Ivana Follová je návrhářka s osobitým rukopisem, a okouzlující žena. Vyzařuje z ní pohoda, optimismus a bez přehánění láska k lidem, což dokazuje mnoha charitativními projekty, jichž se účastní, ale ze skromnosti o nich nemluví. Když se s ní potkáte, máte pocit, že ji znáte už léta.

Follová

Měla jste krásný butik v atraktivní lokalitě Ungelt. Proč už vás tam nenajdeme?
Ungelt patří k nejkouzelnějším místům v Praze. Strávila jsem tam péčí o galerii, o autory, výstavy a přehlídky 10 let. Bylo to inspirující, nabíjející, ale i vyčerpávající. Mám ráda a vyhledávám pro svou práci spojení s krásným místem, se silnou atmosférou, s charismatickou osobou… to všechno mě v Ungeltu potkávalo. Bohužel všechna pozitiva nakonec převážila výše nájmu a přidružených nákladů.

Follová

Pořádala jste s návrhářkami, které měly butik v blízkosti, zajímavé akce. Pokračujete v nich i nadále?
Ano, pořádáme dvakrát do roka společný koktejl ve všech buticích. Většinou se snažíme touto akcí podpořit některou charitativní činnost, např. ve spojení s Lejlou Abbas proti ženské obřízce, nebo proti domácímu násilí s herečkou Ilonou Svobodovou a tv Nova… 

Vaše jméno je často spojeno s různými charitativními projekty. Naposledy se SIMPatickými plátny. Proč to děláte?
Charita... Taky si vždycky říkám, proč já to dělám… hahahaha. Jenže ta rozdaná radost stojí za to. A občas upozorníme na problém, který je třeba opomíjený.

Follová

A co vaše společná „kampaň“ proti hubeným modelkám? Podařilo se něco změnit? Ovlivnilo to nějak výběr vašich modelek?
Neustále se mluví o nebezpečí anorexie, neustále se kritizují vyzáblé modelky, ale na mole se to příliš neprojevuje. Já mám ráda trochu ženštější tvary a snažím se do přehlídky vetknout mezi ty štíhlé modelky i normální ženy, dámy zákaznice nebo herečky… Vždycky mají velký úspěch.

Follová

Nedávno proběhla vaše velká módní show v hotelu Ambasador. Jaké modely tam byly převážně k vidění?
Comebackblack – název sám už napovídá, že kolekce vybočila z mých velmi barevných kreací a koláží a oslavila návrat černé. Vytvořila jsem společenskou sérii, koktejlky, večernice… pohrála jsem si s výraznými prvky asymetrie, s kontrasty materiálu v tuhosti a splývavosti...

Follová

Byla jste spokojená s ohlasem? Projevilo se to na prodejnosti vašich modelů?
Ohlas byl velmi pěkný, v mediích i u zákaznic. Následovala ještě jedna obdobná přehlídka v Malostranské besedě, na kterou mi již část modelů chyběla. A ta byla ještě krásnější. Možná k tomu dopomohly nové modely v černobílé kombinaci, poseté organzovými hvězdokvěty. Hedvábné hvězdokytky jsem si vymyslela jako symbol pro letošní rok. Budou se prolínat i do další kolekce.

Follová

Je těžké obstát v konkurenci na tak malém písečku, jako je Česko?
To je těžké. Musím nabízet něco odlišného, výjimečného, poskytnout něco navíc. Báječný zážitek, skvělý servis... dobrou kávu a něžnou péči (vtip). Nestačí mít dobré nápady, skvělou výrobu.

Předpokládám, že se neživíte jen prodejem modelů z přehlídek. Oblékáte známé ženy. Navrhujete i pro ženy u „ulice“?
Oblékají se u mne ženy různých profesí, a nejen z Prahy. Z různých „ulic“... Já mám obrovskou devizu ve svých zákaznicích. Jsou to báječné dámy a pro mě je radost sdílet s nimi čas a vymýšlet pro ně modely. To myslím opravdu vážně. Za celou dobu jsem měla snad jen dvě nepříjemné zákaznice.  

Follová

Co je pro vás prvotní při tvorbě modelu?
Nápad, materiál – nebo obráceně… Někdy je to úkol, zadání. Já si dělám jen velmi skoupé skici a někdy ani to ne, a rovnou aranžuju látku na figurínu. To miluju. Pak následuje ten těžší krok, přetavit látku plnou špendlíků v ušitelný a nositelný model. Na to mám k ruce skvělou modelářku Helenu Šímovou.

Řada českých návrhářek si myslí, že se české ženy mají málo odvahy vybočovat z davu, je to také váš názor?
To je velmi rozdílné a hodně záleží na profesi. Některé dámy jsou svázané například bankovním úzusem v oblečení. Ale i tak hledáme oživení v detailu, v pojetí klasiky. Jsou ženy, pro které je těžké vybočit, protože nevědí jak. Řekla bych, že velkou většinu stačí pošťouchnout, a to je práce a radost pro mě. Myslím, že my jsme všichni málo otevření, natož výstřední.

Moje poslední přehlídky ozdobila úžasnými lehce extravagantními účesy Petra Měchurová a její kadeřnický salon. Dámy byly okouzlené. Třeba už příště si řeknou, že by jim podobný účes taky slušel. Trochu odsuňme zábrany a vybočme.

Follová

Dočetla jsem se, že jste navrhovala kostýmy pro Verdiho operu Rigoletto, a dokonce i ručně malovanou oponu pro představení Kouzelné flétny ve Stavovském divadle. Pokračuje vaše spolupráce s divadlem?
Přímo pro divadelní představení momentálně ne, ale jednotlivé kostýmy na vystoupení dělám stále.

Už se zřejmě připravujete na jaro. Můžete alespoň naznačit, na co se můžeme těšit?
Pořád ještě mám v hlavě minulou kolekci COMEBACKBLACK a nechce se mi ji úplně opustit. Myslím, že jsem zatím nevyčerpala všechny motivy a nápady. Na jaro k ní udělám bílý pozitiv. A spoustu hvězdokytek…

Reklama