Vím, jaké je to dělat rozhovor s herečkou či moderátorkou. Ale co se spisovatelkou? Jako velká milovnice knížek jsem vždy chtěla toto povolání poznat blíže. Alespoň trochu nahlédnout pod pokličku… V tisku se píše jen o těch nejznámějších spisovatelích, s jejichž tvářemi se setkáte téměř všude.

 

Možná jste si však někdy položila otázku, jaká je spisovatelka, jejíž fotografii zahlédnete jen na přebalu knihy pro ženy, která se ale úspěšně prodává. Kolik práce se skrývá za tím, než se napíše kniha. Zda se dá vůbec psaním v Čechách uživit, když vaše tvář není mediálně známá. Před pár dny jsem měla konečně možnost tyto i jiné otázky položit Ivě Hlaváčkové, které v dubnu vychází již druhá kniha, tentokrát s názvem Sčítání zla.

 

Jak vůbec vypadá spisovatelka z Čech, jejíž prvotina Horší už to nebude… zaznamenala mezi čtenářkami velký úspěch? Sympatická blondýnka – to bylo první, co mě při našem setkání v pražské kavárně napadlo. Ale během rozhovoru jsem si uvědomila, že je to především žena, která knihy píše ne pro peníze, ale proto, že ji to baví a ví, že tím třeba může i někomu pomoci. „Myslím, že kdybych psala jen pro zisk, bylo by to poznat. Chci především vyprávět příběh a díky němu mluvit o problémech, které se v Čechách příliš neprobírají,“ říká Iva.

 

Její první kniha Horší už to nebude… byla úspěšnější víc, než předpokládala. „Zdá se mi, že jsem měla v životě velké štěstí. Všechno, do čeho jsem se po pracovní stránce pustila, mi vyšlo. Stejně tomu tak bylo i v případě mého prvního románu.“ Ivin kamarád Miloš donesl knihu do nakladatelství a po několika měsících se jí ozvali, že je její příběh zaujal. „Potěší vás, když víte, že se někomu líbí vaše práce.“

 

Nejhorší je stoupnout si před prázdné plátno

 

Iva Hlaváčková pracovala jako nezávislá novinářka a publikovala například v Kinorevue, Týdeníku Televize, Cinemě či v Playboyi. „Do mé tvorby patří také pohádky pro Českou televizi, nejznámější je asi Hvězda života, za kterou jsem dostala cenu za scénář a kostýmy v Ostrově nad Ohří na televizním festivalu dětské tvorby.“

 

„V jednu chvíli jsem si ale uvědomila, že mi novinařina nestačí a ráda bych lidem dala něco víc. Probrala problémy žen v různém věku,“ říká Iva. Teď momentálně píše knihu Dveře dětství, kterou věnuje své redaktorce z nakladatelství Květuši Hrachové a jejíž hlavní hrdinkou je žena na vozíčku.

 

Sčítání zla

Klára Hofmanová, atraktivní pětatřicetiletá tmavovláska, šéfredaktorka F-revue a autorka vyhledávaných sloupků a povídek o osudech žen, prochází těžkou zkouškou. Nedokáže se vyrovnat se smrtí pětiletého synka a ztrácí smysl života.

V dusné atmosféře rodinné secesní vily, kde bydlí pod stálým dohledem sobecké, kruté tchyně, v manželství, o němž ztratila poslední iluze, a po boku manžela, jenž si bezohledně buduje kariéru a psychický stav své ženy ani nezaznamená, pronásleduje Kláru jediná myšlenka: odejít z tohoto světa a konečně se někde tam setkat se svým Lukáškem.

                                    

„Sice se říká, že každý malíř má nakreslit denně jednu čárku, tak by asi spisovatel měl napsat stránku, bohužel to tak snadno nejde. Zřejmě je nejhorší si stoupnout před bílé plátno, začít psát na čistou stránku - respektive zapnout počítač. Maluji, když jsem šťastná, píši, když chci na něco poukázat. Jakmile začnu psát, tak to dlouho nosím v hlavě, někdy několik let, pak píši a píši,“ svěřuje se Iva.

 

Z vlastní zkušenosti ví, že psát denně asi opravdu nejde, to by prý musela být deníkářka nebo grafomanka.  „Převážně píši v noci, protože je klid, pak asi píši, dokud to téma nezpracuji, jelikož jsem pohlcená příběhem. Domnívám se, že člověk má psát, když má chuť a chce, nic není povinné,“ říká Iva.

 

 

Zfilmování knižní prvotiny stydlivé autorky

                                                                                                 

Příští rok by Ivě Hlaváčkové měl vyjít humorný román pro třicátnice Svedené a rozpustilé. Knihu Dveře dětství, kterou právě Iva Hlaváčková připravuje, považuje za svůj poslední titul. „Stále si myslím, že je nejvíc důležitý příběh a knihy by se měly psát pro čtenáře a ne pro zviditelnění sama sebe,“ vysvětluje.

 

Považuje se za stydlivého autora, a proto o svých knihách v rodině ani mezi svými přáteli příliš nemluví. „Mým prvním dramaturgem je můj manžel a pak má redaktorka. Své kamarády neotravuji povídáním o svém psaní, stačí, když se peru sama se sebou a bojím se výsledku. Stále se považuji za obyčejnou ženu v domácnosti,“ říká Iva.

 

Iva Hlaváčková v současné době s producentkou Janou Tomsovou připravuje film podle prvotiny Horší už to nebude..., kterou bude režírovat Jiří Chlumský a dramaturgie se zhostí Hana Brajanoski. „Největší odměnou při knize je, když si kniha najde své čtenáře a lidé si řeknou: „Tuhle knihu chci mít ve své knihovničce“. Pokud někomu pomůže, tak už je to bonus navíc. A pokud se vám ozve filmový producent jako mně Jana Tomsová, že chce právě točit film podle vaší knihy, tak už je to opravdu fikce,“ vysvětluje.
A Iva Hlaváčková opravdu v současné době s producentkou Janou Tomsovou připravuje film podle prvotiny Horší už to nebude..., kterou bude režírovat Jiří Chlumský. Také se svou kamarádkou Hankou Brajanoski píše dva seriály - Pět statečných. „Už jsme dostaly nabídku na film a další seriál, který bude následovat, je Pravda a Krásná barmanka. Navíc dalšího titulu Osudu neutečeš, který vyjde knižně, se ujal slovenský producent Marin Urban (Kruté radosti, podílel se na koprodukci na filmu Želary a nyní dotočil film Muzika),“ uzavírá náš rozhovor Iva.

 

Jaká je spisovatelka Iva Hlaváčková? Žena, která ví, přes jaké hranice již nepůjde. Nepíše knihy kvůli sobě a popularitě, ale pro čtenáře. A nepřeje si úspěch své práce za každou cenu, protože ví, že toužit po něčem za každou cenu se nevyplácí. A tak neusíná na vavřínech, ale pouští se do práce…

Reklama