Trápí vás unavené oči a odpoledne mnohem častěji zaostřujete, protože máte pocit, že vám přibyla nějaká ta dioptrie navíc? A k tomu ta bolest a slzení očí! Možná váš problém spočívá v potížích s očními víčky. Tato kůže patří k nejtenčí na lidském těle a přitom je vystavena obrovské zátěži. Proto má tendenci časem tvořit takzvané kožní převisy. Jediným řešením je jejich chirurgické odstranění. Pokud jej považujete za čistě estetickou záležitost, jste na omylu. Pomůže i ze zdravotního hlediska. Využít pomoc odborníků se rozhodla také devětačtyřicetiletá Ivana.

Ivana

„Na operaci jsem se rozhodla jít nejdříve hlavně z estetického hlediska. Převislá oční víčka mi měnila výraz obličeje. Každý mi říkal, že se stále mračím. Jestli má přebytek kůže zásluhu i na mých unavených očích, to netuším. Pracuji jako účetní, takže celý den oči namáhám počítačem a nejrůznějšími tabulkami. Ani mi tedy nepřipadalo divné, že mě po celém dni bolí a jsou unavené,“ říká Ivana, která rozhodně neřešila dilema, zda zákrok podstoupit, či ne. „Na stejné operaci byly i dvě mé kamarádky, takže vím, co to obnáší. Lékařům obecně věřím, takže žádná proti nevidím,“ dodává.

Zajímá vás, jak taková operace vypadá, co obnáší a jak se pacienti při zákroku i po něm cítí? Už brzy vám na tyto otázky odpovíme při reportáži z operačního sálu. Těšit se můžete i na rozhovor s primářem Dušanem Zárubou z Ústavu estetické medicíny v Praze, do jehož péče se Ivana svěří.

Kdy je ten správný čas?

IvanaK stárnutí a povolování kůže dochází v oblasti očních víček většinou nejdříve z celého obličeje. Bývá to nejčastěji mezi 40 a 50 lety věku. U někoho se ale potíže objeví mnohem dříve. To když má k zeslabeným strukturám dolních víček vrozené dispozice. Pak dochází k vyhřeznutí tuku v mladším věku a operace není nic výjimečného ani mezi 25-30 lety. Dokáže zabránit výraznému trvalému povolení dolních víček. Plastická operace víček není svým rozsahem příliš náročnou operací. Přesto ale vyžaduje velkou zkušenost a preciznost provedení.