Něco mě vzbudilo ze snu. Chvíli jsem zmateně přemýšlela, kdo za to vyrušení může, až jsem si uvědomila, že venku hraje hudba. A hodně nahlas. Podívala jsem se na budík a zjistila, že je kolem jedné hodiny po půlnoci.

 

Patřím mezi noční ptáky a jsem schopná vydržet dlouho do večera, ale ve chvíli, kdy jsem ospalá a někdo mě ruší, začínám být více než nepříjemná.

Hudba stále hrála a já začala pátrat po tom, odkud se zvuk line. Naštvaně jsem vstala z postele, abych se podívala z okna. Našla jsem místo činu! Na nedalekém parkovišti stálo auto, dveře dokořán a nejspíš mělo velice výkonné reproduktory.

 

Bezmocně jsem si lehla zpátky do postele. Neměla jsem sílu na cokoli, a tak mi nezbývalo než doufat, že se řidič co nejrychleji rozhodne odjet o parkoviště dál. Pět minut. Nic. Nešťastně jsem si dala hlavu pod polštář a snažila se usnout. Nakonec to dopadlo tak, že jsem vzpomínala na to, kolikrát jsme já nebo někdo z mých blízkých rušili noční klid.

 

Vůči chrápání jsem netolerantní

 

Třeba můj taťka. Ten velmi často v dětství rušil můj spánek. Nedělal žádné výtržnosti, jen se mu dobře spalo. Jeho vydatný spánek se však projevoval chrápáním takového rozsahu, že ve chvíli, kdy usnul v obýváku v prvním patře našeho domečku, (U) já jsem ho slyšela až do pokoje ve druhém patře. Zavřené dveře nepomohly. Přítel naštěstí nechrápe. Ve chvíli, kdy se u něj projeví náznaky, nekompromisně jej budím, aby se přesunul do jiné spací polohy. Většinou to pomáhá.

 

Bohužel mně osobně nepomáhá vědomí, že je už dávno po desáté hodině večerní, když se začneme s přítelem hádat. Kvůli mně je to většinou doslova Itálie. A když všechno skončí, jen doufám, že zdi jsou silné a sousedé tolerantní.

 

Zpívám, ale výtržnosti nedělám

 

Nejčastější rušení nočního klidu je asi ve chvíli opilosti. Nejspíš to každý zažil z obou stran. Pamatuji si, jak jsem byla schopná zpívat s kamarády písničky na liduprázdném náměstí uprostřed noci. Smát se v setmělé ulici. Naštěstí na mě zatím nikdo nepokřikoval z oken a nikdy jsem netropila velké výtržnosti.

 

Nerada potkávám opilce. Ve chvíli, kdy na setmělé ulici někoho takového zaregistruji, přecházím na druhou stranu a přemýšlím o tom, jak rychle umí utíkat člověk pod vlivem alkoholu. Když to s pitím přežene někdo z mých známých, většinou se mu snažím pomoci. Jsem trpělivá, doprovázím na záchody, otevírám okna a říkám si, že když jsem byla malá, chodila jsem spát po večerníčku a všechno bylo v pohodě. Jenže jsem dospělá, a tak občas ruším noční klid a občas jej ruší někdo mně…

 

Napište mi, jak jste na tom vy?

 

Dnešní téma

Rušení nočního klidu

 

Chcete v klidu spát, jenže…

Sousedi se začnou hádat nebo hlasitě milovat?

Partner či manžel začne nepřetržitě chrápat?

Pod vašimi okny se sejde parta, která se chce bavit?

 

Bydlíte blízko hospody a stále vám někdo křičí do oken?

Sousedi mají psa, který neustále štěká?

Proč nejčastěji rušíte noční klid vy?

Hádáte se s manželem či s dětmi?

Pracujete dlouho do noci?

 

Vzpomeňte si, co jste provedla pod vlivem alkoholu?

Nebo někdo z vašich známých?

Zavolal na vás někdy někdo policii?

Nebo snad vy na někoho?


Dodržuje se ve vašem okolí noční klid?

 

Napište, postěžujte si na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama