Jedním z hlavních turistických lákadel a symbolů New Yorku je bezesporu Socha Svobody. Na svém místě stojí od roku 1886, i když podle původního plánu to mělo být už o deset let dříve. Připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost na Velké Británii. Je dílem dvou slavných mužů – především sochaře Frédérika Augusta Bartholdiho a Alexandra Gustava Eiffela, jehož firmě byl zadán návrh na řešení nosné konstrukce a její realizace.

Na otázku, kdo stál Bartholdimu modelem, není zcela jednoznačná odpověď. Některé zdroje uvádějí, že tvář sochař vytvořil podle své matky Charlotte, k níž měl velmi blízký vztah, a tělo podle své milenky. Častěji ale bývá tvář přisuzována Francouzce Isabelle Eugenii Boyer (1841-1904). Kdo byla tato zajímavá a bezesporu krásná žena?

Isabelle BoyerZnámá se stala díky sňatku s Issacem Merrittem Singerem. Když se za tohoto dvaapadesátiletého amerického vynálezce a podnikatele v roce 1863 v New Yorku vdávala, bylo jí 22 let. Seznámila se s ním ve svých 19 letech v Paříži a do svatby s ním procestovala velkou část Evropy. Mimochodem Issac Singer byl původně chudým hercem a obchodníkem se stal až po úspěchu svého nejznámějšího vynálezu - zdokonaleného šicího stroje, který mu byl patentován v roce 1851. V manželství s Isabelle se narodilo šest dětí. Po smrti slavného vynálezce v roce 1875 zdědila Isabelle 14 miliónů dolarů, v té době pohádkové jmění, i když se o ně musela soudit. Předmětem sporu totiž byly dvě dochované závěti. Issac Singer nebyl žádný světec a vztahů, které mnohdy probíhaly paralelně, a dětí, které z nich vzešly, měl nepočítaně, i když většinou se jich uvádělo „jen“ 22. Soudní spory ale Isabelle vyhrála a stala se univerzální dědičkou.

V roce 1879 se Isabelle provdala znovu. Tentokrát za mezinárodně úspěšného holandského zpěváka a houslistu Victora Reubsaeta, s nímž se usadila v Paříži. Victor, vlastním jménem Nicolas, byl synem chudého ševce, ale předstíral, že je šlechtického původu, užíval titul vikomta d'Estenburgh. Titulu se ale dočkal. V roce 1881 ho italský král Král Umberto I. jmenoval vévodou z Camposelice.

Jako krásná vévodkyně z Camposelice zaujala Isabelle sochaře Bartholdiho a stala se mu v osmdesátých letech 19. století modelem pro Sochu Svobody. Tedy tak se to většinou uvádí. Ani když v roce 1887 zemřel druhý manžel Victor Reubsaet, Isabelle nezůstala sama. O čtyři roky později se provdala ještě jednou – jejím manželem se stal jistý Paul Sohège. Další informace o něm ale životopisy Isabelle Boyer neuvádějí.

Socha v PařížiI když tato zajímavá dáma nejspíš prožila nevšední a dobrodružný život, přesto by dnes její jméno nejspíše nikdo neznal - nebýt oné slavné sochy. Frédéric Bartholdi však žádnou z teorií nikdy nepotvrdil, ani nevyvrátil, takže vlastně model nejznámějšího symbolu Ameriky zůstává tak trochu zahalen tajemstvím.

Určitě se mezi vámi, milé čtenářky, najdou mnohé, které newyorskou Sochu Svobody viděly na vlastní oči. Musí to být skvělý zážitek – podělte se o něj s námi ostatními!

 

V New Yorku jsme nebyli, tak aspoň malý pozdrav z Paříže

Jinak se ale socha dočkala velkého množství zmenšených kopií. Jen v Paříži je jich několik. Ta nejznámější stojí na Île aux Cygnes, tedy Ostrově labutí, kam byla umístěna v roce 1889, tři roky po té newyorské.

Socha v Paříži

Pařížská socha na Île aux Cygnes

Druhou byste mohli potkat třeba v Lucemburské zahradě, další v Musée des Arts et Métier či v Musée d'Orsay.

V poslední době přišlo u nás do módy budování kruhových objezdů, což je v západní Evropě běžné už delší dobu. Na jednom takovém objezdu ve francouzském městečku Colmar jsme se se sochou také setkali.

ColmarKruhový objezd v Colmaru

Tam by se to dalo pochopit a brát jako hold města Frédériku Bartholdimu, svému rodákovi. Ostatně o městě Colmaru si na Ženě-in můžete přečíst příští týden ve středu.

Mírné rozpaky ale vyvolávají sochy Svobody na kruhových objezdech třeba na jižní Moravě v Komořanech nebo další v Rousínově.

Sochu Svobody dokonce máme i v Brně. Je na neobvyklém místě – na střeše bývalého měšťanského domu na Hybešově ulici, kam ji neznámý autor umístil na konci 19. století. Té newyorské se podobá jen trochu a zdálky – postava, jejíž hlavu ověnčují paprsky světla, není žena, ale mladý muž...

 

V seriálu o zajímavých ženách jste si mohli přečíst:

Reklama