Pro monarchii by byla čtenářka Pajda. Ale upozorňuje i na další zajímavá a funkční státní zřízení, která u nás moc neznáme, třeba izraelské kibucy...

V příspěvku čtenářky Pajdy se můžete drobně seznámit s izraelským státním zřízením, které funguje od roku 1909.


Původně jsem nic psát nechtěla, ale přece v tom nenechám Gerdu samotnou! Demokracie jako taková, tak, jak se nám prezentuje, není nikde na světě. Jsou jen více či méně liberalistická zřízení, která se za demokratická vydávají. U nás tedy rozhodně nelze mluvit o tom, že by občané měli nějaká práva. Zkuste se ozvat proti jakékoliv křivdě - nejčastěji se dozvíte, že s ohledem na to, že náklady na soudní řízení převýší pravděpodobný zisk, je vám nějaký protest naprosto k ničemu. Ale něco poradím, i když to je trošku náročnější: nahrajte si rozhlasový pořad, ideálně Studio 6 nebo podobný, s delšími příspěvky na téma „život v naší společnosti“. A druhý den se podívejte, jak vypadá záznam tohoto pořadu na Internetu. A když to uděláte dvakrát nebo třikrát, pochopíte, proč vám to píšu... a budete se asi dost divit.

Asi bych byla opravdu pro monarchii - už pro tu bžundu s protokolem, výběrem šlechty a podobně. Ono být členem třídy, ve které každý hlídá každého a celý život hrají „kdo první mrkne“, znamená muset se pořádně hlídat a nedělat velké a trapné chyby veřejně. Naše dnešní zbohatlíky nehlídá nikdo a podle toho vypadá i státní kasa. Že se rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými jsme si už zvykli, ale pořizovat si luxusní vily a auta na úkor matek - samoživitelek je opravdu hnus. Jenže dnešní „horní vrstva“ nemusí dbát na dobrou pověst. Nikdy totiž žádnou neměla. To šlechtické rodiny si pozor dávat musejí, aspoň v dnešní době. Sestup mezi plebejce je možný, i když ne obvyklý, ale je to pořád velký strašák.

Existují ovšem i další zřízení, úspěšná, i když méně známá. Izraelské kibucy fungují od roku 1909 na principu kolektivního vlastnictví a jsou vcelku funkční. I když nevzrůstá jejich počet, tak v nich stále přibývá obyvatel.

A na závěr rýpnu dvěma citáty:

A to jest nová doba ve vývoji smýšlení sociálního,
že totiž socialismus přestává být náboženský.
Toto nové stádium nám představuje marxismus,
a to jest jeho velká zásluha.

- Tomáš Garique Masaryk

Marx byl demokratickým revolucionářem v době,
kdy ještě v Evropě žádná demokracie neexistovala.

- Willi Brandt

Pajda

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 26.4.2013: Moje srdeční státní zřízení

  • martanciVyhovuje vám stávající česká demokracie?
  • V jakém státním zřízení byste ráda žila?
  • Proč právě v něm? Obhajte si ho!

Jsem zvědavý na vaše politické názory, milé čtenářky. Zajímají mě ale i utopistické vize. Líbí se vám nějaké státní zřízení, které dnes ve světě máme, anebo byste třeba sáhla po nějakém historickém? Máte vizi státního zřízení, které ještě nikdy vyzkoušené nebylo a bylo by podle vás i ideální? To všechno mi můžete napsat jako příspěvek k dnešnímu tématu, a to nejpozději 26.4.2013 do 15.00 hodin. Vaše příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání dárku, který se k dnešnímu tématu, myslím, docela hodí. Je jím velké balení Marťánků (www.martanci.cz). A mě tak napadá, jaké asi mají státní zřízení civilizace ve Vesmíru...

  • Příspěvky posílejte na redakční e-mail: Redakce@zena-in.cz
  • Heslo (předmět e-mailu): VYSNENY STAT
Reklama