Pocházím z „moravského Slovácka“, z lázní Luhačovic.

Když nám v prosinci 2007, zemřel syn a nevěděla jak dál, našla jsem náhodou odkaz na Občanské sdružení Dlouhá cesta (www.dlouhacesta.cz ). Bylo to přesně to, co jsem v danou chvíli potřebovala, setkat se s někým, kdo má obdobnou zkušenost se ztrátou dítěte za sebou a dokáže fungovat, existovat a jít dál. První, co mě napadlo, proč je to zase až v Praze, proč není nic takového u nás na Moravě, zase v Čechách mají vše (první pomoc pro všechny, kteří to potřebují, divadla, kina, nákupní centra) a my zase nic, nebo jen v omezené míře…

Bohužel jsem si mohla „jen“ psát s rodiči, kteří dokázali pochopit a poradit. Na cestu jsem nějak neměla náladu, zároveň se bála, že to ani nezvládnu. Po čase jsem na tuto myšlenku zapomněla. Když osud zasáhl ve Zlíně po druhé a spadl strom, okamžitě se mi oživilo vše, co jsem prožívala a hlavně mi chybělo. Proto jsem se rozhodla jednat.  Přece nemůžu v tom nechat další rodiny, tak jak jsme byli my. Kontaktovala jsem holky z Prahy a začala s nimi úzce spolupracovat. Žádné rozdíly mezi námi nebyly a nejsou, náramně si rozumíme a kdykoliv jsou mi ochotné pomoci. Jediný rozdíl jsem pociťovala, když jsem přijela do Prahy a vyděšeně sledovala silniční provoz a já „z dědiny“ byla ztracená. Ba naopak, když přijely z Prahy k nám a já se ve Zlíně, hrdě chlubila zlínským mrakodrapem, tak nechápaly, co to je za „mrakodrap“, těch pár pater :)? Volný čas se nám podařilo taky občas trávit společně a moc si užijeme a najdeme společnou řeč. Občas se zasmějeme, jako když jsem např. nabídla sušené švestky a slyšela jsem, co to je, to jsem ještě nejedla? Připadalo mi to zvláštní a během chvíle zaznělo, vždyť to chutná jako trnky :).

Pořádáme různá setkání a občas nemusím ani říct odkud (z kama J) jsem a všichni poznají – MORAVA, slyšíte jak mluví?  Pak, když poslušné dítě z Moravy slyší, že si má obout bačkůrky, nedivme se, že se rozpláče, protože neví, co vlastně po něm chtějí. A dalo by se psát ještě hodně dlouho, ale dnes již vím, že pokud se stane něco velmi kruté a rozum to nebere, mají lidé mezi sebou velmi blízko a pak se Čechy a Morava již nerozlišuje!

Přeji krásné léto a hlavně, ať se Vám všechny kruté nehody a nemoci vyhýbají, vždyť na světě je tak krásně, proto si ho užívejme plnými doušky, tady a teď i za všechny, kteří již nejsou mezi námi!

Iveta

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven


 

Protože jste, milé čtenářky, každá z jiného koutu naší země, chtěla bych znát váš názor....

Pište mi už dnes na redakce@zena-in.cz

předmět: Jak se žijegoldwell

  • čím se liší život a jeho tempo v Čechách a na Moravě
  • co nedokážeme pochopit
  • pokud existují rozdíly v chování, tak jaké jsou
  • jaké máte zkušenosti s lidmi
  • jak se pozná Čech, jak Moravák
  • jaké jsou mezi námi jazykové rozdíly - rozumíme si?
  • jak se liší trávení volného času, smysl pro humor, stravování apod.

 

Na jednu z vás zde čeká krásná výhra. Profesionální přípravky značky Goldwell na vlasy.

Budu se těšit na vaše příspěvky! Kdo mě nejvíc pobaví, potěší, rozesměje, překvapí, nebo rozpláče?

Reklama