649031f7234b6seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Pro úspěšnou prevenci a léčbu je nezbytné hladinu svého cholesterolu znát. Bohužel pouze polovina rizikové populace si nechá hladiny cholesterolu změřit a pouze 30 % z nich o svých hodnotách skutečné ví. Právě znalost a uvědomění si svého problému a rizika je pro úspěšnou léčbu zásadním krokem.

Statistika v tomto ohledu rozhodně není nuda 
Podle údajů Českého statistického úřadu v ČR zemřelo v roce 2022 celkem 120 tisíc lidí. Na nemoci srdce a cév umírá v Česku ročně asi 45 tisíc osob, což s téměř 40 % tvoří nejčastější příčinu smrti. Na co tedy Češi nejčastěji umírají? Například v prvním pololetí roku 2022 zemřelo asi 22 000 lidí na následky kardiovaskulárních chorob, zatímco na rakovinu asi 13 000 osob. To mluví za vše. Paradoxně se většina lidí bojí onkologických onemocnění, ale ne tolik kardiologických onemocnění, podle statistik by ale měli změnit svůj postoj.

Přestože máme k dispozici moderní možnosti léčby a statistiky úmrtí vykazují sestupný trend, jsou kardiovaskulární onemocnění bohužel stále k nejčastější příčinou úmrtí. Z tohoto důvodu jsou nemoci srdce a cév nejzávažnějším zdravotním problémem, ačkoli si to řada pacientů příliš k srdci nebere. Navíc úmrtí na základě kardiovaskulárních nemocí tvořila z poloviny ischemická choroba srdeční, projevující se například infarktem. Právě tato choroba má přímou souvislost se zvýšenou hladinou cholesterolu. Pokud nevíte, co to je, označuje se také někdy jako nedokrevnost srdce. Zjednodušeně řečeno, srdce nemůže načerpat tolik krve, kolik potřebuje.

Víme o svém cholesterolu? 
Vyšší hladinu cholesterolu má podle odborníků až 80 % dospělých. Nejdůležitější je ovšem znalost hladiny LDL cholesterolu v krvi, tedy toho „zlého“. Ten se může ukládat v cévách, snižovat průtok krve, podporovat vznik krevních sraženin a tím výrazně zvyšovat riziko kardiovaskulárních nemocí, jako je infarkt nebo mrtvice. Podle průzkumů si sice ročně nechá změřit hladinu cholesterolu v krvi zhruba polovina rizikové populace, ale jen zhruba 30 % z nich ví, jakou mají hodnotu LDL cholesterolu. To samozřejmě ovlivňuje jak jejich chování ve smyslu preventivních opatření, tak přístup k užívání léků. 

Znalost hladiny LDL cholesterolu v krvi je pro pacienta i jeho ošetřujícího lékaře zcela zásadní. Jedině tak mohou pro prevenci a snížení rizika onemocnění srdce a cév něco účinně dělat. Léčba moderními léky a pravidelný monitoring výsledků zachraňuje lidské životy.

Zdroj: ČSÚ, prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě, fnhk

Reklama