Její umění vlastně známe pouze z kreseb, nikdy se totiž nenechala při tanci fotografovat, ani natáčet. Přesto bývá považována za nejslavnější tanečnici všech dob. Provokovala svým uměním i milostným životem …

Narodila se v San Francisku v roce 1877 a sama tvrdila, že tančila od chvíle, kdy se postavila na nohy. Její matka, dcera irských přistěhovalců, musela být velmi silná žena, když sama vychovala čtyři děti. Isadořin otec, bankéř a znalec umění, totiž brzy po jejím narození zkrachoval a matku opustil. Rodina bojuje s chudobou, žádné radostné dětství to není. Přesto je to právě matka, která znala Shakespeara i Beethovena, kdo jí přibližuje umění.

Isadora DuncanStěhují se do Oaklandu, kde Isadora spolu se sestrou dávají malým holčičkám hodiny tance. Isadora se chce tanci věnovat, a tak začíná spolupracovat s různými divadelními společnostmi. Její tanec je ale příliš originální a moderní. Isadora jím předběhla dobu o několik desetiletí. Brzy vidí, že v Americe neprorazí. Za veškeré své úspory nasedá do podpalubí zaoceánského nákladního parníku a chystá se dobýt Evropu.

Její první cesta vede do Londýna. Tam se na ni usmálo štěstí. Jedna její známá ji představila  řediteli New Gallery a ten jí umožnil vystoupit v obrazárně při vernisáži výstavy řeckých památek. Její jedinečné vystoupení vzbudilo takovou pozornost, že se o ní hned druhý den zmínil místní tisk. Jenže na nějaké angažmá, jak si představovala, to nestačilo. Tančí zatím v salonech bohatých, ale to ji neuspokojuje.

Rozhodne se tedy dobýt Paříž, o níž toho tolik slyšela. Píše se rok 1900, když do francouzské metropole přijíždí. Nikdo ji nečeká, nezná jazyk, nemá v kapse žádné doporučení. Přesto si věří. Paříží je doslova uchvácena. Tráví hodiny v Louvru, Tuilleriích či v Lucemburské zahradě. Nasává tu úžasnou atmosféru. A sama tu působí jako zjevení. Tančí bosa, s rozpuštěnými vlasy, místo v upnutém korzetu jen v antické průsvitné tunice. Bohémská Paříž má pro její umění pochopení.

V Paříži potkává i svou první osudovou lásku - nadaného výtvarníka, režiséra a průkopníka divadelního modernismu Gordona Craiga. Právě on jí v Paříži hodně pomůže. Za několik měsíců se jim narodí holčička Deirdre, ale žádost o ruku emancipovaná Isadora odmítá. Gordon brzy žárlí na její úspěchy. Nelíbí se mu, že je slavnější než on, a tak se rozcházejí.

Zanedlouho najde novou lásku  - o mnoho staršího boháče Parise Singera. Je to syn dědice majitele továrny na šicí stroje Isaaca Singera. Ten jí zajistí luxusní život a poskytne pozemek v těsném sousedství Champs–Elysées na stavbu tanečního studia, po němž už tak dlouho touží. Přesto se i za něj odmítá provdat. Tolik si váží své svobody. A to se Singer kvůli ní rozvedl! Ani tento vztah, z něhož se narodí chlapeček Patrick, nevydrží. Singer ji ale nepřestane milovat a zůstane jejím doživotním přítelem.

V roce 1913 potká v Paříži Isadoru životní tragédie. Při automobilové nehodě zahynou obě její děti, které poslala i s anglickou guvernantkou na výlet. Když auto vyjíždělo do kopce, vysadil motor, a tak šofér vystoupil, aby ho opravil. Zapomněl však zatáhnout brzdu. Když pak motor nastartoval, automobil se rozjel a sjel do Seiny. Než se podařilo vytáhnout tři těla, věděl už přivolaný lékař, že je tam zbytečný.

Isadora DuncanIsadora s dětmi v roce 1912

Isadora opouští Paříž, musí zapomenout… Vůbec se jí to nedaří. Cestuje, pořádá dobročinné slavnosti, sbírá pro hladovějící děti milodary. Pak se rozhodne. Chce mít ještě jedno dítě. Za otce si vybere mladinkého italského sochaře Romana Romanelliho. Záměr mu sdělí natvrdo, je to pro ni jen malá aférka, nic od něj nečeká. Chlapeček, který se narodí v roce 1915, však žije jen pár hodin.

Znovu se pokouší zapomenout prací. Cestuje po Evropě, úspěchy má i v Severní Americe. V roce 1921 ji zvou do Ruska. Je nadšená komunismem, věří, že spasí svět. V Rusku by ráda založila taneční školu pro tisíc chudých, ale nadaných dětí. Hledá sponzory. Ty nenajde, ale potká tu poslední osudovou lásku svého života. Je to o sedmnáct let mladší infant terrible ruské poezie Sergej Jesenin, velký milovník a miláček žen. V té době je jeho poezie velmi populární a on je považován za nástupce Alexandra Sergejeviče Puškina. Isadoru okouzlí natolik, že se vzdává svých pevných zásad a za Jesenina se do roka provdá. Spolu pak odjedou na Isadořino turné po USA a západní Evropě.

Manželství má ale do idylky daleko. Isadora má v plánu manžela v cizině proslavit. Jenže překlady jeho básní jsou špatné a on umí pouze rusky, cizině se nedomluví. Vlastně ani jeden z nich nezná jazyk svého partnera. Když jde o něco důležitého, domlouvají se přes tlumočníka. Začínají problémy. Isadora je už za zenitem, stárne a tloustne, Jesenin je hrubián hledající útěchu v alkoholu. Nechutné hádky jsou na denním pořádku. Nakonec se po dvouletém manželství rozcházejí. Jesenin se vrací do Moskvy ke svému divokému životu. Po rozchodu s Isadorou se ještě znovu žení - popáté - s vnučkou Lva Nikolajeviče Tolstého, aniž se s Isadorou rozvede. A za rok je nalezen ve svém bytě oběšen. Oficiálně se tvrdí, že to byla sebevražda, ale objevují se i spekulace, že to mohla být ze strany KGB zakamuflovaná vražda. Ostatně není se co divit. V Rusku 20. a 30. let nic neobvyklého!

Isadora se dostává do finančních těžkostí, začíná jí hrozit bída. Je pro ni těžké vzdát se svého nákladného života. Z Paříže se stěhuje do Nice. Zde její nevšední život v září 1927 tragicky končí. Když se seznámí se zástupcem firmy Bugatti, předstírá zájem o koupi kabrioletu. Nasedá k projížďce do nejnovějšího modelu. Odmítá plášť, její komorná jí přináší rudou, dva metry dlouhou šálu, v níž obvykle tančila Marseillaisu. Ta se ve stopadesátikilometrové rychlosti zaplétá do zadního kola a Isadoře zlomí vaz. Osudnou šálu kupuje jako dar pro svou dceru bohatý pěstitel ananasu z Havajských ostrovů…

 

 

Na našem webu jste si v seriálu o zajímavých ženách mohli také přečíst:

Reklama