obrovská škoda, protože nebýt těchto nedostatků, mohl si snímek vysloužit místečko na výslunní apokalypticko-realistickém.

 

Avšak sečteno, podtrženo, vše do puntíku zachrání hlavní myšlenka tohoto filmu, která je divákovi elegantně naservírována hned v první minutě a pomalu mu je připomínána během celého děje. A to sice: Věda jde kupředu. Neustále probíhá nezvratný genetický výzkum. Jídlo je geneticky upravováno, vznikají nové zmutované choroby, genově modifikované viry a genová léčba je již v plném proudu. Vše je vlastně v naprostém pořádku. Stačí zavřít oči, koneckonců, nás se to přece netýká... To je už ale jiné téma pro jiný článek.

 

Drama / Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 2007, 100 min

 

Hrají: Will Smith, Salli Richardson, Alice Braga, Dash Mihok

Režie: Francis Lawrence 

Reklama