rizoto8.jpg (87 KB)

Připravíte si jako první smaženici? Nebo houbovou směs na topinky? Dáváte přednost italské kuchyni? Pak je pro vás dnešní recept ten pravý!

Suroviny na 4 porce

  • 350 g suché rýže vhodné na rizoto (Arborio, Carnaroli případně Vialone Nano)
  • 1 šalotka
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 250 ml bílého vína
  • 30 g směsi sušených lesních hub 
  • 1,5 l masového vývaru
  • 150 g másla
  • 150 g parmezánu
  • sůl a pepř
  • zelená petrželka

Postup

Do malého hrnce si dejte 0,5 litru vody a vsypejte do ní sušené houby. Dejte na plotnu, přiveďte k varu a zeslabte teplotu. Mírným varem houby vařte 10 minut.

V dalším hrnci ohřejte vývar. Nechejte mírně zahřívat na plotně. Do rizota bude vývar potřebovat horký.

Na plotnu dejte velký, široký hrnec, se silným dnem. Do něj dejte olivový olej, který zahřejte. Až bude olej horký, nasypejte na něj nadrobno nasekanou šalotku. Po chvilce, šalotka nesmí zlátnout, přidejte rýži. Míchejte, plotnu mějte zapnutou téměř naplno. Při přípravě rizota je důležité intenzivně míchat a nepřestávat. Rýže během opékání změní barvu, trvá to asi dvě až tři minuty. Po celou dobu opravdu nesmíte přestat míchat, aby se rýže nepřipálila. V této chvíli osolte a opepřete. 

Osmahnutou rýži s šalotkou zalijte vínem. Opět při plně zapnuté plotýnce. A míchejte, čekejte, až se vám všechno víno z rýže odpaří a v hrnci už nebude žádná tekutina. Tento krok je také nutné dodržet, aby v rizotu nebyla nepříjemně nakyslá chuť vína.

Nyní přidejte houby sušené houby, namočené ve vodě, včetně vody. Teď přišel čas na horký vývar. Ten je v hrnci na vedlejší plotýnce a začnete ho přidávat k rýži. Přidejte vždy tolik, aby byla rýže těsně pod hladinou. Zrníčka rýže nesmí čouhat ven, ale nesmí nad nimi být ani moc tekutiny. Protože když neodhadnete množství vývaru ke konci vaření rizota, tak se může stát, že budete čekat, až se tekutina vstřebá, aby rizoto nebylo moc řídké, a mezitím se vám rýže rozvaří. Proto vždy přidávejte po jedné naběračce, potom nezapomínejte míchat a nechejte vždycky přidanou tekutinu vstřebat do rýže a až následně přidávejte další naběračku.

Nezapomínejte průběžně ochutnávat. Pokud pokrmu chybí sůl, dosolte co nejdříve, aby se vstřebala i do rýžových zrníček, a nejen do omáčky.
Asi po 20 až 25 minutách by mělo být rizoto hotové. Jestli už můžete přestat s vařením, zjistíte jedině ochutnáváním a zkoušením, je-li rýže už dost měkká. Neměla by určitě být příliš rozvařená.

Přichází finální dokončení. Do rizota přimíchejte petrželovou nať. Hotové rizoto odstavte z plotny. Připravte si vychlazené máslo, nakrájené na několik kousků, a nastrouhaný parmezán. Tyto dvě suroviny přidejte do hrnce a intenzivně míchejte, dokud se máslo i sýr nerozpustí. Rizoto se tímto ještě zahustí a dochutí. Ihned servírujte na vyhřáté talíře.

Zespodu talíře několikrát pořádně bouchněte dlaní a správně připravené rizoto se vám po talíři krásně rozleje.
Ozdobte parmezánem a posypejte petrželovou natí.

Dobrou chuť přeje Elly.

Nemáte rádi houby? Vyzkoušejte jiné italské rizoto!

Dýňové risotto s masovými koulemi

risottologo.jpg (114 KB)

Špenátové risotto 

risotto.jpg (83 KB)

Italské risotto se salsicciou

DSC_1929.jpg (160 KB)

Zdroj fotografií: Alena Kolaříková

Reklama