Nejlepší lyžování v Evropě? Přece v Alpách! Pokud toužíte po slunci, upraveném manšestru, pohodlí moderních sedačkových lanovek a skvělé kuchyni, vypravte se do italských Dolomit. Vybrali jsme pro vás sjezdovky, které vám vyrazí dech a připraví vás o řeč!

Pokud Češi v zimě vyjedou lyžovat do zahraničí, pak nejčastěji do Rakouska. Itálie je až na druhém místě, nicméně zájem stoupá. Podle výsledků průzkumu ERV Evropské pojišťovny z konce loňského roku míří do italských velehor skoro polovina všech Čechů, kteří si naplánovali lyžovačku v cizině. A je jisté, že nebudou zklamaní!

Dolomity

Vždyť v Itálii mohou navštívit Dolomiti Superski, vůbec nejznámější a také nejrozsáhlejší lyžařskou oblast v celé Evropě, kde dvanáct spojených lyžařských středisek nabízí nekonečných 1100 kilometrů sjezdovek! Asi nejznámější jsou středisko Val di Fiemme a čtyři skiareály navazující na Sella Rondu, tedy Val di Fassa, Arabba, Alta Badia a Val Gardena. Které sjezdovky byste si neměli nechat ujít?

Tyhle by se vám mohly líbit: 

  • rychlá Gran Risa (Alta Badia)

Alta Badia je příjemné středisko patřící zároveň mezi ty nejromantičtější v Alpách. Romantika se ale nijak nevylučuje s výzvami a odvážným lyžařům se jistě zalíbí zdejší černá sjezdovka Gran Risa, na které se v rámci světového poháru jezdí obří slalom. Strmá trať, místy se sklonem až 54 procent, vede lesem, takže sníh na ní je v podstatě sluncem nepolíbený. Sjezdovka si tak udržuje velmi tvrdý povrch a patří k nejrychlejším svahům v areálu Dolomiti Superski.

 

  • létací Saslong (Val Gardena)

Název další známé sjezdovky pochází ze Saslonch, ladinského názvu vrcholku Langkofel, pod kterým ji najdete. Stačí vyjet kabinkou ze střediska Santa Christina Valgardena, přestoupit na sedačku Ciampinoi a stojíte na startu. Jízda stojí za to – vždyť na Saslongu se od roku 1969 odehrává závod ve sjezdu mužů Světového poháru v alpském lyžování. Trať je udržovaná pro potřeby italského týmu, nicméně bývá přístupná i veřejnosti.

Pojetí této sjezdovky bylo ve své době revolučním počinem. O úspěšném zdolání Saslongu rozhodovala hlavně zvládnutá technika, nikoliv schopnost vyrovnat se s dírami, boulemi a dalšími překážka, které byly na tehdejších závodní tratích běžné. Nicméně na Saslongu se lyžuje nejen na zemi, ale i ve vzduchu – čekají na vás tzv. velbloudí hrby, přes které závodníci létají až sedmdesát metrů daleko.

Dolomity

  • dlouhá Olimpia (Val di Fiemme)

Sedmiapůlkilometrová sjezdovka Olimpia v Alpe Cermis je sice oficiálně značená jako černá, ale vyzkoušet ji mohou i středně pokročilí lyžaři. Jde o vůbec nejdelší trať v Dolomitech, navíc s výškovým rozdílem 1350 metrů. Nejprve vás čekají náročnější části (místy se sklonem 50 procent, nicméně široké), potom už bude sjezd snazší. Ačkoliv pojedete skoro pořád lesem, budete míjet i místa, kde se lze pokochat krásným výhledem do údolí.

Dolomity kam se podíváte

S Dolomiti Superski na východě (téměř) sousedí druhá rozsáhlá a přírodními krásami rovněž oplývající lyžařská oblast Skirama Dolomiti, kterou možná znáte pod názvem Val di Sole. Zahrnuje osm samostatných lyžařských středisek, včetně Čechům známých areálů Tonale/ Ponte di Legno, Marilleva/Folgarida a také Madonna di Campiglio, Paganella nebo Monte Bondone.

 

Vysoko na žebříčku popularity zdejších sjezdovek se umisťují následující krásky:

  • půvabná Paradiso (Passo Tonale)

Z Passo Tonale vyjedete kabinkovou lanovkou do výšky 3 tisíc metrů na ledovec Presena, abyste si užili jedenáctikilometrový sjezd do Ponte di Legno. Ten zahrnuje i tříkilometrovou sjezdovku Paradiso, oficiálně značenou jako černou, nicméně ve skutečnosti spíš krásnou než obtížnou (je vnímaná jako vůbec nejkrásnější trať v celé oblasti). V poslední třetině není již tak strmá, zato si užijete několika pozoruhodných zatáček. Každopádně mějte nabroušené hrany, protože sjezdovka je orientovaná na sever, takže váš čeká i pár ledovcových úseků.

 

  • strmá Spinale Direttissima (Madona di Campiglio)

Chcete zažít fakt velký adrenalin? Pak se vydejte do střediska Madonna di Campiglio (mimochodem, jde o domov lyžařské hvězdy Alberta Tomby), kde na Spinale Direttissima pochopíte, co je to bleskový sešup. Trať během celkové délky 2400 metrů klesne o 585 metrů, takže hlavně nezapomeňte dýchat, až se budete řítit dolů Uleví se vám až pod kopcem, kdy budete mít za sebou i pasáž se sklonem přesahujícím 70 procent.

Dolomity

  • vyhlídková Gran pista (Monte Bondone)

Tato trať je velkým lákadlem zdejšího areálu, v němž převažují pohodově široké tratě bez davů lyžařů. Červená Gran Pista je 3,5 kilometru dlouhá a velmi pestrá trať, kde žlaby střídají široké a méně prudké terény a závěr patří krásné jízdě lesem. Co je na této sjezdovce velmi cenné, jsou fantastické výhledy na panoráma Dolomit.

 

Je libo toast s marmoládou?

A za zmínku stojí ještě několik sjezdovek mimo dva výše uvedené lyžařské regiony. Rozhodně nevynechejte lyžování na Marmoladě, nejvyšším vrcholu Dolomit:

  • ledovcová Pista Bellunese (Malga Ciapela)

Ledovec Marmolada v provincii Belluno dosahuje výšky 3343 m a je v současnosti jediným opravdovým ledovcem italských Dolomit. Ze samotného vrcholu Marmolady vede 12 kilometrů dlouhá, červená sjezdovka Pista Bellunese, která dosahuje převýšení 1800 metrů a končí ve městě Malga Ciapela. Samozřejmostí jsou dechberoucí výhledy na velehorská panoramata.

 

  • pohodová Trametsch (Plose)

Středisko Plose v údolí Eisacktal/Valle Isarco nedaleko Brixenu dostalo svůj název podle hory, která mu dominuje. Na jejím vrcholu vás čeká začátek pozoruhodného, červeně značeného sjezdu do údolí s převýšením 1400 metrů a s nádherným výhledem na Brixen. Pěkně členitá a pohodová sjezdovka Trametsch je se svými 9 kilometry nejdelší tratí jižního Tyrolska a je považována také za jednu z nejkrásnějších v Dolomitech.

Už jste se pořádně vydýchali? Mohli bychom vám nabídnout mnoho dalších tipů, včetně legendární sjezdovky Olimpia delle Tofane, kde se pravidelně jezdí sjezd žen FIS World Cup, v Cortině d’Ampezzo, legendárním dějišti olympijských her v roce 1956. Anebo, vydáme-li se mimo oblast Dolomit, lyžování na sjezdovkách v Sestriere /Via Lattea nebo v Livignu na italsko-švýcarské hranici. Ale to by byl tento článek bez konce…

 

Než vyrazíte na trať

Po příjezdu si prostudujte mapu lyžařského střediska, uložte si do paměti aktuální trasy a seznamte se se způsobem značení na lyžařských tratích. Do mobilu si uložte telefonní číslo na horskou službu – abyste v případě nehody byli schopni popsat, kde se právě nacházíte. Ráno se podívejte na počasí. Na horách bývá náladové, proto mrkněte na aktuální předpověď pro dané středisko. Podle toho pak zvolte vhodné oblečení, a také zkontrolujte, zda máte v pořádku vybavení.

Nemusíte mít nutně nové lyže, ale je třeba mít ošetřenou skluznici, nabroušené hrany a seřízené vázání. Ve velkých půjčovnách, jako je například Happy Sport, který provozuje rovněž síť prodejen, vám ani jinou než servisovanou výstroj ani nepůjčí. A pokud si u nich za velmi slušné peníze pronajmete veškeré vybavení na celý rok, budete tak mít nárok na jeden servis během sezóny a žádné starosti. A nemějte strach, že byste snad nebyli na zahraniční sjezdovce dost trendy. Za 4240 korun vám v Happy Sportu půjčí na celý rok boty, hole a top model lyží, což jsou kousky s prodejní cenou přes 20 tisíc korun. A pokud vám nejde o poslední model, ale hlavně o slušné lyže pro pokročilé či experty, bude vás takový set stát dokonce ještě o tisícovku méně.

 

Lyžujte a kochejte se!

Jediná návštěva půjčovny vás zbaví nutnosti postarat se o dobrý stav lyží před a během sezóny a také tlačenic a nekonečného výběru nových věcí v obchodech s lyžařským vybavením.

Zůstane vám jediná starost – vybrat si to nejlepší středisko na letošní lyžovačku. Pokud si kromě skvělého lyžování potrpíte na nádherné přírodní výjevy, vězte, že nejhustší lesy, nejprůzračnější jezera a nejvykreslenější skalní vrcholy na vás čekají právě v Dolomitech.