Čtenářka Iva K. nám popisuje příběh syna své kamarádky, který byl už coby prvňáček vyčleněn z kolektivu kvůli trojce. V těchto případech by bylo opravdu lepší jen slovní ohodnocení. 

Dobrý den
Dnes ráno jsem poslouchala v rádiu, že experti uvažují o tom, že ,místo známek by se dávalo jen jakési ohodnocení. Už jsem nezaslechla, jestli by se to týkalo prvňáčků, nebo celého prvního stupně, nebo koho.

Rozhodně bych se přimlouvala za písemné ohodnocení prvňáčků. Můj syn už chodí na střední školu ale dodnes si pamatuju, jak moc mu záleželo na tom aby měl v první třídě velkou jedničku, jak si to pak s ostatními dětmi ukazovali a porovnávali. Ve třídě bylo pár dětí, které dostaly i dvojku a syn mojí kamarádky, který chodil s tím naším do třídy, dostal dokonce trojku. Nikdo se s ním pak nechtěl kamarádit. Vím, že se do školy moc těšil, nebyl a není hloupý,jen na něj moje kamarádka neměla čas.V tu dobu se totiž rozváděla a doma měla ještě starší dceru, se kterou měla velké problémy. Její syn občas dělal úkoly u nás a nepřipadalo mi, že by byl horší než náš jedničkář. Když dostal v první třídě velkou trojku, velice plakal a už nechtěl jít do školy. Poznamenalo ho to na celé základce. Když si pak kamarádka našla nového přítele, který se staral o ni i o děti, její syn už se stejně nikdy mezi premianty nezařadil.

V první třídě by se měly děti teprve pořádně rozkoukat a ne být hned obodováni a na základě tohoto hodnocení pak třeba i vyřazeni z kolektivu. Už to mezi ostatními dětmi nedají nikdy zpátky, i když se snaží.

vaše čtenářka Iva K.

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_______________

Ivo, děkuji i za váš zajímavý příspěvek. To je pravda, děti dovedou být zlé a určitě by bylo lepší slovní ohodnocení než si hned ukazovat: jé, ten má trojku. Určitě to bylo líto i vaší kamarádce.
Přeji pěkný den
Saša

Téma dnešního dne 31. ledna 2012: Pololetní vysvědčení

  • Jak vzpomínáte na svoje vysvědčení? Bály jste se nebo těšily?
  • Trestáte své děti za špatné vysvědčení?
  • Byla jste vy sama trestána?
  • Chválíte své děti za pěkné vysvědčení?
  • Byla jste vy sama chválena?
  • Pokládáte pololetní vysvědčení za stejně důležité jako to závěrečné?
  • Nebylo by místo pololetních známek u malých školáčků lepší jen písemné ohodnocení?
  • Jezdíte na pololetní prázdniny?
  • Zastáváte názor, že pololetní vysvědčení je taková varovná předzvěst vysvědčení závěrečného?
  • Máte špatné zkušenosti s učiteli?

Já myslím, že záchytné body stačí.
Vše o škole, o vašich dětech, učitelích a také o vašich vzpomínkách na vysvědčení pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Těším se na vaše příspěvky. Jedna z pisatelek dostane pomyslnou jedničku s hvězdičkou a návnadou veselou knihu spisovatelky I. Knightové: Největší špeky mýho života a k tomu deodorant spray Adidas.

darekk

Reklama