shutterstock-644155651.jpgFoto: Shutterstock

„Já pracuju jako prodavačka v malém obchůdku a manžel ve firmě u pásu, takže nemáme zrovna peněz na rozdávání.  Jsme rádi, když měsíčně poplatíme nájem, jídlo apod. Nejsme žádní chudáci, ale moc naspořeno také nemáme a během koronavirové pandemie žijeme z jednoho platu,“ vysvětluje Iveta.

Jejímu muži navíc v práci snížili počet směn, a tím i vydělané peníze. Rodinu trápí také to, že Ivetě ještě nepřišlo ošetřovné za měsíc březen. „Několikrát jsem volala na úřad, kde mi bylo řečeno, že paní posílala informace do Prahy už v polovině března. Do telefonu byla velmi arogantní a nepříjemná a odpálkovala mě, že ji nemám pořád otravovat, protože toho má hodně,“ popisuje Iveta.

Ta ale peníze potřebuje. A Okresní správa sociálního zabezpečení má povinnost ošetřovné vyplatit nejpozději do jednoho měsíce následujícího po dni, v němž jí byly doručeny řádně vyplněné podklady.

„Nejsem si vědoma, že by v žádosti něco chybělo. Stojím si za tím, že jsem všechno odevzdala správně, ale peníze za březen nemám, a to už je květen. Asi v tom mají na úřadech hrozný bordel. Úspory máme vázané stavebním spořením, takže jsem musela o peníze požádat rodiče, abychom poplatili, co je potřeba,“ říká žena.

Reklama