Trápíte se, řešíte nějaký problém? Nebo jen toužíte po „velkém třesku“ ve svém životě? Vyzkoušejte kineziologii a objevíte v sobě netušené pocity i možnosti a konečně zrealizujete své tajné sny!

1

Jak byste svou terapeutickou metodu definovala? Na jakém principu funguje?
Kineziologie nehledá příčinu, ale jde po podstatě, a to přes svalový test. Pracuje s faktem, že lidské tělo si pamatuje všechny zážitky od početí do přítomnosti. Výsledků lze docílit mnohem rychleji, než při klasické psychoterapii.  

Proč jsme nešťastní často zdánlivě bez příčiny, i když máme pocit, že jsme se s minulostí vyrovnali?
Máme tendenci nepřipouštět si plně své pocity, odpojujeme se od nich. Nevyjadřujeme zablokované emoce, které jsou vytěsněné. Nejvíce traumat vzniká do sedmi let věku.

Jak je odblokovat?
Je nutno zjistit, kde, kdy a co se „zaseklo“ a na co nyní reagujeme. Musíme najít spouštěč, který dá proces do pohybu. Při terapii se k trauma znovu postupně dostáváme a necháváme jej znovu procítit, aby mohlo odejít. Když si je mozek připustí, člověku se uleví. Proces musí procházet jemně, aby reakce nebyly nečekané, aby člověka nerozhodily a neodrovnaly. Uvědomujeme si, že jsme zažili dramatickou situaci (úmrtí, těžkou nemoc, nenávist) a domníváme, že jsme se s ní vyrovnali. Terapie dokáže, že jsme jí pouze rozumem odpojili a vyblokovali emoce, abychom přežili. Problém nás ale časem „doběhne“. Pro odblokování je nutné se do traumatické situace vrátit a nechat jí „vytéct“. Tento proces probíhá přes tělo, které ví, na co jsme již připraveni a na co ještě ne. Probíhá současně přijetí a procítění toho, co se v určité době stalo. Strach se musí na chviličku vrátit, projít a poté, třeba i za půl dne, definitivně odejít.

Lidé, kteří metodou prošli, vnímají jen to, že je terapeut drží za ruce, ale nechápou proč…  
Jen tak se projeví svalový tonus. Pracujeme s buněčnou pamětí těla, kde je uloženo vše, co se kdy stalo, „zavřené“ v hlavě. Ukazuje, v jakém věku k traumatu došlo. Současně používáme i formu otázek.

Může se stát, že si lidé něco vůbec nepamatují a vy to tady otevřete?
Na začátku si lidé často nevzpomenou na situaci, která se stala v době, na kterou se ptám. To ale nevadí. Mezi jednotlivými terapiemi proběhnou tři týdny a mezi tím se začne problém vybavovat. Vypluje doma, nebo až při dalším sezení. Do některého věku se vracíme několikrát, protože v tomto roce jsou problémy navrstvené a některé ukryté velmi hluboko. Odkrýváme je postupně. Často jde o hluboký žal, který je dlouhodobě vytěsňován. Často ani netušíme, o jaký zážitek jde a kdy k němu došlo. Já cítím, kdy blok prošel a nenutím klienta, aby si jej vybavoval, ale většinou zážitek sám „vyskočí“. A pak tečou třeba i potoky slz… nastanou obrovské emoční průlomy.

Já tedy při terapiích nepláču…
Každý to má jinak, protože jsme každý jiný – někdo si problém víc drží v hlavě a trvá déle, než nastane průlom do emocí.

U vás má člověk navíc možnost pořádně se „vypovídat“, stejně jako Američan u psychoanalytika… a dochází k novým poznatkům.
Ano, někdy je pro klienta důležité, aby ho vůbec někdo poslouchal. Lidé se mezi sebou příliš nevnímají a často máte pocit, že ani psycholog vám nerozumí. Musím být na klienta perfektně vyladěná a reagovat na všechno, co řekne a udělá. Klient ocení, že jej nikdo nekritizuje a nehodnotí. Většinou všude slyší, že by měl být výkonnější. Zejména ženy - samoživitelky s dětmi, jsou nuceny k abnormálním výkonům, často fungují nadoraz. Najednou už nemohou dál a jejich okolí jim neumožňuje zastavit se, opřít a vybrečet. U mě si mohou dovolit se zhroutit. Podaří se jim získat zpět sílu – zvednout se, jít dál a změnit svůj postoj k životu. Uvědomí si své jednání a chování, které do té doby bylo automatické a současně se jim zvedne sebeúcta, sebevědomí a sebehodnota. Vystupují z pozice bezmocné oběti. Poznají, kdy s nimi někdo manipuluje a uvědomí si, že mohou zasáhnout a říct „NE!“ Po terapii přijde do života obvykle zkouška, při níž si mohou nový postoj vyzkoušet.

Kolik sezení je třeba pro odblokování traumat u vás absolvovat?
Doporučuji minimálně 3 - 4, aby klient zjistil, jak se u mě cítí a co se zde děje. Otevře se obvykle až u druhého či třetího sezení - je to individuální a záleží na tématu. Při každém sezení odkryjeme jednu vrstvu, na kterou je připraven se podívat. Po šesti sezeních cítí zpravidla klient i já, že je třeba dát si pauzu. Terapie ještě nějaký čas dobíhá, „dosedá si“. Za nějaký čas může přijít klient na kontrolu.

Jak souvisí s terapií Bachovy esence? Fungovala by i bez nich? A fungují esence bez terapie?
Jistě, i když účinnější a příjemnější je vzájemná kombinace. Esence zklidní, čistí a připravuje cestu k terapii. Sama dokáže odblokovat jen určitou vrstvu v nevědomí, ale nemá schopnost jít hlouběji, takže účinek terapie může trvat dlouhá léta. Každá ingredience - rostlina - plní svou funkci a všechny spolupracují. Bachovy kapky dávám klientům na užívání v období mezi jednotlivými terapiemi.

Pořádáte i semináře pro více lidí současně – především ty, kteří nejsou spokojeni se svým zaměstnáním nebo se vztahem.  
Semináře na odblokování potenciálu pořádám pro 10 – 12 lidí (obvykle jich zůstane 6 – 8). Pomáhám lidem, aby našli svou životní cestu k realizaci svých snů, schopnosti a talenty, nebo i nový vztah. Většina lidí se nechává zastavit strachem. Vedu klienty k tomu, aby přestali být pohodlní a odhodili výmluvy. Musí najít odvahu vyjít ze své komfortní zóny bezpečí. První krok už učiní, když ke mně přijdou, protože chtějí něco změnit. Terapie je postavená na třech bodech: Talent – vášeň – směr. Spousta lidí řeší problém seberealizace, nemají ani ve vyšším věku představu, co by chtěli dělat. Během tří měsíců na to přijdou. Skupinová terapie má výhodu, že se klienti vzájemně podporují.

Před léty jsem se bála finanční nejistoty na „volné noze“ a uškodila si tím. Škoda, že jsem vás tehdy neznala... Kolik z vašich klientů skutečně zaměstnání změnilo?
Naprosto všichni!

Máte nějaký konkrétní zajímavý příběh?
Třicetiletá architektka onemocněla, když jí končila mateřská dovolená a lékaři ji zrazovali od dalšího těhotenství. Jenže ona cítila, že se chce věnovat rodině a po kariéře v danou chvíli netoužila. Po terapii otěhotněla, porodila a její život se posunul tam, kam měl. Jiná klientka prodávala ve stánku ponožky a jejím koníčkem byla ezoterika. Po sezení u mě si uvědomila, že má „na víc“ a začala se svému hobby profesně velmi úspěšně věnovat.

Jaké klienty nepřijímáte? Kdo není schopen tuto terapeutickou metodu absolvovat?
Pouze ti, kteří trpí těžkou psychiatrickou chorobou a dlouhodobě užívají silná antidepresiva. Někdy chodí pacient k lékaři a současně ke mně, ale většinou to nefunguje. Tito lidé nejsou na mou metodu připraveni. Chybí jím schopnost vnímání, koncentrace a seberealizace – tedy dostat se z problému vlastním přičiněním. Určitě nemám problém s těžce fyzicky nemocnými lidmi. Když trpí duše, začne brzy trpět i tělo. Pokud se léčí pouze tělo, bývá úspěch dočasný. Je nutno „přepnout“ na duši.

Mohou vaší terapie využít i mimopražští zájemci?
Za klientem případně dojedu a chystám se pořádat semináře i mimo Prahu. Např. na Moravě, odkud pocházím a kde mám klientelu.

2

Co je vaše původní povolání? Jak jste se ke kineziologii dostala a co je třeba pro kvalifikaci terapeuta tohoto oboru vystudovat?
Z donucení matky slévačskou průmyslovku. Sama jsem příkladem faktu, že když se profesně vydáte špatným směrem, propadne se vám sebevědomí a zablokujete se. A pokud tím směrem jdete hodně dlouho, zakóduje se a dlouho se z něho dostáváte. I když změníte obor a vykonáváte jej dobře, máte stále permanentní pochybnosti. Konečně po revoluci a po porodu syna jsem se dostala k vysněné cestě a mohla absolvovat dvouleté studium kineziologie. Na konci 90. let jsem prošla 12 kurzy. Na seminářích jsme se učili s technikou a metodami pracovat jak na sobě, tak mezi sebou. 

Jaké osobnostní předpoklady jsou nezbytné pro práci kineziologa?  
Pokud vás téma osloví a přitahuje, znamená to, že máte talent. Ten se ovšem neprobudí ze dne na den. Musíte mít schopnost vyladit se na pocity člověka a jeho okolí, vnímat energie. Kineziologie není jen o aplikaci teorie. Je o praxi a schopnosti na sobě neustále pracovat. To, co odblokuji u sebe, odblokuji i u klientů. Čím víc a do větší hloubky se dostanu a větší problém vyléčím u sebe, toho jsem schopná i u druhých. Nebojím se jít ani do zvláště závažných traumat, jako je sexuální zneužívání, či obrovské ztráty. Když se klienti hroutí do těžkých emocí a záchvatů paniky, protože je jejich problém vyděsí, musím zůstat v klidu a nechat jejich trauma projít.  

Říkala jste, že vnímáte energetické pole nejen člověka, ale i místa, tedy města, kde žijete. Že jde současně o dar i prokletí…
Ano, my máme „radar na emoce“. S negativní energií se nechci ztotožnit. Musím s ní umět pracovat tak, aby mě nezavalovala, a současně jsem zůstala naladěná na klienta.

K Ivaně Jaitnerové jsem se dostala před půl rokem, abych si vyzkoušela alternativní metodu bez psychiatrické medikace, kterou mi doporučil lékař po tragédii v rodině. Došla jsem k nečekaným poznatkům a zvedlo se mi navíc sebevědomí. Najednou jsem své okolí začala vnímat jinak a cítila, že i okolí jinak vnímá mě. Za sebe mohu tuto metodu jen a jen doporučit!

Čtěte také:

Reklama