Pro monarchii by byla čtenářka Pajda. Ale upozorňuje i na další zajímavá a funkční státní zřízení, která u nás moc neznáme, třeba izraelské kibucy...
V příspěvku čtenářky Pajdy se můžete drobně seznámit s izraelským státním zřízením, které funguje od roku 1909.
Původně jsem nic psát nechtěla, ale přece v tom nenechám Gerdu samotnou! Demokracie jako taková, tak, jak se nám prezentuje, není nikde na světě. Jsou jen více či méně liberalistická zřízení, která se za demokratická vydávají. U nás tedy rozhodně nelze mluvit o tom, že by občané měli nějaká práva. Zkuste se ozvat proti jakékoliv křivdě - nejčastěji se dozvíte, že s ohledem na to, že náklady na soudní řízení převýší pravděpodobný zisk, je vám nějaký protest naprosto k ničemu. Ale něco poradím, i když to je trošku náročnější: nahrajte si rozhlasový pořad, ideálně Studio 6 nebo podobný, s delšími příspěvky na téma „život v naší společnosti“. A druhý den se podívejte, jak vypadá záznam tohoto pořadu na Internetu. A když to uděláte dvakrát nebo třikrát, pochopíte, proč vám to píšu... a budete se asi dost divit.
Asi bych byla opravdu pro monarchii - už pro tu bžundu s protokolem, výběrem šlechty a podobně. Ono být členem třídy, ve které každý hlídá každého a celý život hrají „kdo první mrkne“, znamená muset se pořádně hlídat a nedělat velké a trapné chyby veřejně. Naše dnešní zbohatlíky nehlídá nikdo a podle toho vypadá i státní kasa. Že se rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými jsme si už zvykli, ale pořizovat si luxusní vily a auta na úkor matek - samoživitelek je opravdu hnus. Jenže dnešní „horní vrstva“ nemusí dbát na dobrou pověst. Nikdy totiž žádnou neměla. To šlechtické rodiny si pozor dávat musejí, aspoň v dnešní době. Sestup mezi plebejce je možný, i když ne obvyklý, ale je to pořád velký strašák.
Existují ovšem i další zřízení, úspěšná, i když méně známá. Izraelské kibucy fungují od roku 1909 na principu kolektivního vlastnictví a jsou vcelku funkční. I když nevzrůstá jejich počet, tak v nich stále přibývá obyvatel.
A na závěr rýpnu dvěma citáty:
A to jest nová doba ve vývoji smýšlení sociálního,
že totiž socialismus přestává být náboženský.
Toto nové stádium nám představuje marxismus,
a to jest jeho velká zásluha.
- Tomáš Garique Masaryk
Marx byl demokratickým revolucionářem v době,
kdy ještě v Evropě žádná demokracie neexistovala.
- Willi Brandt
Pajda
Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.
Téma dne 26.4.2013: Moje srdeční státní zřízení
Vyhovuje vám stávající česká demokracie?
- V jakém státním zřízení byste ráda žila?
- Proč právě v něm? Obhajte si ho!
Jsem zvědavý na vaše politické názory, milé čtenářky. Zajímají mě ale i utopistické vize. Líbí se vám nějaké státní zřízení, které dnes ve světě máme, anebo byste třeba sáhla po nějakém historickém? Máte vizi státního zřízení, které ještě nikdy vyzkoušené nebylo a bylo by podle vás i ideální? To všechno mi můžete napsat jako příspěvek k dnešnímu tématu, a to nejpozději 26.4.2013 do 15.00 hodin. Vaše příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání dárku, který se k dnešnímu tématu, myslím, docela hodí. Je jím velké balení Marťánků (www.martanci.cz). A mě tak napadá, jaké asi mají státní zřízení civilizace ve Vesmíru...
- Příspěvky posílejte na redakční e-mail: Redakce@zena-in.cz
- Heslo (předmět e-mailu): VYSNENY STAT
Nový komentář
Komentáře
tak to mě neláká vůbec...
Lukáš Čejka — #7 netuším, v Izraeli jsem nikdy nebyla. Já tom vím už dlouho ze studií ekonomiky a taky jsem se setkala s anglickými experimenty v předminulé století. Ty fungovaly podobně.
marianaant — #11 aj ja bych tam chtela se podivat moc me to tam laka
Je to moc zajímavý článek a ráda bych Izrael navštívila, protože to co se o něm tady prezentuje není nic moc s myslím si, že i ty informace jsou zkreslené.
pajda — #5 víš, jak by eventuelní kibucy v naší republice asi dopadly?
Jednak by byly neustále napadány, že mají komunistické manýry a pak by určitě musely státu odvádět tolik, že by se na to lidi z kibuců v konečném důsledku vykašlali.
Izrael má jiné podmínky, jinou disciplínu, těžko posuzovat
Osobně nikoho z Izraele neznám, abych mohla srovnávat mentalitu. O kubicech jsem už slyšela a ta myšlenka se mi vždycky líbila. Prostě společenství lidí, kteří pracují pro svoji věc.
Mladé rodiny živoří a horní elita si nemusí dělat starosti, co dát dětem k večeři a jak zaplatit učebnice a pomůcky do školy
pajda — #5 http://euro.e15.cz/cesky-export/kibuc-je-experiment-ktery-zafungoval-859844
Nerýpla jsi ,myslím, že TGM i Willi Brandt měli pravdu.Komunisti udělali jednu velkou chybu, že se lidi nemohli jet podívat na západ ,tak jako dnes.Dost by to vyřešilo.Lidi přes ten plot viděli jen to pozlátko.
Lukáš Čejka — #4 kibucy jsou o dost složitější, nejsou to družstva v našem slova smyslu. Jsou to uzavřené komunity s vlastní formou řízení - jakési ostrůvky, fungující jinak, než zbytek státu. Jejich vazba navenek je minimální, mají snad i jiné daňové povinnosti atd.
Kibucy ale prece nejsou zrizeni, jsou to komuny, druzstva. Izrael jako takovy je republika v podstate stejneho typu jako CR. Kibuc - tedy komunu, druzstvo si muzete zalozit i u nas. A ruzne sekty a spolecenske a nabozenske organizace tak i cini
margot — #2 to je možné, nicméně nevyzkoušené. Jejich ekonomika je hodně podobná klasickým principům naší šedé ekonomiky - a ta fungovala i třeba za války, kdy běžné mechanismy selhaly.
kibucy mohou nějakým způsobem fungovat, myslím ale, že ve větším měřítku by se potýkaly se stejnými neduhy kteréhokoli státního zřízení - pokud by musely zajišťovat pokud možno bezproblémově všechny oblasti života na větších územích... možná by se to dalo přirovnat k životu v Táboře za dob husitství či nějakým komunám žijícím u nás na farmách či k nějakým sektám. prvobytně pospolná společnost založená na podobných principech byla také odsouzena k zániku.
kibuci jsou fajn,ale u nás by se určitě našlo pár chytráků,kteří by nechtěli dávat všechno do společného vlastnictví,ale něco si scovat pro sebe a mít víc než druzí a to se v kibucu nesmí