is1.jpg
Foto: Shutterstock

Island je ostrovem ledu a také ohně. Je hrozivý i tolik lákavý. Je domovem ledovců, horkých gejzírů, činných sopek, kolosálních vodopádů a geotermálních pramenů. Je to země, kde je voda z řek pitná a má neuvěřitelně čistý vzduch. Po staletí vyvrhovaly činné sopky lávu a ta utvářela příběh krajiny. Island je bezesporu jedno z nejpozoruhodnějších míst na světě.

is6.jpg
Foto: Shutterstock

Island má jedinou okružní silnici, která vznikla na konci 70 let 20.století a propojila venkov s hlavním městem. Okružní silnice vede podél pobřeží, většina městeček a vesnic jsou poblíž této silnice. Vede úzkou pobřežní rovinou. Většina nejzajímavějších a nejpůsobivějších míst na ostrově jsou z této okružní silnice snadno dostupná. Například lokalita horkého zřídla Geysir, majestátný úchvatný vodopád Gullfos nebo Modrá laguna, jedno z největších přírodních koupališť na světě.

is5.jpg
Foto: Shutterstock

Island pojmenoval kolem roku 870 vikingský dobrodruh jako „ledovou zemi“. Jméno hlavního města Reykjavík znamená „kouřovou zátoku“ podle sloupců páry vycházejících z blízkých termálních pramenů.

Island má bohatou a dlouhou kulturní historii a Islanďané jsou velmi přátelští lidé. Patří mezi nejvíce pohostinné národy v Evropě. Bez problémů se tady domluvíte anglicky, služby pro cestovatele jsou na velmi vysoké úrovni. Místní společnosti nabízí velké množství různých výletů, které vás přiblíží na dotek s místy, která jste si plánovali vidět a zažít. Jedním z nejoblíbenějších výletů je pozorování velryb, kdy šance potkat velryby je velmi vysoká. Mým tipem je jednodenní autobusový poznávací výlet „Zlatý okruh“, který propojuje tři nádherná místa – Geysir, vodopád Gullfos a Pinglvelir, sídlo prvního parlamentu na shromažďovacích pláních, dnes je zde národní park, který má velký politický i geografický význam.

is2.jpg
Foto: Shutterstock

Drsná příroda na Islandu si žije svým životem, a tak činné sopky o sobě dávají čas od času vědět. Bohužel jsou jejich erupce často ničivé a sopečný prach v ovzduší brání slunečnímu svitu a leteckému průmyslu. V roce 2010 oblak popela, který vznik při erupci pod ledovcem Eyjafjallajokull, paralyzoval leteckou dopravu na 6 dnů. Každý den Island zasáhnou tisíce malých otřesů, z nichž většinu zaznamená jen přístroj. Nevyčerpatelné zásoby geotermální energie ale ostrovu pomáhají. Zásobují teplem a energií domovy Islanďanů. Přehrady postavené na prudkých ledovcových řekách poskytují zemi tolik energie, že ji nemohou spotřebovat.

628b8cb9cb545blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Na Islandu je mnoho míst, která lákají cestovatele a dobrodruhy. Ráda vám popíšu alespoň ta, která jsem měla možnost vidět a zažít. Můžete se na ně těšit v dalších článcích.

is4.jpg
Foto: Shutterstock

Kdy se vydat na Island?

Počasí na Islandu je velmi proměnlivé. Zimy jsou studené a tmavé, často se spoustou sněhu. Je to ale období, kdy můžete pozorovat na nebi výboje polární záře. V létě jsou teploty snesitelné a na rozdíl od zimy jsou polární dny dlouhé s světlé. Ideální dobou pro cestu na Island je květen až září.

Na Island se spolehlivě dostanete letadlem, já jsem letěla přímou linkou z Prahy s leteckou společností PLAY. Let trval čtyři hodiny služby na palubě letadla byly perfektní.

Letecký dopravce PLAY od 5. 5. zahájil lety mezi Islandem a Prahou. Společnost PLAY bude obě místa spojovat dvěma lety týdně. Společnost PLAY je nový nízkonákladový letecký dopravce provozující lety mezi Islandem a Evropou. Islandská aerolinka má základnu na mezinárodním letišti Keflavík v Reykjavíku.

Sídlem společnosti PLAY je Island. Díky tomu dokáže nabídnout lety do kouzelných severských destinací za dostupné ceny. Sám Island má také hodně co nabídnout. Například zbrusu nová lávová pole, nadpozemskou krajinu, ledovce a vodopády. Vše dostupné z dnešního hlavního města Reykjavík.

Reklama