ISSpresso

ISSpresso, inovační italský stroj na přípravu espressa z kapslí, který je dílem společností Argotec a Lavazza ve spolupráci s Italskou kosmickou agenturou, vítá posádku na kosmické misi projektu VITA.

Život v kosmu bez espressa je jen velmi obtížně představitelný. Káva je protagonistou mise s názvem VITA(což v italštině znamená „život“, ale jedná se též o akronym slovního spojení „Vitalita, Inovace, Technologie, Aktivní schopnost“), jež přivedla Paola Nespoliho a jeho kolegy v posádce na mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

Po příletu jsou kosmonauti přivítáni 100% italským produktem: jedná se o inovační stroj ISSpressopracující s kapslemi, který je společným dílem firem Argotec a Lavazza v rámci spolupráce veřejného a soukromého sektoru s Italskou kosmickou agenturou(ASI). Tento stroj byl nainstalován na modulu vesmírné stanice známé jako Node 1/Unitydne 3. května 2015 v průběhu mise Futura, kdy bylo umožněno Samantě Cristoforettivypít si první espresso v historii ve stavu mikrogravitace. Spolupráce s agenturou ASI, která tento experiment koordinovala, umožnila přepravu stroje na mezinárodní kosmickou stanici a následně díky dohodě uzavřené s agenturou NASA byla schopna zajistit trvalý pobyt stroje ISSpresso na orbitální dráze.

ISSpresso

espressoŠtafeta byla nyní předána od kosmonautů Evropské kosmické agentury v čele se Samanthou Cristoforetti Paolu Nespolimu, kosmonautovi na jeho třetím vesmírném letu, který se v posledních měsících v turínských laboratořích společnosti Argotec zaměřených na výzkum a vývoj seznámil se všemi tajemstvími stroje ISSpresso od technických parametrů po praktické využití.

„Jsme zvláště hrdi na to, že můžeme vyvézt italské řemeslné mistrovství nad zemskou atmosféru již podruhé, jakožto součást ambiciózního projektu podnikaného společně s firmou Argotec a založeného na technické odbornosti a kreativitě,“komentoval tuto událost Marco Lavazza, místopředseda skupiny Lavazza.“Tato iniciativa představuje další krok v naší cestě na dráze inovací. Italský název projektu VITA v rámci této kosmické mise se snadno skloubí se stejně uznávaným mezinárodním symbolem italského způsobu života, jímž je espresso. Jedná se o další důkaz toho, že máme dokonalý recept: nasazení, kvalitu a touhu po neustálé inovaci, jež nám pomáhají jít stále vpřed. A co je ještě velmi zajímavé, je skutečnost, že směs A Modo Mio, kterou si kosmonauti užijí ve vesmíru, je stejná jako ta, která je k dispozici zákazníkům v jejich domovech.“

Marco Lavazza

Marco Lavazza

Po 27 měsících ve vesmíru ve výšce 400 kilometrů nad Zemí umožní stroj ISSpresso — skutečný technologický a strojírenský zázrak — dalšímu italskému kosmonautovi užít si dokonalé domácí espresso v kosmu stejně jako v domácím prostředí.Aroma je stejné díky delikátní vyvážené chuti zajištěné kapslemi společnosti Lavazza: pěna a káva nejsou smíchány, jak je tomu na Zemi, ale namísto toho jsou oddělené a kromě toho je tradiční šálek na espresso nahrazen speciálním váčkem, ze kterého kosmonaut pije. ISSpresso je schopen připravit kávu v extrémních podmínkách, kde se principy chování kapaliny naprosto liší od principů, jež známe zde na Zemi. Nicméně samotný proces přípravy je stejný: maximální praktičnost a jednoduchost pro espresso, tentokrát si jej však kosmonaut vychutná s brčkem. Stroj ISSpresso splňuje velmi přísné požadavky na kompatibilitu stanovené agenturou NASA pro systémy, které jsou již přítomny na palubě stanice, spolu se systémy, s nimiž kosmonauti interagují. Stroj má též k dispozici inovační zařízení, které umožňuje čištění dávkovacího systému kávy.

ISSpresso

David Avino, výkonný ředitel společnosti Argotec, k tomu dodal: „Kromě samotné radosti z kávy nám používání stroje ISSpresso Paolem Nespolim umožní studovat na oběžné dráze fyzikální jevy, které není možné replikovat na Zemi. Díky tomuto systému jsme již patentovali inovační technologie schopné odstraňovat kávové a vodní usazeniny vytvářené stroji na Zemi, a tím snížit objem odpadních vod až o 30 %. Synergie s firmou Lavazza nám tak pomohla vyřešit vědecký a strojírenský problém, který je výzvou mezinárodního zájmu, a tím nám poskytla další impuls pro naše budoucí experimenty.“