Itálie je moje láska plná hřejivého sluníčka, překrásné historie a příjemných lidí.

Když se v 90. letech otevřely konečně hranice, jela naše rodinka k moři. Konkrétně v Bibioně jsme se ubytovali v malém penzionu a vydali se prozkoumat městečko. Zastavili jsme se i na vyhlášenou italskou zmrzlinu.

U otevřeného okénka cukrárny ji vydával černovlasý, kudrnatý mladík s očima jako uhel. No, celý Ital, jak jsme si vždyčky Italy představovali.

Jelikož jsme neuměli ani slovo italsky, pomáhali jsme si rukama. Starší dcera, tehdy 15letá, ukázala vždy na druh zmrzliny a počtem zvednutých prstů označovala počty kopečků. Když jsme měli všichni zmrzlinu v rukou, prohlásila dcera: "Sakriš, mami, ten Ital je kluk jak cumel, určitě je stejně sladký jako jejich zmrzlina". A usmála se na klučíka.

Ten jí úsměv opětoval a jadrnou češtinou povídá: "Tak to mě, dámy, těší a jsem vaší poklonou poctěn."

Ztuhli jsme, můj muž se začal smát.

Mladík pokračoval: "Jestli chcete, ukáži vám okolí městečka, a jestli máte zájem, znám Benátky jako své boty, mohu vám dělat průvodce."

Ukázalo se, že se jedná o našeho studenta VŠ z Plzně, který si tímto způsobem přivydělával na studia. Po celý pobyt nám dělal společnost. Projel s námi nejen Benátky, ale i Florencii a Pompeje. Byl vynikající společník. Zůstali jsme s ním v písemném kontaktu a nedávno nám poslal i své svatební oznámení.

Januše

Milá Januše,
škoda, že to svatební oznámení nebylo v rámci vaší rodiny - byla bych zvědavá na svatební fotografie a na toho kluka jako cumel :-).

Setkala jsem se docela často u moře v zahraničí, že tamější obyvatelé - především mladí kluci - uměli česky alespoň pár slov, a v Čechách nikdy nebyli. Asi vědí, které cizinky chtějí nejvíc okouzlit...


Dnešní téma: Itálie
Co vy a Itálie?
Máte ji doma?
Třískáte talíři?
Váš partner tam má rodinu?

Jací jsou Italové podle vás?
Proč jsou vám blízcí?
Nebo protivní?
Umíte italsky?

A co italská kuchyně?
Milujete ji?
Jste na ni alergická?
Máte recept na dobrou pizzu nebo těstoviny? 

Chodila jste někdy s Italem?
Opravdu se muži z jižních zemí nestydí?
A opravdu v sobě mají temperament a nezkrotnou vášeň?

Jela jste na dovolenou do Itálie?
A bylo to úžasné?
A byla to pohroma?
Pošlete fotografie… 

Napište nám:
redakce@zena-in.cz


Soutěž 

K číslu z novinky "Galileo, sčítej, odčítej aneb Páteční soutěž" přičtěte 1623

Pravidla najdete ZDE


Reklama