Arnaldur Indriđason - velká osobnost současné světové literatury. Je nejznámějším a také komerčně nejúspěšnějším islandským autorem. Každý jeho nový román je dopředu netrpělivě očekáván čtenáři a médii po celém světě. I my jsme se dočkali jeho nového románu DUEL (Einvígid), který vychází 14. července v překladu Františka Ryčla.

Duel

Arnaldur Indriđason pracoval jako novinář a filmový kritik v největších islandských novinách Morgunbladid, dnes se věnuje výhradně literární tvorbě a žije v Reykjavíku. Jeho kniha Severní blata obdržela v roce 2002 prestižní cenu Glasnyckel (Skleněný klíč), byla zfilmována a v roce 2007 získala hlavní cenu na MFF v Karlových Varech. Indriđason je mimořádný vypravěč, mistrně kombinuje perfektně propracovanou psychologii postav, záhadné vraždy, rodinná dramata, islandskou historii a přírodu.

Autor zaujímá přední místo na žebříčcích bestsellerů  nejen ve Skandinávii, v Anglii, Francii, USA, Německu i jinde v Evropě. Jeho romány byly přeloženy do 21 jazyků a vyšly ve 40 zemích světa. Podle internetového serveru Krimi Couch patří mezi pět nejoblíbenějších světových autorů krimi románů všech dob. Prestižní deník The Guardian řadí Arnaldura Indriđasona na první místo mezi TOP 10 evropských autorů detektivních románů současnosti.

To je přece spousta důvodů, proč si přečíst jeho novinkový DUEL:

Čím se nevinný chlapec prohřešil, že si zasloužil zemřít?Byl jen bezvýznamným pěšákem v mnohem komplikovanější hře?

Reykjavík v létě…Po skončení filmového představení je v kině nalezena mrtvola sedmnáctiletého mladíka. Všichni, kdo jej znali, jsou jeho smrtí šokováni. Jaký mohl mít vrah ke svému činu důvod? Vyšetřování záhadného případu přivádí detektiva Mariana Briema a jeho kolegu Alberta do blízkosti události, kterou to léto žije nejen Reykjavík, ale i celý svět – mistrovství světa v šachu, při němž se uprostřed studené války utkává Rus Boris Spasskij se svým americkým vyzyvatelem Bobbym Fischerem. Mohla by mít tato strašná vražda něco společného s duelem velmocí na šachovnici? Nebo za tím vězí něco úplně jiného?

Průvodce tvorbou Arnaldura Indriđasona naleznete ZDE.


besni a zur

Další novinkovou knihou je krimiromán celosvětově uznávané autorky Becky Masterman. Předtím, než stvořila svoji literární hrdinku, vysloužilou agentku FBI, pracovala jako editorka tisku pro forenzní vědy a soudní vymahatelnost práva.

Její debutový thriller Rage Against the Dying, který právě vychází v češtině v překladu Romana Tilcera pod názvem BĚSNI A ZUŘ, ji okamžitě katapultoval do popředí zájmu čtenářů i literárních kritiků. Dostal se do finále na ocenění  Edgar Awards, CWA Gold Dagger, Macavity, Barry, ITW a Anthony awards.

Knihy Becky Masterman jsou pravidelně na žebříčku top ten The New York Times: http://www.nytimes.com/2015/01/15/arts/becky-mastermans-fear-the-darkness-with-brigid-quinn.html?_r=0

http://www.nytimes.com/2013/03/08/books/rage-against-the-dying-by-becky-masterman.html

The Washington Post ke knize BĚSNI A ZUŘ – naleznete ZDE.

BĚSNI A ZUŘ

Brigid Quinnová dlouhá léta sloužila u FBI jako návnada na nebezpečné sexuální predátory a do předčasné výslužby si odnesla řadu nepěkných zkušeností a trpkých vzpomínek. Nyní se ve vyprahlém arizonském Tucsonu snaží nevyčnívat z davu a žít všední život s novým manželem Carlem a se dvěma psy. Vše se ovšem mění v okamžiku, kdy ji dostihne temná minulost a řidič dálkových kamionů Floyd Lynch se dozná k nechvalně proslulé sérii vražd na Route 66, Brigidině velkému nevyřešenému případu, při němž navíc došlo k únosu a zabití její mladé chráněnky Jessiky. Lynch výměnou za doživotí policii nabízí, že zavede vyšetřovatele k Jessičinu nikdy nenalezenému tělu…

ČERVENCOVÉ NOVINKY z nakladatelství MOBA (vychází 14. 7. a 21. 7.)

Případ kněze z Bojné, Stanislav Češka, historická krimi

Čekání na nekonečno, František Niedl, román

Rubínová záře, Virginia C. Andrewsová, román

Vlčí kůže, Kerstin Ekmanová, román

Nevěsta ze zámoří, Hana Marie Körnerová, román

Písecká četnická pátračka, Ladislav Beran, edice Původní česká detektivka

Smrt z minulosti, Stanislav Češka, edice Původní česká detektivka

Reklama