Ivan Mládek

Muzikanta, baviče, herce, ale i spisovatele a malíře Ivana Mládka jistě nemusíme sáhodlouze představovat. I když k sáhodlouhému představování bychom museli sáhnout, protože jde o osobnost vpravdě renesanční...

Jméno: Ivan Mládek
Datum narození: 7. února 1942
Znamení: Vodnář

Nejprve bych se vás rád zeptal na zatracovaný i oblíbený Cyranův ostrov, sitcom, který píšete pro TV Barrandov. Můžete ho našim čtenářkám představit?
Už jsem ho napsal a už tak ze dvou třetin se naše 23dílná série odvysílala. Jedná se o konverzační komedii, která se odehrává na zámku Cyranův ostrov.
Šestičlenná rodina Cyranyů, se svým lokajem Jaroměřem, od úspěšné restituce zámek prakticky neopouští a věnuje se převážně lelkování ve svých zatuchlých křeslech, popíjení levného červeného vína a pojídání pišingrů. Cyranyovi z Bollehausu nepatří k nejbohatším šlechtickým rodinám, ale ambice mají takřka královské. Vymýšlejí nové společenské systémy, nová zákonodárství, miliardové obchody, předpovídají dalekou budoucnost. Každý člen rodiny má na všechno diametrálně odlišný názor, společné mají jen to, že to ani jeden z nich nemá v hlavě úplně v pořádku.

Ivan Mládek

Proč by se na něj měly čtenářky dívat?
Aby se pobavily, anebo aby se na nás naštvaly a zase to s chutí přepnuly na nějaký zamilovaný seriál. Humor je tenký led, někdo je nadšený a někdo vás má zase za blbce. A univerzální humor pro všechny ještě nikdo nevymyslel.

Proč vlastně název Cyranův ostrov?
Tak se jmenuje jedna stará tvrz u Kutné Hory a skutečně tam za Marie Terezie a Josefa II. jistí Cyranyovi pobývali. Jejich přímý potomek Michal Cyrany je můj kamarád a získal jsem od něj hodně informací o historii tvrze a jeho rodu. Chtěl jsem poznatků původně využít jen ke psaní své knížky „Blbeček Max", která se odehrává právě v tereziánské a josefínské době za zlaté éry Cyranyů, ale při nabídce točit zábavný seriál mě napadlo psát ztřeštěnou konverzační komedii o jejich dnešních potomcích.

Kdo z vašich hereckých kolegů v Cyranově ostrově má největší nos? Poměřovali jste si je?
Abych se vám svěřil, nos jsem si nikdy neměřil ani v pubertě. Ale odhaduji, že ho má nejdelší Mrázek, pak já, pak Pitkin a Pešák nemá vůbec žádnej. Celý život má z toho trauma, že ho nemá a že má místo nosu jen dvě díry do obličeje. Ale málokdo si toho hnedka všimne.

 

 

Cítíte se být spíš hudebníkem, komikem, malířem, nebo snad spisovatelem?
Samozřejmě, že hudebníkem. No, spíš písničkářem.

Kdo podle vás zpívá nejlépe písničky Ivana Mládka?
Když pro někoho z Banjo Bandu už nějakou písničku napíši, tak si upřímně myslím, že se k němu hodí a že by od nikoho jiného tak nevyzněla. Z devítičlenné kapely nás sedm zpívá, nejsme žádní „slavíci", ale naše písničky se ani nehodí zpívat slavičím hlasem. Krásný hlas odvádí od textu. Takže si myslím, že naše popjazzové písničky nejlépe zpívají nezpěváci, kteří mají dobrý sluch a dobrý rytmus. A to jsou většinou hudebníci nebo herci.

Ivan MládekJaký máte vztah ke skupině Děda Mládek Illegal Band?
Hezký. Komu by nelichotilo, že má ještě za svého života svůj revival. Hodně lidí si myslí, že jejich protagonista Marcel „Merci" Marek je můj syn, nebo že mám minimálně ve vzniku jejich kapely prsty. Není tomu tak, jsou z Plzně a poprvé jsem se s nimi setkal, až když je znala celá republika.

Byl jste komediant už jako dítě?
Ani trochu. Styděl jsem se ve společnosti cokoliv říct, styděl jsem se zpívat, na housle jsem hrál jen z donucení, ještě dneska se pamatuji, jak jsem musel na nějaké školní slávě recitovat básničku od Wolkera a jak mi trémou lítala nahoru dolů jabka v kolenou.

Kdy jste si poprvé sáhl na banjo?
Poprvé jsem si na něj sáhnul asi ve třinácti letech. Nějakému vojákovi, který na něj brnkal vedle naší chaty.

Umělecké sklony jste zdědil po otci?
Po otci jsem zdědil lásku k malování. Otec byl sice právník, ale celý život se malování vážně věnoval. Zůstalo mi po něm hodně obrazů a ty jsou důvodem, proč jsem se sám malování nikdy nevěnoval vážně. Na otcových obrazech poznám, že jsem zdědil jen tu lásku a možná také oči, ale rozhodně ne talent. Moje ty takzvané „antiperspektivní" oleje byly míněny jako legrace.
I když se ukázalo, že docela prodejná. Ale tak už to chodí.

Co vás dokáže překvapit a co rozházet?
Překvapí mě a rozhází současně, když mě zklame kamarád. Ženské můžou zklamat, k těm to patří, ale kamarád nesmí.

My jsme ženský magazín, musím se vás tedy zeptat na manželku. Jak jste se vlastně seznámili?
Seznámili jsme se na Vysoké škole ekonomické. Poznal jsem tam samé lepší lidi. Svou ženu, prezidenta, dva předsedy vlády a asi deset ministrů.

Diskutujete o svých scénkách s manželkou?
Po čtyřiceti letech soužití už je logicky na moje výtvory alergická, už se jí nelíbí nic. Kdybych dal na její kritiku, tak už bych nenapsal ani čárku. Ale občas z ní vypadne geniální gag. Až jsem na sebe naštvaný, že jsem na něj nepřišel sám.

Ivan Mládek

Věnujete se doma společně hudbě?
Jsme oba silní individualisté, když se doma věnujeme hudbě, tak každý v jiné části baráku. Žena hraje na piáno skvěle stylově klasický ragtime, nahrávky z jejího cd jsme používali na podbarvování grotesek a soutěží v našich show v TV Nova, a i v Cyranově ostrově jsme už několikrát její ragy upotřebili.

Vzpomenete si, kdy vás vaše žena nejvíc potěšila?
Když mi porodila syna.

A když ji chcete potěšit vy, máte nějaký zaručený způsob?
Když jí řeknu, že k nám přijedou nějací mí staří kamarádi, a pak jí řeknu, že nepřijedou.

Co byste popřál čtenářkám našeho magazínu?
Aby byly in.

Foto: Archiv TV Barrandov

Máte rádi Ivana Mládka? Chtěla byste mu také něco popřát? Kterou Mládkovu písničku máte nejraději?

Reklama