DSC_7720.jpg (142 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Výhodou italského risotta je, že potřebujete jen několik skvělých surovin a připravíte jídlo, po kterém budete mít ještě dlouho příjemnou chuť na jazyku. A o to přece jde.

Italské risotto v první řadě potřebuje kvalitní rýži. Nejvhodnější je rýže Arborio, Carnaroli případně Vialone Nano. Existují i další druhy, ale u nás nejlépe seženete tyto tři. Zakoupíte je v italských obchodech, ale už i v některých supermarketech.

Hlavní rozdíl v těchto rýžích je ten, že mají vysoký obsah škrobu, který výsledný pokrm krásně zahustí a zaslouží se o krémovou konzistenci. Navíc jsou zrníčka této rýže schopny do sebe vstřebat mnohem více tekutiny, a tím pádem i chutí.
Dále se neobejdete bez bílého vína.

Vybírejte dobře. Ideálně si sklenku stejného vína, jaké jste použili na vaření, nalejte u stolu. Víno by nemělo být příliš sladké.

Suroviny

  • 350 g rýže Arborio
  • 2 šalotky
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 250 ml bílého vína
  • 300 - 400 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru
  • 40 listů medvědího česneku
  • 100 g piniových oříšků
  • 100 g parmezánu
  • sůl a pepř
  • 100 - 150 g studeného másla

DSC_7714.jpg (145 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Postup

Šalotku nakrájejte nadrobno. Snažte se, aby byly kousky co nejvíce stejnoměrné. Jedině tak se šalotka správně opeče a nestane se vám, že část bude už spálená a část začne teprve dostávat průhlednou barvu.

Nerezový hrnec, který byl měl mít silnější dno, dejte na plotnu, kterou zapnete na největší teplotu. Nechejte ho zahřát a potom na něj vlijte olivový olej (můžete zkusit i máslo). Hned vsypte šalotku.

Teplotu můžete mírně ztlumit, ale ne moc. Šalotku smažte, až zesklovatí.

Plotnu zapněte opět naplno a vsypte k šalotce připravenou suchou rýži.

Pořádně míchejte a ani na chvíli nepřestávejte. Rýže během smažení změní barvu, trvá to asi dvě až tři minuty. Po celou dobu opravdu nesmíme přestat míchat, aby se rýže a šalotka nepřipálily. V této chvíli osolte, opepřete a přidejte nasekaný česnek.

Osmahnutou rýži zalijte vínem. Opět při plně zapnuté plotýnce. Míchejte, až se všechno víno z rýže odpaří a v hrnci už nebude žádná tekutina. Teď přišel čas na horký vývar. Ten mějte připravený v hrnci na vedlejší plotýnce a začněte ho přidávat k rýži.

Přidejte vždy tolik, aby byla rýže těsně pod hladinou. Zrníčka rýže nesmí čouhat ven, ale nesmí na nich být ani moc tekutiny. Protože když neodhadnete množství vývaru ke konci vaření risotta, tak se může stát, že budete čekat, až se tekutina vstřebá, aby risotto nebylo moc řídké, a mezitím se vám rýže rozvaří. Proto vždy přidávejte po jedné naběračce, míchejte a nechejte vždycky přidanou tekutinu vstřebat do rýže a až potom přidejte další naběračku.
Nezapomínejte průběžně ochutnávat.
Pokud pokrmu chybí sůl, dosolte co nejdříve, aby se vstřebala i do rýžových zrníček, a nejen do omáčky.

Míchání je velice důležité. S tím, pokud možno, nepřestávejte.

Asi po 20 až 25 minutách by mělo být risotto hotové. Jestli už můžete přestat s vařením, zjistíte jedině ochutnáváním a zkoušením, je-li rýže už dost měkká. Neměla by určitě být příliš rozvařená.

Tohle je ten správný okamžik přidat medvědí česnek. Čerstvé listy nasekejte nadrobno nožem. Přidejte do rýže chvilku před dokončením, aby medvědí česnek zůstal krásně zelený.

Přichází finální dokončení mistrovského díla. Hotové risotto odstavte z plotny. Připravte si vychlazené máslo, několik kousků, a nastrouhaný parmezán. Tyto dvě suroviny přidejte do hrnce a intenzivně míchejte, dokud se máslo i sýr nerozpustí. Risotto se tímto ještě zahustí a dochutí.

Ihned servírujte na vyhřáté talíře. Zespodu talíře několikrát pořádně bouchněte dlaní a správně připravené risotto se vám po talíři krásně rozlije.
Piniové oříšky si během vaření risotta osmahněte na suché pánvi lehce dotmava. Budou tak chutnější.
Hotové risotto na talíři posypejte nastrouhaným parmezánem a piniovými oříšky. Ozdobte bazalkou.

Dobrou chuť přeje Elly.

Pochoutky s medvědím česnekem

Bylinkové máslo s medvědím česnekem

maslo7.jpg (81 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Koláč se sýrem, špenátem a medvědím česnekem

1.jpg (581 KB)

Foto: Jana Nováková

Trojhránky s medvědím česnekem

2.jpg (119 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Reklama