Možná vám jméno této polské aristokratky nic moc neříká. Ale Dámu s hranostajem určitě znáte! Tento malý obrázek Leonarda da Vinci koupil v roce 1798 bohatý polský šlechtic a mecenáš umění Adam Jerzy Czartoryski pro svoji matku Izabelu. Tak se obraz ocitl v Polsku a stal se základem sbírek Muzea Czartoryski v Krakově.

Izabela Czartoryska (1746 -1835) prožila nevšední soukromý i společenský život. Jejím otcem byl německý hrabě Georg Detlev von Fleming, matku, dceru české šlechtičny Eleonory Valdštejnové, prakticky nepoznala. Ta zemřela jako osmnáctiletá krátce po porodu na obávanou nemoc té doby – neštovice. Zemřela na ni i její sestra, s níž se Izabelin otec posléze oženil. Malá Izabela tedy vyrůstala v péči babičky Eleonory ve Varšavě.

Izabela V patnácti letech ji provdali za jejího bratrance knížete Adama Kazimíra Czartoryského, o dvanáct let staršího pohledného a vzdělaného muže, jednu z nejlepších partií v Polsku. Naproti tomu Izabela nebyla v té době vůbec atraktivní, ba ani vzdělaná. Její tváře nesly stopy prodělaných neštovic, vlasy měla řídké, jako mladá nosila paruku, v níž se i vdávala. Sňatek byl domluven mezi rodinami a svou roli hrálo velké Izabelino věno. Manželství, ač zpočátku nebylo příliš harmonické a manželé si nebyli nikdy věrní, nakonec vydrželo celých 62 let.

Díky manželovi se začala Izabela vzdělávat, a jak zrála, nabývala i na půvabu. Byla typickým příkladem ošklivého káčátka, z něhož se jednoho dne vyloupne krásná labuť. Brzy proslula svými četnými milostnými avantýrami. Posuďte sami… Měla sedm dětí a údajně jen tři dcery - Teresu, Zofii a Gabrielu - měla se svým manželem (a mnohdy je zpochybňováno i to!).

Dáma s hranostajem Dáma s hranostajem – rozkošný obrázek Leonarda da Vinci není signován, tak se jeho autorství někdy zpochybňuje

Další dcera Maria Anna pocházela ze vztahu s posledním polským králem Stanislawem Poniatowským. Biologickým otcem Adama Jerzyho, toho, co matce koupil Leonardův obraz, byl ruský velvyslanec ve Varšavě generál Repnin. Z poměru s francouzským knížetem Armandem de Lauzun-Bironem se narodil mladší syn Konstantin Adam. Izabelin zákonný manžel Adam Kazimír Czartoryski byl ovšem formát! Tyto tři děti uznal za vlastní a nesly jeho jméno. Pouze totožnost poslední dcery Cecylie Izabela tajila a ta jediná nenesla rodové jméno.

Velká tragédie potkala Izabelu v roce 1780. Nejstarší dcera Teresa, na níž se od krbu vznítily šaty, utrpěla vážné popáleniny a za obrovských bolestí několik dnů umírala. Právě tehdy porodila Izabela dceru Gabrielu, která ale po několika dnech také zemřela. Ztráta dvou dcer poznamenala Izabelu na celý život. Už to nebyla ona lehkomyslná žena, která myslela jen na šlechtické radovánky!

Wawel

Nádvoří Královského zámku Wawel v Krakově, kde si v malém provizorním muzeu můžete za přísných bezpečnostních podmínek prohlédnout Dámu s hranostajem. Jak ještě dlouho?

Do dějin Polska se Izabela Czartoryska zapsala především jako mecenáška umění, spisovatelka a velká vlastenka. Poláci si jí velice váží. Ze zděděného a rekonstruovaného sídla v Puławách, kam jezdila domácí i zahraniční smetánka, vytvořila intelektuální a politické centrum polského života. Zřídila tu také první polské muzeum, jež se stalo základem pozdějšího muzea v Krakově.

Manželé podporovali snahy o zásadní reformy a přeměnu Polska v konstituční monarchii. Marně! Rovněž tak veřejně sympatizovali s národním hrdinou Tadeuszem Kościuszkem, i když jeho povstání díky pobytu v cizině přímo neiniciovali, jak se jim přisuzovalo. Velkým zklamáním proto pro ně bylo druhé a třetí dělení Polska a jeho praktický zánik a vymazání z mapy Evropy. Izabelin dlouhý život nabitý velkými historickými událostmi se uzavřel v úctyhodných 89 letech…

I když se stále píše v průvodcích, že obraz můžete vidět v Museu Czartoryski, není to už několik let pravda! Muzeum prochází již delší dobu rozsáhlou rekonstrukcí, která měla být dokončena v letošním roce, aby se sem mohl obraz, největší magnet muzea, vrátit.

Palác Czartoryski

Jeden z paláců rodiny Czartoryski, kde už několik let probíhá rozsáhlá rekonstrukce, údajně snad do roku 2017

Mezitím putoval obraz dva roky po nejslavnějších evropských galeriích a od roku 2012 je umístěn ve speciálních prostorách na zámku Wawel. Palác Czartoryski stále dokončen není, ale obraz se sem vracet nejspíš nebude.

Na konci prosince 2016 totiž sbírku 86 000 uměleckých děl, jejíž součástí je i Leonardův obraz, odkoupila od Adama Karola Czartoryského polská vláda za sto miliónů eur. Sbírka má ovšem nedozírnou cenu, která se odhaduje na 2,3 – 2,4 miliardy eur. Polská vláda ji tedy koupila „za babku“, za zlomek tržní hodnoty a Adam Karol Czartoryski se vyjádřil, že je to od něj v podstatě velkorysý dar Polsku …

Foto: Wikipedia a Jiří Lády 

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama