Vypadá to, že jaro je skutečně tady a s ním - jak jsme si již říkaly - ta správná vlna hubnoucího šílenství. Samozřejmě, shazování nadbytečných kilogramů je více než chvályhodné, ovšem neměly bychom v rámci akce „hubneme do plavek“, ani žádné podobné, odhazovat jako první zdravý rozum. Ten nás totiž může varovat před řadou přešlapů, o kterých si dnes budeme povídat s odbornicí na slovo vzatou, PhDr. Ivou Málkovou ze společnosti STOB.

S Ivou Málkovou se znám řadu let, kdysi jsem pro ni vedla lekce cvičení a nyní se čas od času setkáváme na jejích „hubnoucích“ akcích, které vytrvale připravuje už přes dvacet let. Tou poslední byla soutěž 7S, při které sedm odvážných adeptů hublo téměř před zraky čtenářů (v podstatě šlo to takovou on-line reality show, i když to slovo show tuto chvályhodnou akci poněkud degraduje, takže ponechme jen on-line).

Ivo, máme tady květen, čas lásky a hubnutí, a obojí nám často dost zamotává hlavu, chtělo by se mi trochu sarkasticky říct... Můžeme zde čtenářkám Žena-in.cz připomenout hlavní nesmyslné diety, na kterým mohou ve svém někdy přemrštěném snažení naletět?
Pominu-li přímo podvody, kde je už dopředu jasné, že to nemůže fungovat, neboť to zní až příliš dobře, nepomáhají nám dlouhodobě ani specifické dietní režimy, které jsou například příliš jednostranné. Pokud má být výsledkem zhubnutí, pak je ho dosaženo především omezením energetického příjmu, který je „skryt“ v pozadí daného stravovacího režimu.

  • Lidé, kteří jsou zvyklí jíst velmi mnoho nevhodných vysokokalorických potravin a vlivem doporučené diety začnou některé vynechávat či je nahradí méněkalorickými, sníží tím vlastně i množství konzumované stravy, respektive její energetickou hodnotu.

Je však nutné upozornit, že tyto teorie hubnutí, které vedou k dramatické změně, mohou mít i negativní vliv na naše zdraví a po jejich skončení je více než pravděpodobné, že se zhubnuté kilogramy, při návratu k „normálním“ stravovacím návykům pozvolna opět připlíží.

Znamená to tedy, že mohu zhubnout, ale váhu si zřejmě neudržím...
Přesně tak. Problém vidím právě zejména v dlouhodobosti udržení takového životního stylu. A to nemluvím o tom, že některé takové „divoké diety“ mohou samozřejmě i poškodit naše zdraví. V našich kurzech STOB vedeme vždy naše klienty k tomu, aby si uměli sestavit jídelníček, který bude vyhovovat jejich životnímu stylu a díky němu si udrží i přiměřený a relativně stabilní energetický příjem.

PhDr. Iva Málková, www.STOB.cz

Pojďme se, prosím, podívat na některé ty „hity“, které kolem nás krouží... Hodně se stále mluví o Atkinsově dietě, vyšly knihy, v médiích proběhla zpráva, že díky ní je krásná i například herečka Catherine Zeta Jones. O co v této populární dietě jde?
Základem je snížený příjem sacharidů (cukrů) a zvýšený příjem tuků. Podle Atkinse dojde snížením příjmu cukrů k lepšímu spalování přebytečného zásobního tuku. Je povoleno jíst v podstatě pouze bílkoviny a tuk (maso, vejce, tučné sýry, ryby, máslo a olej). V prvních 14 dnech lze přijímat sacharidy nejvýše v množství 20 g denně, poté nejvýše 40 g denně. Naprosto zakázán je rafinovaný cukr, mléko, bílá rýže, bílá mouka, těstoviny, bílé pečivo, ovoce, alkohol. Zelenina by se měla konzumovat jen minimálně. V Česku je tato dieta známá také pod názvem dieta Štefana Margity.

No dost zarážející je pro mě ta absence zeleniny a i to omezení sacharidů se mi nepozdává...
Ano, mezi lidmi se bohužel velmi často šíří právě diety, jejichž základem je zvýšená konzumace jednoho druhu potraviny - např. vajíčková, ovocná, šlehačková dieta nebo diety preferující či vylučující jeden druh živin, mezi které řadíme i Atkinsovu bezuhlovodanovou nebo také dříve nazývanou bodovou dietu.

A jak to vlastně funguje?
Při této dietě dojde k omezení příjmu sacharidů, a tudíž i vyplavování hormonu inzulínu do krve. Když člověk tedy konzumuje větší množství sacharidů a má tedy trvale zvýšené množství cukrů v krvi, vyplavuje se i více inzulínu, a ten i zvýšeně podporuje tvorbu tukové tkáně.

  • Omezíme-li příjem sacharidů zásadně, potlačíme sekreci inzulinu a nedochází k ukládání tuku.

Dalším průvodním jevem je fakt, že hubnoucí nepociťuje hlad. Jistý efekt na hubnutí má i to, že ruku v ruce s omezením sacharidů člověk jaksi „podvědomě“ sníží i celkovou energetickou hodnotu jídla.

Dobře, není to úplně tedy fair play vůči tělu, ale ženy hubnou... V čem tedy vidíš její škodlivost?
Při Atkinsově dietě lze dosáhnout celkem velkých váhových úbytků, ale musíme si uvědomit, že se jedná zejména zpočátku o ztrátu vody a méně již tukové tkáně. Tuto dietu nelze obecně doporučit, protože zvýšený příjem živočišných produktů s vyšším podílem tuků se podílí na zvýšené pravděpodobnosti vzniku aterosklerózy a dalších srdečně cévních problémů kvůli zvýšenému příjmu nasycených mastných kyselin. Tento typ stravování neposkytuje dostatek látek rostlinného původu, které tělo člověka pro správné fungování potřebuje. Není vůbec vhodná pro nemocné lidi a věřím, že nevhodnost pro děti není třeba zmiňovat!

Je pravda, že bych si to asi představit bez zeleniny neuměla. Ale co třeba oblíbená tukožroutská polévka? Já jsem polívkový typ, já bych to asi klidně dala...
Tukožroutská polévka je klasický příklad formy hubnutí, kdy se radikálně sníží energetický příjem. Tato dieta spočívá v konzumaci speciální zeleninové polévky zvané lákavě „tukožroutská“. Připravuje se z cibule, rajčat, celeru, zelí, papriky a bylinek. Dieta má trvat sedm dní, ale jsou lidé, kteří ji s přestávkami drží i déle. Zpočátku sestává pouze z polévky a neslazených tekutin. Další dny se postupně přidává čerstvé ovoce a zelenina, trochu masa nebo rýže. Výhodou je, že díky ní zkonzumujeme větší množství zeleniny, a tudíž i vitaminů, minerálních látek a vlákniny.

To zní fakt docela dobře. Takže kde je zakopaný pes?
Tukožroutská polévka dodá do těla více sacharidů a málo bílkovin. Zcela nedostačující je při ní příjem vápníku. Delší trvání než týden je pro zdraví člověka nevhodné. Při dlouhodobém dodržování by docházelo kvůli nedostatku bílkovin k úbytku svalové tkáně, což je pro naše tělo nežádoucí. Cílem hubnutí by mělo být naopak budování svalové hmoty na úkor tukové tkáně.

A když už jsme u polévek, opravdovou kuriozitou je pak dieta zvaná „čínská polévka“, při té se smí jíst pouze čínské polévky ze sáčku. Lidé, kteří ji drží, spoléhají na to, že polévka neobsahuje skoro žádné cukry a tuky a přitom je dokáže zasytit, ale už si neuvědomují, že polévky obsahují mnoho látek, které našemu zdraví vyloženě neprospívají - zejména soli, přídatné látky způsobující spolu s kořením onu typickou chuť.

Takže vlastně taky nic zdravého. Co máme dál?
Věřte, nebo ne, ale například olejovou dietu. Při té je povoleno jíst cokoli, každý den ale začíná dietním rituálem - je nutné vypít sklenici panenského olivového oleje a poté vydržet dvě hodiny bez jídla. Trik spočívá v tom, že olej otupí chuťové buňky, díky tomu člověka nehoní mlsná, jídlo mu tolik nechutná a sní méně.

Když už se nám blíží to léto a s ním cestování, měly bychom vzpomenout diety ze záhadných důvodů pojmenované podle zemí - americká, dánská... Jak je to s nimi?
Americká dieta se objevuje v mnoha variacích několik let. Jejím principem je výrazné omezení kalorického příjmu. Typický jídelníček americké diety vypadá asi takto: k snídani šálek kávy, k obědu dvě vejce se špenátem či jinou zeleninou a k večeři 100 g kuřecího masa se zeleninou. Jídelníček je neustále stejný. Dieta má trvat dva týdny a slibuje váhový úbytek až 8 kilogramů.

Předpokládám, že tělo se zalekne nízkého energetického příjmu a začne si hrabat do zásoby?
Ano, to je klasický případ. Tělo si během období strádání - tedy období, kdy dodržujeme tuto dietu, zvykne na nízký příjem - zúsporní metabolismus - a po návratu k normálnímu stravování se kilogramy rychle vrátí.

Takže v Americe řešení nehledejme... A co to Dánsko? :-)
To je v podstatě obdobný nesmysl v bleděmodrém. Stravovací režim je postaven na přesně daném jídelním plánu na 13 dní. Nedovoluje žádné odchylky. Jakmile by došlo k nějaké změně, je potřeba ihned ukončit režim a začít s ním znovu minimálně až za 3 až 6 měsíců. Jejím cílem je zrychlit metabolismus a jeho spalování.

  • Pozitivum vidím snad jen v doporučení pití vody, a to hlavně ve chvíli, kdy vás přepadne chuť nebo tzv. vlčí hlad, neboť jak je známo, hlad je často převlečená žízeň.

Ovšem ti, kteří chtějí zdravě a trvale zhubnout, by si raději měli nechat vypracovat odborníkem jídelníček a cvičební program, který bude ušit na míru přesně jejich tělu, zdraví, kondici a cílům. Podobné experimenty vám totiž opravdu štěstí nepřinesou.

A nějaké řešení pro ty ženy, které nemají čas, případně finance absolvovat pravidelné docházení do kurzu. Mohou bydlet na špatně dostupném místě, mají malé děti, na které jsou samy, atd. Kde by měly hledat ověřené rady a tipy?
Přesně pro tento typ lidí jsem kdysi spustila na www.stobklub.cz program SEBEKOUČINK. Po záznamu jídelníčku budete o svých úspěších či neúspěších informováni pomocí barevných semafórků, které vám budou jasně oznamovat, ve kterém úseku na vaší pomyslné cestě za štíhlou postavou je potřeba přidat a kde je třeba ubrat. Taktéž se můžete díky grafu kochat pohledem na klesající křivku vaší tělesné hmotnosti. Účastníci si cení této zpětné vazby natolik, že často pokračují v zaznamenávání i po dosažení kýženého cíle. Takovou radost jim poskytuje pohled na zelená světýlka semaforů zářících z jejich monitorů.

Děkuji za rozhovor a věřím, že po tomto povídání budeme na své zdraví a touhu po hubnutí nahlížet všechny více rozumně.

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz s databází instruktorů v celé ČR.

Přečtěte si také:

Reklama