Od 23. srpna do 1. října bude Trentino již po 28. hostit hudební festival Tóny Dolomit, který je lákadlem nejen pro milovníky klasické a moderní hudby a jazzu, ale také dechberoucí přírody, pro kterou zná italské Dolomity celý svět. Kalendář letošního ročníku nabízí 17 akcí, během kterých můžete společně s předními umělci objevit různá místa těchto velehor v jejich jedinečné podzimní kráse.

649c14cedb1c5obrazek.png

Ve středu 23. srpna zahájí festival na úpatí hory Peller Erlend Oye a La comitiva. Oye, který je představitelem hnutí New Acoustic Movement, experimentuje s nevídanými výrazovými prostředky, mimo jiné díky hudebním stylům a nástrojům z jižní Itálie. O dva dny později, 25. srpna u jezera Bombasel ve skupině Lagorai, oslaví festival velký návrat trumpetisty Davea Douglase, který s odstupem 20 let oslaví album Mountain Passages, kompozici 13 skladeb inspirovaných právě duchem zvuků, venkovské a ladinské kultury, které přesně před 20 lety debutovalo na Rifugio Boè a Rifugio Brentei s velkým ohlasem veřejnosti i kritiky. V jazzovém žánru zůstává i třetí koncert, který se uskuteční 28. srpna v Prati na úpatí Pale di San Martino a na němž vystoupí Tatiana Eva Marie, nadějná vycházející jazzová hvězda s kapelou Avalon Jazz Band.

649c1536de612blobid0.png

V Brenta Bassa vystoupí 30. srpna vzácně talentovaná umělkyně, klavíristka a zpěvačka, a především skutečné dítě umění, Frida Bollani Magoni. Klasická hudba zazní v tomto ročníku festivalu za úsvitu 1. září v prostředí Col Margherita. Východ slunce ve výšce 2 500 m přivítá Mario Brunello se svým violoncellem za doprovodu polského violoncellového kvarteta, které spojuje duše čtyř předních violoncellistů z nové generace hudebníků. Pokračuje se 8. září v jednom z nových prostředí festivalu, Sagron Mis na úpatí Pale di San Martino, koncertem Le Petite Écurie, souboru pěti hobojů, který hraje hudbu na nástroje z barokní éry a sahá i po současné a tradiční hudbě.

V Passo Lavazè vystoupí 17. září česká houslistka Iva Bittová, všestranná a charismatická umělkyně. 21. září v Rifugio Roda di Vaèl vystoupí historické Quartetto della Scala. Následující den, v pátek 22. září, se v Malga Vallesinella bassa uskuteční koncert Edgara Moreaua, mladého, ale již etablovaného violoncellisty.

649c158858ffeblobid0.png

Za jazzový žánr přijedou 12. září na Monte Agnello sólisté proslulého Mnozil Brass, nyní opět spojení v triu Wieder, Gansch&Paul. Poctu jednomu z největších skladatelů filmové hudby, Enniu Morriconemu, naopak nabídne koncert Luciana Biondiniho a Rosaria Giulianiho 14. září v Col Bel na Buffaure, kde Mistrovy nezapomenutelné melodie dostanou nový život v aranžích a improvizacích obou jazzových umělců. A druhou poctu jinému velkému italskému písničkáři, Pinovi Danielemu, nabídne 19. září ve Villa Welsperg ve Val Canali duo Fabrizio Bosso a Julian Oliver Mazzariello s projektem Il cielo è pieno di stelle (Nebe je plné hvězd). Pro písničkáře je tu naopak koncert Jacka Savorettiho 16. září v Malga Andalo, dalším z nevídaných prostředí letošního ročníku, v Dolomitech Brenta nad Molvenem.

Hudební divadlo můžete zažít 6. září, kdy bude v Malga Canvere uvedena "Polymer, plastová loutka", pohádka zhudebněná Giobbem Covattou a pro tuto příležitost interpretovanou Genem Gnocchim, s původní hudbou Stefana Nanniho, který se při této příležitosti ujme role dirigenta, sólového hráče na violu Danila Rossiho a smyčců a bicích orchestru Maderna. Ekologická pohádka, která se vrací k příběhu o Pinocchiovi v současném tónu, aby vyprávěla o plastové nouzi a znečištění planety.

649c157010aeaobrazek.png

V Dolomitech Fassa se ve dnech 22.-24. září uskuteční nejúchvatnější akce festivalu, Trekking dei Suoni. Tři intenzivní dny, které prožijete bok po boku s hudebníky, střídajícími únavu z výstupu a kontakt s přírodou, s klidem, tichem vysoké nadmořské výšky a vytržením z poslechu hudby díky třem výjimečným umělcům: Paolo Fresu, Daniele Di Bonaventura, Pierpaolo Vacca.
A nepřekonatelný bude i koncert, který uzavře toto vydání I Suoni delle Dolomiti, v němž vystoupí Carmen Consoli, autentická ikona italské scény přelomu 90. let a nového tisíciletí, vždy svěží a nekonvenční postava, která se okamžitě zapsala do srdcí nových generací. Zpěvačka a skladatelka vystoupí 1. října v Camp Centeneru nad Madonnou di Campiglio.

649c153b3a794obrazek.png

Jak se zúčastnit
- Účast na akcích je zdarma, s výjimkou treku, kde je nutná registrace a zaplacení poplatku.
Na místa konání koncertů se lze také dostat:
- s horskými vůdci a středohorskými a územními společníky Trentina, za poplatek, s povinnou rezervací a omezeným počtem míst;
- s trentinskými MTB společníky, za poplatek, s povinnou registrací a omezeným počtem míst pouze v určitých termínech podle kalendáře.
- v případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční tentýž den v údolí v 17:30. Volné vstupenky je možné vyzvednout od dvou hodin před začátkem představení přímo na pokladnách divadla/objektu.


Podrobné informace na www.visittrentino.info/isuonidelledolomiti

649c14a5a9efbobrazek.png

Reklama